Alfréd, a virtuális hivatalnok a tárgya annak a legutóbbi nyilatkozatháborúnak, amely a Facebook-on zajlott a napokban. Gálfi Árpád polgármester azt kérte számon Kakassy Norberten, hogy a nevezett Facebook-oldal és a hozzá tartozó Messenger-robot még mindig az ötletgazdája és fejlesztője kezében van, pedig már több mint egy éve múlt, hogy a városházától a városi RMDSZ-hez távozott.
Fotó a 2018 decemberi tanácsülésről, amelyen bemutatták Alfrédot.
Kakassyt éppen a politikai szerepvállalása okán vádolta meg a polgármester azzal, hogy Alfréd valójában már nem a városháza, hanem az RMDSZ üzeneteit továbbítja – úgy, hogy erről a követőit nem értesítette, ezért állítólag az is előfordult, hogy Kakassy téves információkat közölt Alfréddal, amit utólag a polgármesteri hivatalon kértek számon az emberek.
Néhány kérdést még feltettünk Gálfinak, ezekre írásban válaszolt, kérésére a teljes terjedelmében közöljük:
Miért csak most, egy évvel később hozta fel ezt az ügyet?
“Kakassy Norbertet egy kedves, barátságos, segítőkész fiatalemberként ismertük meg itt a Polgármesteri Hivatalban. Ezért kollégáim, akik amúgy sok-sok munkaórával hozzájárultak Alfréd fejlesztéséhez, bíztak benne, hogy észérvekre hallgatva vissza fogja adni az Alfréd adminisztrálását. Az elmúlt egy évben háromszor kíséreltük meg, hogy megoldást találjunk, hogy visszakerüljön a Polgármesteri Hivatal irányítása alá Alfréd. Az utolsó alkalommal elmondtuk, hogy jogi lépéseket fogunk tenni, ha nem tudunk békésen megállapodni. Nem jutottunk dűlőre, ezért kellett a nyilvánosság elé lépni még a jogi megoldás előtt – ami ki tudja, meddig tart.
Nem támadtam, nem is került célkeresztbe Kakassy Norbert, ahogy előadta azt a közösségi oldalán. Nincs miért. Azt viszont jeleznünk kellett a városlakóknak, hogy ők már nem a városházáról kapják az információkat, onnan, ahová jóhiszeműen megadták az adataikat (egyszer kérte az utca nevét, ahol lakunk, hogy célirányosan tudjon értesíteni a közüzemi meghibásodásokról – szerk.).
Alfréd közben szép csendben nevet is változtatott, de Kakassy Norbert arra sem kért felhatalmazást a felhasználóktól, hogy a megváltozott körülmények között használja az adataikat”.
Konkrétan mivel tudja alátámasztani, hogy az RMDSZ-t szolgálja Alfréd? Volt olyan üzenet, ami az RMDSZ politikai céljait szolgálta?
“Több alkalommal küldött meghívót RMDSZ-es rendezvényre például, és arra is volt példa, hogy beleírogatott a város által szervezett programokba. A város közigazgatása vagy annak eszközei nem lehetnek egyik, vagy másik párt kiszolgálói. Másrészt a városháza hitelrontása is lehet – sajnos – egyeseknek politikai érdek: ha Alfréd félrevezető, téves információt közöl egy útjavításról – ami sajnos megtörtént (arra nem is merek gondolni amúgy, hogy esetleg szándékosan), akár nagyobb bajok is történhetnek”.
Alfréd “atyja” azzal védekezett
a személyes Facebook-profilján, hogy ő a távozása előtt és utána is nyitott volt “bármilyen megoldásra”, annak érdekében, hogy a csevegőrobot maradjon a volt munkatársai gondozásában, de erre akkor “nem volt semmiféle törekvés”, “senkit sem érdekelt igazán a történet”, ezért önkéntes alapon, magánszemélyként működtette tovább a robotot, továbbra is a városlakók tájékoztatását, a közérdekű információk gyors megosztását tekintette elsődlegesnek.
“A polgármester kommunikációs csapatának rágalmaival ellentétben, Alfréd semmiféle pártpolitikai célnak nem volt alárendelve, elsőként pontosan Gálfi Árpád próbálja most politikai célra felhasználni Facebook posztjában (…) Miért használ fel engem az egyszemélyes, véget nem érő politikai háborúja eszközeként? Biztos vagyok benne, hogy jóval súlyosabb ügyekről próbálja meg elterelni a figyelmet” – reagált Kakassy, hozzátéve, hogy éppen a polgármester magatartása miatt
nem hajlandó már átadni Alfrédot.
Elmondása szerint a tavaly áprilisi távozását követően június közepén jutott eszébe először Alfréd a polgármesternek, amikor felhívta és megzsarolta, hogy azonnal adja át neki a robotot, különben nyilvánosságra hozza az ittas vezetését, amiért egyébként a kiszabott közmunkát – közös megegyezésük alapján éppen Alfréd fejlesztését – elvégezte. Szerinte Gálfi azért folytatta a nyilvános lejáratással, mert ő sem a zsarolásnak, sem a későbbi, perrel való fenyegetésnek nem engedett.
