Klaus Iohannis államfő visszaküldte a parlamentnek újbóli megfontolásra a veszélyes medvék elleni fellépést szabályozó, 2021/81-es sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvényt, írja az Agerpres.
Korábban, december közepén fogadta el a parlament a jogszabályt, mely lehetővé tenné a veszélyes medvék elleni azonnali közbelépést a település határain belül és kívül.
Az államfő többek között azt kifogásolja, hogy a törvény néhány előírása nem egyértelmű, alkalmazása során problémák merülhetnek fel, ezért a parlamentnek felül kell vizsgálnia a szöveget.
„A parlament feladata, hogy megtalálja a méltányos egyensúlyt az emberek élethez és testi épséghez való jogának védelme és a védett fajokhoz tartozó vadállatok támadásainak megelőzése között olyan jogalkotási megoldásokkal, amelyek egyrészt biztonságos környezetet teremtenek az érintett közösségek számára, másrészt hozzájárulnak ezeknek a fajoknak a védelméhez” — fogalmazott az elnök.
Hozzátette, a 2021/81-es sürgősségi kormányrendelet eredetileg a település határain belüli közbelépést szabályozta, a parlamentben azonban úgy módosították a jogszabályt, hogy az a település határain kívülre is érvényes legyen. Szerinte ezzel a módosítással együtt „egyértelmű procedúrákat és objektív kritériumokat” kellett volna felállítani, illetve meg kellett volna szabni, hogy a környezetvédelmi hatóságok milyen felelősséggel és ellenőrzési kötelezettséggel rendelkeznek ilyen esetekben. Mindezek hiányában visszaélések történhetnek, úgy véli. Szerinte a települések határain kívüli közbelépést úgy kell szabályozni, hogy az ilyen intézkedéseket csak kivételes helyzetekben alkalmazzák, és ezek összhangban legyenek minden vonatkozó jogszabállyal, beleértve a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő növény- és állatfajok védelméről szóló 2007/57-es sürgősségi kormányrendeletet is.
Az államfő szerint ugyanakkor a parlamentnek összhangba kell hoznia a jogszabályt a büntető törvénykönyvvel, a jelenlegi formában ugyanis a szükséghelyzet definíciója eltér a két törvényben, ami amellett, hogy problémákat okozhat az új jogszabály alkalmazásában, a büntetőjogi felelősségre vonást is megnehezíti.