Döntő házként elfogadta kedden a képviselőház a 2022/115-ös sürgősségi kormányrendeletet, azzal a módosítással, hogy a közalkalmazottaké mellett nő a polgármesterek, alpolgármesterek, a megyei tanácsok elnökei és alelnökei, valamint a polgármesteri hivatalok dolgozóinak a fizetése is.
A sürgősségi rendelet szerint idén augusztustól a közalkalmazottak fizetése a 2017/153-as bértörvényben 2022-re előirányzott összeg és a 2022 júliusi fizetésük különbségének egynegyedével emelkedik.
A képviselőház megszavazta, hogy november elsejétől emelkedjék a helyi választottak bére is: a polgármesterek, alpolgármesterek, a megyei tanácsok elnökeinek és alelnökeinek a fizetését a 2019-es helyett a 2021-es országos bruttó minimálbér alapján számolják ki. Ez mintegy bruttó 1500 lejes különbözetet tesz ki a Digi24 szerint.
A képviselők ugyanakkor törölték a szenátusban korábban elfogadott módosító indítványt, amely szerint november elsejétől nőtt volna a törvényhozók illetménye, illetve a parlament, a Törvényhozói Tanács, az Elnöki Hivatal alkalmazottainak és kormányfőtikárságon dolgozók egy részének a fizetése.
A jogszabályt 168 képviselő támogatta, 79-en ellene szavaztak, négyen tartózkodtak.
A szavazást heves vita előzte meg.
A tervezet vitáján az ellenzéki pártok, a Románia Egyesüléséért Szövetség (AUR) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselői bírálták a helyi választottak béremelését, a kormánypártok politikusai pedig azzal érveltek, hogy diszkrimináció lenne, ha nem részesülnének fizetésemelésben.
Az AUR elnöke, George Simion felszólalásában elmondta, hogy szerinte a jelenlegi időszak nem alkalmas a helyi választottak bérének növelésére. Emlékeztetett arra, hogy ma Romániában nagyon sokan 1500 lejes fizetésből vagy 1000 lejes nyugdíjból élnek. Az USR-s Oana Ţoiu pedig azzal vádolta a koalíciót, hogy fontosabbnak tartja az amúgy is magasabb bérű köztisztségviselőket a minimálbér alatti jövedelemből tengődő személyeknél.
A kormányon lévő RMDSZ frakcióvezetője, Csoma Botond szerint a törvény módosítása egy régóta fennálló méltánytalanságot orvosol. „Nem szabad különbséget tenni a központi és a helyi közigazgatás között. Nem szabad a polgármestereket, alpolgármestereket, alelnököket és megyei tanácselnököket kiátkozni és bemocskolni. Nem szabad (…) az embereket a helyi önkormányzatokkal szembeállítani, mert ezzel nem oldunk meg semmit”, védte a kormány álláspontját a politikus.
Partnerük, a Szociáldemokrata Párt (PSD) frakcióvezetője, Alfred Simonis pedig arra terelt, hogy a polgármesterek és az alpolgármesterek béremelésének köszönhetően a polgármesteri hivatalok alkalmazottainak a fizetése is emelkedik, ami szerinte hatékonyabbá teszi az önkormányzatok működését.