Egy évvel Kakassy távozása után változott meg Alfréd titulusa.
Az ő szempontjából Alfréd ugyanaz maradt, ugyanazt a funkciót töltötte be, ugyanolyan jellegű üzeneteket küldött, mint korábban, ezért nem is jutott eszébe, hogy egyáltalán tájékoztassa a követőket arról, hogy az ő személyes státusza megváltozott – mondta erre vonatkozó felvetésünkre. Cáfolta azt is, hogy az RMDSZ rendezvényeit, akcióit külön népszerűsítette volna, egyedül a Hahota fellépése jutott eszébe, és arról is más eseményekkel egy csokorban tájékoztatott (mi még Böjte atya előadására találtunk rá a chatben, az is egy hétvégi hármas ajánló része volt – szerk.).
“Miért nem adom át? Azért, mert Alfréd soha nem fog egy olyan ember kezébe kerülni, aki saját kicsinyes konfliktusai, személyes ambíciói és személyes bosszúállási szándékai miatt képes a város érdekeit is háttérbe szorítani, csak azért, hogy neki lehessen igaza. Nem fogom átadni egy olyan embernek, aki megtéveszti választóit. Alfrédot soha nem áldozhatja fel Gálfi Árpád a saját maga által kreált háborúkban” – olvasható még az említett Facebook-bejegyzésében.
Alfrédot továbbra is működtetni fogja,
ameddig csak lehet, annyi különbséggel, hogy nem „virtuális hivatalnokként”, hanem „virtuális tanácsadóként” – zárta bejegyzését Kakassy, és valóban: Alfréd címe nem is olyan rég, a Facebook szerint május végén megváltozott. Állítása szerint éppen aznap változtatta meg, amikor észrevette, hogy a városháza honlapjáról, az udvarhely.ro-ról eltűnt Alfréd profilja – pedig ez történetesen valóban a hivatalé, a honlapot fejlesztő cégtől rendelte és vásárolta meg, tudtuk meg ugyancsak Kakassytól.
Egyébként havi 80 eurót fizet ő saját zsebből a csevegőrobot működtetésére, amióta a városháza nem állja ezt a költséget, állította azzal egyetemben, hogy eleve a saját szellemi termékeként tekint Alfrédra, amelyen a közmunkát leszámítva többnyire önkéntes alapon, szabadidejében dolgozott – ezt maga a polgármester is elismerte, amikor megköszönte neki nyilvánosan. Az ő munkaköri leírásának nem is volt része, és más dokumentumról sem tud, amely a hivatalt amúgy feljogosítaná Alfréd birtoklására.
Az udvarhely.ro-n Alfréd arca helyett egy nagy kérdőjel fogad, ami a Messenger főoldalára vezet.
Kíváncsiak voltunk a polgármester álláspontjára is, ezért Kakassy kijelentései nyomán kértük, hogy reagáljon még két kérdésre:
Kakassy azt mondja, hogy amikor ő át akarta adni a hivatalnak, nem volt akinek, most pedig nem akarja Önnek átadni. Hogyan vélekedik erről?
“Én nem vettem részt abban az alkudozásban, amit Kakassy Norbert a távozása körül folyatott, de ismereteim szerint olyan feltételeket szabott, amit hivatalként nem tudunk és az akkori felettesei valószínűleg nem is akartak teljesíteni.
Az adminisztrátori jogok átadása azért nem olyan bonyolult: belépési jogot kell adni egy másik személynek, például a szóvivőnek – erre volt is példa a robot építése idején, és nem használni tovább magánszemélyként. Erre akkor is lett volna lehetősége, ha már olyan nagyon akarta. És nem nekem kell átadja, mert Alfréd a hivatal munkatársa, ezért a székelyudvarhelyiek közösségének kell visszaadja, mert az övék. Nem az enyém, Gálfi Árpádé és nem is a Kakassy Norberté. A városé”.
Igényt tart-e arra, hogy Alfréd visszakerüljön a hivatalhoz? Ha igen, jogilag mivel tudja ezt alátámasztani, és tesz-e jogi lépéseket ez irányba?
“Az első kérdésére válaszolva elmondtam már: igényt tartunk rá, hiszen Alfréd közpénzből készült, a Polgármesteri Hivatal adatszolgáltatója, mint ahogy közpénzből kapta Kakassy Norbert is a fizetését, amikor Alfrédet fejlesztették. Sőt, a két évre felfüggesztett büntetésének közhasznú munka részét is a hivatalban abszolválhatta, ezt az időt is a csevegőrobot fejlesztésére fordítva. Bár ő azt állítja, hogy munkaidőn kívül készítette Alfrédet, ez lehetetlen. Hozzájut otthonról bárki az adó- vagy az urbanisztikai, vagy bármelyik osztály aktuális, friss adataihoz? És ezeket otthon szabadidejében tölti fel Alfrédba, miközben amúgy a hivatalban dolgozik napi nyolcórás munkaidőben, és munkaköri feladata csevegőrobot fejlesztése? Finoman szólva: a szabadidőben történt fejlesztés meséje nagyon-nagyon nem életszerű.”