Megtartotta első sajtótájékoztatóját Székelyudvarhelyen a Magyar Polgári Erő. A Magyar Polgári Párt (MPP) utódja nyolcfős tanácsosi listát indít a 2024-es helyhatósági választásokon városunkban. A jobboldali, konzervatív színűek Udvarhelyen elsőként rukkoltak elő programmal. A május 23-i sajtótájékoztatót csapatuk és programjuk bemutatására hívták össze, jelen volt Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, a párt alapítója és országos elnöke is.
Kulcsár-Terza József és Bindea Dániel. Fotók: HODGYAI-LŐRINCZ ESZTER
Az eseményt Bindea Dániel nyitotta meg, aki még a Magyar Polgári Párt tagjaként elnyert tanácsosi mandátumát tölti az udvarhelyi önkormányzatban. Köszöntötte a jelenlévőket, aztán rögtön át is adta a szót a díszvendégnek, Kulcsár-Terzának.
Ügyesek, de nem tudja, kik
A párt elnöke azzal indított, hogy mekkora öröm számára, hogy Udvarhelyen, a polgári oldal bölcsőjében lehet. Örült a csapatnak, amely „ügyes szakemberekből áll. (…) Létfontosságú számunkra itt, Székelyudvarhelyen, hogy legyen csapatunk, mert annak idején innen indult el a jobboldali – ha így lehet fogalmazni – gondolkodás” – állította.
Hozzátette, ha nem lett volna az MPP, nem tudta volna háromszor benyújtani az autonómia-törvénytervezetet Bukarestben, „a román parlamentbe”, nem tudta volna a magyar nemzeti ügyet képviselni, a székely zászlót, a szimbólumhasználatot, a magyar anyanyelv használatát. „És több ízben nemzetközi fórumok előtt meg tudtunk és meg tudtam jelenni és elmondani, hogy nem minden úgy van, ahogy a román hatalom mondja. Mert azt mondják, hogy itt, Székelyföldön, Erdélyben az erdélyi magyarságnak semmiféle fajta gondja nincs, minden joga meg van adva” – fogalmazott.
Elmondta, létfontosságú az európai parlamenti választás, mert ha nem lesz magyar képviselet Brüsszelben, az nehéz helyzetbe fogja sodorni az erdélyi magyarságot. Két kellemetlen tényezővel is szembe kell nézniük: először is azzal, hogy előrehozták a választásokat, így kevesebb idejük maradt felkészülni, több helyen és népesebb csapatokat indítottak volna, ha szeptemberben tartják.
A másik probléma megfogalmazása elég értelmezhetetlenre sikeredett. A helyszínen csak annyi jött le, hogy a másik gondjuk olyasvalami, amit kevesen értenek meg, nehéz is elmagyarázni. Nyugi, sikerült megértenünk: azt próbálta Kulcsár-Terza elmondani, hogy nehéz teljesíteni és szavazásra buzdítani az embereket úgy, hogy a helyhatósági választások kapcsán azt mondják az embereknek, hogy az MPE-t keressék a szavazólapon, majd „fordítsanak” és az EP-s választáson az RMDSZ-t keressék. „Ettől mi elindultunk a helyhatósági választás kapcsán, június 10-én nem fogunk tudni valós eredményről beszélni, ha ez a két választás külön lett volna, akkor igen, akkor azt mondtam volna, hogy ez az eredmény. De így kommunikációs problémák vannak, és nem értik az emberek” – fogalmazott.
Kijelentette, egyetlen céljuk az erdélyi magyarság képviselete. Majd hozzátette, ügyes a csapata, megnézte a videókat, de el kell ismerje, hogy nem ismer mindenkit közülük. „Ez van, így megyünk előre” – tette hozzá. „Kevés településen vagyunk jelen. Meg tudtuk volna tenni azt, hogy több településen állítunk embereket, de csak azért, hogy induljunk el, azt én nem támogattam. Így, ahol indulunk, ott mindenhol reális esély van, hogy ott legyünk, és valós alternatívája legyünk az RMDSZ-nek. A másik magyar politikai alakulatról talán nem is kéne beszéljek, ők már oda jutottak, hogy a tanácsokban csak bólogatnak. Mi, mint annak idején, el fogjuk mondani a véleményünket, egészséges vitákat fogunk folytatni” – emelte ki.
