Magyari Tekla és Simó Csaba az első, Szabó Attila és Bálint Károly a harmadik helyezést érték el az I. Kárpát-medencei Médiatalálkozón.
Fotó: Nemzetpolitikai Államtitkárság Facebook-oldala
A Visegrádon szervezett médiatalálkozóra olyan pályázatokat vártak, amelyek közösségi sikert, vagy egyéni sikertörténeteket mutattak be. Olyan emberekről szóló írott, rádiós vagy videós tartalmat kellett beküldeni, akik példaképként szolgálhatnak annak a közösségnek, amelyben élnek. A legtöbb, jelentős – 1 millió, 750 ezer és 500 ezer forintos – pénzjutalommal járó díjat erdélyiek hozták el.
Képesek rá
A filmes kategóriában első díjat nyert Magyari Tekla és Simó Csaba alkotása, a Kincsesék világa a székelyszenterzsébeti lelkészcsaládot mutatják be. Tagjai a lelkészséggel járó életforma mellett más módon is igyekeznek a közösség hasznára lenni. Kincses Olga, a családanya például a Fölszállott a páva című műsorban híressé lett Cickom együttest vezeti, lányai pedig benne szerepelnek.
Az édesapa a lelkészi munka mellett szürkemarhákat is tart. Egy idilli otthon képe jelenik meg a szemünk előtt: varázslatos erdélyi táj bocikkal, lovakkal, szekerezéssel és népviseletbe öltözött emberekkel.
Szabó Attila és Bálint Károly Varság, a világ közepe című filmje „az alig kétezer lélekszámú település” természeti szépségeit, turisztikai látványosságait mutatja be a kézi zsindelykészítéstől a kilátón át a Csorgókő vízesésig. Megtudhatjuk belőle, hogy régebb posztó ruhában jártak, mert nem volt turi, és szép időben integethetünk, mert lehet, hogy valaki éppen figyel bennünket a varsági kilátóról, ahonnan egész Erdélyt belátni.
A második helyezést a vajdasági Micsik Béla népzenész, hangszerkészítő, hittantanár portréját elkészítő Pannon RTV munkatársai, Herczeg Zsolt, Fleisz Miklós és Miskolci Renato a Múlt, jelen, jövendő című alkotásért kapták, akik képileg és zeneileg kihozták a szűk hangszerkészítő műhelyből a maximumot.
Mivel a zsűri nehezen döntött, felolvasták a további legjobb nyolc alkotást beküldők nevét is: Zsigmond Attila, Iváncsik Attila, K. Debreceni Vas Tamás, Kádár Melinda (Székelyudvarhely), Székely Blanka, Bartók Csaba, László Rozália, Sztruhár Diána és György.
Hallgatni arany
Rádió kategóriában harmadik lett a kolozsvári Paprika rádió munkaközössége a kolozsvári magyar napokról való híradásukért, második helyezést a kárpátaljai Iváncsik Attila a Hit hősei című műsoráért kapta. Falvak és tanyák népéért volt az első helyezést elérő Ternovácz István alkotásának címe.
További nyolc alkotót itt is kiemeltek: a csíkszeredai Oláh-Gál Elvirát, a kolozsvári Forrai Szerénkét, Pataki Gál Zsoltot, Szilágyi Szabolcsot, a Pulzus rádiót, Madár Anikót, Jakab Orsolyát, valamint a Marosvásárhelyi Rádiót.
Kifőzték a Príma Press Kft-t
Az írott sajtó kategóriában érkezett be a legtöbb pályamunka. Harmadik lett Szüszer-Nagy Róbert, a Székelyhon vezető szerkesztőjének Feri kifőzte – ez lett belőle című cikke (elolvasható itt és itt), amely egy erdélyi újságíró pályaelhagyásáról és szakácskarrierjének felfutásáról szól. A második Rostás Szabolcs, a Krónika vezető szerkesztője lett A szórványlét nem hátrány, hanem lehetőség című interjújával, amelyet Balázs-Bécsi Attilával készített, a mezőségi „magyarmentés” sikeréről, távlatairól, az első díjat pedig a délvidéki Markovics Annamária szerezte meg.
A nemrég alakult Magyar7, magyar állami támogatással létrejött szlovákiai magyar hetilap munkatársai különdíjat kaptak, egy ráckevei üdülést, az Úzvölgyéből tudósító Csúcs Péter és Mária filmesek pedig hősies helytállásukért – a férfinak eltört a karja és kamerája a harc hevében – kaptak 500 ezer forintot.
A díjátadón portálunk két munkatársának anyagát is megemlítették a legjobb húsz alkotás között. Gál Barna Nem az akadályokat néztem, hanem a célokat, Simó Veronika Kicsi mama, meséld el című interjúit.