A nyári hónapok alatt, az inspirációgyűjtés okán szünetelnek a havi rendszerességgel jelentkező alkotói rovatok, de ez nem azt jelenti, hogy nem meríthetünk ihletet az eddig bemutatkozók kedvencei közül. Tavaly decemberben indítottuk útjára A hónap szerzője rovatot, amelyben havonta beszélgettünk egy kortárs erdélyi szerzővel, kértünk tőle első közlésű szöveget, és egy személyes hangvételű könyvajánlót. Ha lemaradtál volna róluk, ne csüggedj, most összegyűjtöttük neked egy helyre az eddigieket. Válassz kedvedre nyári olvasmányt, akár az eddigi szerzők munkái, akár az általuk ajánlott irodalom közül!
Imre Eszter
indította el tavaly decemberben az új irodalmi rovatot. A mesés hangvételű novellákat és felnőttregényt, de gyerekeknek szóló szövegeket is jegyző marosvásárhelyi író Hermann Hesse Az üveggyöngyjáték című regényét ajánlotta az UH-olvasóknak, azzal a felütéssel, hogy „Ez a könyv a képzeletbeli egyetemem eddig egyetlen univerzális érvényű kötelező olvasmánya. Ha lenne egy egyetemem, akkor a képzés legelején szaktól függetlenül mindenkinek el kéne olvasnia.” Eszter szerint a kötet gondolatisága ma is aktuális, amikor a szétszakadás, a szétesés jellemzi a világhoz való viszonyulásunkat. A teljes könyvajánlót itt olvashatod, az Imre Eszterrel készült beszélgetésünket itt találod, bemutatkozó rövidprózájával és szerzői világával pedig ezen a linken ismerkedhetsz.
André Ferenc
nem szorítkozott egy könyvre, ami az ajánlást illeti: áradó és sokszínű kínálattal állt az UH-olvasók elé. Feri, aki idén Udvarhelyen is járt egy zenés irodalmi és spoken word műsorral, egyrészt olyan könyveket ajánl, amelyeket rendszeresen fellapoz, másrészt a legfrissebb és legmaradandóbb olvasmányélményei közül is merít, és személyesen szakmai érintettségű köteteket is beemel a listára. A könyvajánlóban idézeteket is találsz egy-egy kötetből, ezek is remek kiindulópontok lehetnek a következő olvasmányodhoz. André Ferenc könyvajánlóját itt találod, a vele készült interjút itt olvashatod, Záridő című versét, ami az UH-n jelent meg, ide kattintva éred el.
Sánta Miriám
egy hangulatos doku-kötetet ajánlott februárban, amely a magyar vasút és a vasutasok világába vezet. Moldova György Akit a mozdony füstje megcsapott című riportkötetéről van szó, amelyet Miriám érzékeletes, emlékekkel és benyomásokkal tűzdelt ajánlójában mindazoknak, akiket lenyűgöz a vasutak világa. „Furcsa vonzalom köt a vonatállomásokhoz. Nem én volnék az egyedüli, mondhatnám, sokakat lenyűgöz gyerekkorában a temérdek vas, gép, sín, szag, az egész rendszer, a hangok, az utazás szele. A vonat csodálatos teremtménye az embernek, Kelet-Európában pedig csodás bosszúsága is – nincs olyan, hogy ne késne, programja megfoghatatlan és átláthatatlan.” – írja. Személyes hangvételű könyvajánlóját itt találod, a Miriámmal készült beszélgetésünket itt olvashatod, és számunkra felajánlott versét ezen a linken ismerheted meg.
Sárkány Tímea
olvasmányos filozófiát ajánlott márciusban, ami az agytekervényeken túl a testet is mozgásra készteti, és ami kifejezetten kellemes és hűsítő olvasmányként hathat a nyári kánikulában. Timi szerint Frédéric Gros A gyaloglás filozófiája című könyvének „egyik legnagyobb erénye, hogy könnyű és egyszerre tartalmas olvasmány, nem kell megijedni a címétől. Nem kell hozzá ismerni a filozófiai iskolákat, a könyvben tárgyalt filozófusokat, akiknek munkáját, életét, írásait meghatározta a gyaloglás és a séta, megismerteti velünk a szerző, bemutatja őket, mint régi ismerőseit, feltárja titkaikat.” A kedvcsináló írást itt olvashatod teljes egészében, az idén debütáló Sárkány Tímeával készült interjúnkért ide kattints, és egyik legújabb versét ezen a linken éred el.
Kiss Lehel
akit legutóbbi, gyerekeknek szóló verseskötete apropóján szólítottunk meg áprilisban, egy olyan kalandkönyvet hozott, amely gyermekkorának meghatározó olvásménye volt, azonban felnőttként is, újraolvasva, megállta a helyét. Így ír Paul White történetfűzéréről: „Afrikáról, fekete emberekről sokat hallunk manapság, de gyerekkoromban, amikor A buyufa alatt című könyvet olvastam, misztikus, távoli világnak számított tele kalanddal, dobszóval, huhogó dzsungelekkel, holdvilággal.” Kiss Lehel hangulatos és érzékletes könyvajánlóját itt olvashatod, a vele készült beszélgetésünket itt találod, és ha tovább ismerkednél játékos költészetével, ide kattints.
Győrfi Kata
májusban mutatkozott be költőként az UH olvasóinak számára, és egy olyan ínyenc könyvtrilógiát hozott, ami távoli, hideg tájakra és témákhoz repít. Jón Kalman Stefánsson izlandi költő és író Menny és pokol trilógiáját Kata így vezeti fel: „Úgy vagyok vele, mint egy autóbaleset, amiről nem tudom levenni a tekintetem: amely hasonlatban a katasztrófa az, hogy én olvasom a hosszú, nehéz és részletes leírásokat a hóviharokról, amelyben a csípős hideg víz mélyre megy a bőr alá, amelyben a halál lassan és intenzíven jön, amelyben halál lassan és intenzíven megy el. Amely hasonlatban a katasztrófa az, amilyen függőséget, nyomot okoznak ezek. Az utolsó pillanatokat érzékelni kéjes életörömmel tölt el.” Győrfi Kata könyvajánlóját itt olvashatod teljes egészében, a vele készült beszélgetésünket itt találod, és a számunkra küldött versét ezen a linken éred el.
Ozsváth Zsuzsa
zárta az első évadunkat, aki Háy János Boldog boldogtalan regényét ajánlotta nyári olvasmánynak, egy sajátos nézőpontból megfogalmazva a könyv alapérzését, hangulatát. A regényhez-szerzőhöz így szól Zsuzsi: „Sorolod ezeket az untig ismert sorsokat, mert semmi érdekes nincs bennük, aztán ott hagysz a sötétben, megoldás és feloldozás nélkül. De nem engeded el a kezünket, rántasz be magaddal a sűrűjébe, 500 oldal társas és társtalan kapcsolati reményvesztésbe, és mi megyünk, és árgus szemekkel várjuk a következő villanást. Tudod, hogy szeretünk kukucskálni. Jaj, de jó, hogy ez nem velünk történik, ennyi bánatot nem lehet kibírni, ha nem tudnánk, hogy az írás fikció, meggyűlölnénk minden férfit és nőt.” A teljes szöveget itt találod, az Ozsváth Zsuzsa képeivel tűzdelt interjúnk itt érhető el, nekünk küldött friss versét pedig itt olvashatod a második kötete előtt álló szerzőnek.