Elmondta még, hogy ott, ahol a magyar képviseletet veszélyeztették volna, egyezséget kötöttek az RMDSZ-szel.
Ha falun lehet, városon miért ne lehetne?
A sajtótájékoztató másik vendége az egyetlen MPE-sként induló udvarhelyszéki polgármester, Benedek László volt, aki már 16 éve regnál Kápolnásfaluban.
Benedek László
Benedek elmondta, szokatlan számára, hogy bejött faluról a városra megmondani a „tutit”, ezért nem is azt mondja, inkább arról beszél, hogy a pártvitákat és a problémákat a választások után le kell tenni és dolgozni kell. „Úgy gondolom, aki ismeri a településünket, az tudja, hogy Kápolnásfalu erre példa. Együtt tudunk dolgozni a nagyobb szervezetekkel, pártokkal is. Nem RMDSZ-es polgármesterként is lehet települést építeni. Ezt 16 éven keresztül tudtam vinni, persze a Jóisten segítségével is. A következő mandátumomat úgy néz ki, hogy a Magyar Polgári Erő színeiben fogom elkezdeni” – mondta. Hozzátette, azért ilyen magabiztos, mert nincs kihívója.
„Nem azt kaptuk, amit szerettünk volna” – vélekedett az EMSZ kapcsán, így a függetlenségen gondolkodott, de arra jutott, hogy a fejlődéshez a párt szükséges eszköz. Úgy gondolja, jól fognak tudni együttműködni, ajánlotta az udvarhelyi szavazóknak is az MPE-t, a „ha falun lehet, városon miért ne lehetne” elven.
Ki kicsoda?
Ezt követően újságírói kérésre sorra bemutatkoztak a párttagok. Elsőként Boros Barna, aki székelyudvarhelyi születésű és a városban is él. 20 éve tanít testnevelést, ebből 17 éve Udvarhelyen. A politika teljesen új kihívás számára.
Gagiu Levente, Boros Barna és Benedek László
Gagiu Levente 18 éves pénzügyi múlttal a háta mögött, öt gyermek édesapjaként vágott bele a politikába. Több témakörben is szerepet vállalt, részt szeretne venni a város fejlődésében, hogy „a választások lejárta után egységben, egy irányba és egyszerre lépve tudjunk haladni.”
Bartus Virág idén fejezte be a mesterit Székelyudvarhelyen egy tatabányai egyetem kihelyezett levelezős tagozatán. A politikában teljesen friss, új terep számára, de úgy gondolja, hogy az értékek, amelyeket képvisel a tanulmányok, a sport és az állatvédelem terén, hozzá fognak járulni a csapat sikeréhez.
Bindea Dániel, Bartus Virág és Gagiu Levente
Bindea Dániel jelenleg is önkormányzati képviselő, MPP-sként jutott be a tanácsba, örül, hogy a következő mandátumáért ismét „polgári” színekben indulhat, az EMSZ nyújtotta keretekkel, lehetőségekkel úgy fogalmazott, nem tudott azonosulni.
Sükösd Ildikó székelyudvarhelyi kisvállalkozó, elmondása szerint munkájával megkönnyítené az ügyintézést az emberek számára.
Nagy Sándor Lajos szintén udvarhelyi, 14 éve foglalkozik sérült gyerekek oktatásával és fejlesztésével. „Saját gyerekünk miatt kerültünk ebbe a helyzetbe, büszkén fel is vállaltuk” – fogalmazott.
