Szabadabbá teszik a kijárást, de attól még korlátozhatják.
archív felvétel
Ugyan döntő házként szerdán elfogadta a képviselőház a készenléti állapotot szabályozó törvényt, az alkotmányos eljárás miatt a május 14-én lejáró szükségállapotot csak május 18-án váltaná, így egy háromnapos joghézagot okozva – derül ki az Agerpres tájékoztatásából.
A szabad hétvégére pályázók kedvét szegte azonban a miniszterelnök utólagos bejelentése, miszerint az Országos Készenléti Bizottság már csütörtök este kihirdetné a készenléti állapotot, és „az emberek élete és egészsége védelmében” kötelező érvényű intézkedéseket hoz meg, minden olyan területen, „ahol megszüntették a korlátozásokat, és ahol szabályozásra van szükség”, például a tömegközlekedés, szállodák, fodrászatok stb.
Mit mond a törvény?
A jóváhagyott törvénytervezet leszögezi, hogy a készenléti állapotot a kormány rendelheti el a belügyminiszter javaslatára, legtöbb 30 napos időtartamra, amelyet további 30 nappal meghosszabbíthatnak.
A készenléti állapot elrendelhető az ország egész területére vagy csak bizonyos településekre. Amennyiben az ország területének legalább felére rendelik el, ezt a parlamentnek is jóvá kell hagynia öt napon belül. Amennyiben a törvényhozás elutasítja a készenléti állapot jóváhagyását, az azonnali hatállyal megszűnik.
A fontosabb szabályozások listáját
a székelyudvarhelyi városháza is közzétette a Facebook-oldalán:
Ami nagyjából marad a régiben
- Habár a kijárási tilalom véget ér, a lakosság szabad mozgása a településeken belül vagy települések között korlátozható vagy betiltható, esetenként naponta egy idősávra szűkíthető.
- Vesztegzár alá vonhatók épületek, települések vagy akár egész régiók.
- Továbbra is működik majd az intézményes karanténba helyezés, illetve az otthoni elkülönítés.
- Betilthatók a zárt térben szervezett kulturális, sport, tudományos és vallásos események, összejövetelek, például a koncertek, misék, istentiszteletek.
- A tömegközlekedési eszközök használata korlátozható (például korlátozott számban szállhatnak fel utasok egy járműben), illetve bizonyos feltételekhez (például maszk viseléséhez) köthető.
- Korlátozható a gyülekezési jog.
Akik kinyithatnak:
- A terasszal rendelkező vendéglátóipari egységek.
- A 15 ezer négyzetméteresnél kisebb bevásárlóközpontok, amelyek üzlethelyiségei egyenként 500 négyzetméteresnél kisebbek.
- Engedélyezhető az élelmiszerüzletek, gyógyszertárak, fogászati rendelők, szépségszalonok, ruhatisztítók, optikák megnyitása. A vásárlók, vendégek, ügyfelek kötelesek maszkot viselni ezekben a létesítményekben.
- Kinyithatnak a múzeumok, könyvtárak, koncert- és előadótermek, művelődési házak és más kulturális intézmények, a kulturális minisztérium és az egészégügyi tárca közös rendeletében rögzített szabályok betartása mellett.
- A különleges készenléti bizottság jóváhagyásával a helyi hatóságok kötelesek megnyitni a parkokat és az önkormányzat által működtetett szabadtéri sportlétesítményeket a lakosság számára.
Más engedmények, jogosultságok
- A közintézmények és hatóságok által kibocsátott okmányok érvényessége nem jár le a készenléti állapot ideje alatt sem, és utána további 90 napig érvényesek maradnak.
- A kollektív munkaszerződések érvényessége nem járhat le a készenléti állapot ideje alatt, illetve a megszűnése után további 90 napig.
- A kényszerszabadságra küldött alkalmazottak az év végéig megkaphatják a bérük 75 százalékát állami támogatásként.
- A vészhelyzet ideje alatt a 12 évesnél kisebb gyermekek szülei gyermekfelügyeleti szabadságra jogosultak.
- A felsőoktatási intézmények online záróvizsgáztathatják a hallgatókat.
- Engedélyezhetik az edzéseket, edzőtáborozásokat és sportversenyeket, illetve a különböző sportlétesítmények használatát, ezeket a tevékenységeket a sport- és az egészségügyi minisztérium közös rendeletben szabályozza.