Sükösd Ildikó
Ilyés Imre vállalkozó az Ilyes Zugrav Kft. tulajdonosa. Munkája révén „bejáratos” volt a közintézményekbe, látta fejlődésüket, hiányosságaikat. „Láttam, hogy mi megy jól, min kéne javítani” – jegyezte meg. Négy éve MPP-sként indult, most az MPE felkérését vállalta. Két ügy is fontos számára, az egyik az anyaországgal való kapcsolat megerősítése, ez „szívügye”. Amikor polgári vezetése volt a városnak, a magyarországi politikusok egymásnak adták a városháza kilincsét – mondta.
A másik fontos programpont számára a fiatalok hazacsábítása. „Ma egy hete voltam Szebenben, és a lányomat hazaköltöztettem végleg Angliából. Tehát már az első lépést megtettem. (…) Itt nem az a kérdés, hogy hazajönnek-e a fiatalok, hanem az, hogy mikor jönnek haza.”
Kit támogatnak?
– tettük fel a kérdést. Tekintve, hogy az udvarhelyi önkormányzatban 19 hely van, ha mind a 8 MPE-s képviselő bejut, még akkor is kell 11 ember a teljes testületig. Bindea Dániel szerint annak örülnének, ha mind a négy induló – az MPE-n kívül a Székelyudvarhelyért Párt, az RMDSZ és az EMSZ – helyet kapna az önkormányzatban, és összhangban jobb irányba vezethetnék a várost. „Az utolsó négy év bebizonyította, hogy ha egy csapat kezébe kerül az abszolút többség, akkor az nem feltétlenül jó” – tette hozzá.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a három induló polgármesterjelölt közül – Gálfi Árpád, Szakács-Paál István és Ember Attila – kivel dolgoznának legszívesebben. Válasz gyanánt azonban első programpontjuk, a Béke városának leírását ismételte meg Gagiu Levente, miszerint azzal az emberrel fognak együtt dolgozni, akit a város lakói kiválasztanak. Szavazásra buzdította még az embereket, hogy mindenki a saját lelkiismerete szerint válasszon a város érdekében. „Merjünk megújulni, ne féljünk a változástól, ahogy elhangzott a csíksomlyói példabeszédben is: a változás nem azt jelenti, hogy mindent ki kell cserélni, mindent el kell dobni, hiszen az alapokat meg kell tartani, az értékeket meg kell tartani” – hangsúlyozta.
Bár az előző „merjünk megújulni, ne féljünk a változástól” narratíva is elég beszédes, azért még Bindea megjegyezte, az idei indulók közül elsőként nekik van alpolgármester javaslatuk Gagiu Levente személyében. Tettek még egy ígéretet is: 2028-ra teljes listát és polgármesterjelöltet is állítani fognak. Az idei választásra viszont a kitűzött cél három önkormányzati hely. Az első három helyen egyébként Gagiu Levente, Bindea Dániel és Bartus Virág szerepel.
A többség és a polgármester hiánya azt a kérdést is felveti, hogy hogyan képzelik el a programjuk megvalósítását. Bindea szerint, ha jó az irány, a versenytársaktól lehet támogatást szerezni, ők is fogják majd támogatni a jó kezdeményezéseket.
Kulcsár-Terza is reagált erre a kérdésünkre, és rámutatott a kampánynyomtatvány borítójára: A mérleg nyelve, a felelős kontroll! – a mérleg nyelve szeretne lenni az MPE Udvarhelyen, magyarázta a párt elnöke.
Mit jelent egy Udvarhelyen induló párt programjában, hogy mérlegen az autonómia?
Kulcsár-Terza József szerint a határozatokkal, törvényekkel nem csak Bukarestben kell foglalkozni, össze kell hangolni a munkát a „legalacsonyabb községtől” egészen Bukarestig, onnan pedig Brüsszelig. „Ezért fontos nekünk ez a hármas képviselet. Eddig ezt nem tudtuk megcsinálni, én Bukarestben voltam, de nem volt hátterem, ha így tetszik, mert nem voltak tanácsosaim, az EMSZ-szel volt egy konfliktusos helyzet. A közösségnek az akaratát kell képviselni, és ha a közösség azt a döntést hozza, hogy Székelyudvarhelyen tanácshatározatot kell elfogadni, vagy be kell nyújtani és el kell fogadni, hogy akkor a székely zászlót ki kell tűzni, azt meg kell tenni. Hogy aztán megtámadják alkotmánybírók, az más kérdés, de mindig figyelembe kell venni a választópolgárnak, a közösségnek az akaratát. És ezt alsó szinttől egész felső szintig kell vinni. Mert az nem elég, hogy én ott Bukarestben elmondom, mit akarok, azt mondják, nahát, ez egyedül mit akar. Ha minden tanács határozatot hoz egy ügyben, azt figyelembe kell venni” – fejtette ki.
Egy szusszanásnyi csend következett, Kulcsár-Terza már zárta volna le a sajtótájékoztatót, Bindeát viszont az érdekelte, lenne-e kérdés a programról. A sajtótól már érkezett is, hogy igen, hogyan állt össze? A pártelnök viszont odasúgott Bindeának, „ne erőltessed tovább, szerintem nem jó”.
Bindea azért még válaszolt a kérdésre, elmondta, ez vitaindító program, a teljes programot a városlakókkal közösen akarják összeállítani, ahogy a fontossági sorrendet is. Nemsokára indul a városi konzultációjuk, és akkor majd meg is tud valósulni a tervük, a szavazók igényei szerint alakulhat a program.
Ilyés Imre reagált egy, a portálunkon megjelent véleményanyagra, amelyben arról is szó van, hogy az MPE-ben a legidősebb jelölt képviseli a fiatalok, a legfiatalabb pedig az idősek érdekeit. Kulcsár-Terza ismét sugdolózott, ugyancsak Bindeának: „A sajtósok utána azt írnak, amit akarnak, azért mondtam, hogy zárd le, most már nem tudod, csak mikor végzett. De ez így jól van.”
Ilyés közben magyarázta, szerinte az alapján döntenek majd a fiatalok a hazajövetelről, hogy mi lesz a június 9-i választások eredménye, milyen oldal lesz túlsúlyban, „konzervatív vagy balliberális.”
– A lányom elmondta, hogy a bőrén tapasztalta, hogy Angliában – parasztosan kifejezve – sáskajárásként érkeznek az ázsiaiak és afrikaiak. Egy bejön, hetet hoz magával. A hét még hetet hoz magával. Azonba az európaiak Angliából fognak menekülni. Következik utána Franciaország, Németország. Ha a nagypolitikában nem lesz változás, akkor nagyon-nagyon hamar haza fognak jönni a fiataljaink – magyarázta.
Az pedig, hogy Bartus Virág már most az idősekkel foglalkozik, csak jó Ilyés szerint, mert amire annyi idős lesz, mint ő, már nagyon sokat fog tudni. Illetve nem tudják azt mondani Bartusra, hogy csak azért törődik az idősekkel, mert ő is megöregedett. „Szerintem a képviselt és a képviselő nem jó, ha egy kosárban van” – tette még hozzá.
Nagy Sándor is szót kért, rámutatott, hogy sok olyan sérült fiatal van, akik nemsokára kikerülnek az iskolából és nem tudni, hogy lesz tovább. A nekik járó 600 lejes támogatás kevéske, ha meghalnak a szülők, kérdéses, hogy mi lesz velük. Meglátása szerint ezért fontos a gondoskodó város programpontjuk, mert ki kell építsenek egy olyan szociális hálózatot vagy lakóotthonokat, ahol lehet ezeket az embereket foglalkoztatni, ahol érzik, hogy ők is valamire valók.
És ez volt a végszó, ezzel lejárt az első MPE-s sajtótájékoztató, ha minden igaz, nemsokára érkezik a városi konzultáció, és mintha Kulcsár-Terza József fél szavával azt is megígérte volna, hogy jön még Udvarhelyre, és bukaresti munkájáról, terveiről is lehet majd kérdezni.