Bede Kincső fotóművész munkáiból nyílt kiállítás a csíkszeredai Új Kriterion Galériában, a képek pedig egészen július 20-ig megtekinthetők lesznek.
Munkáinak fő konfliktusa és örök dilemmája az, hogy hogyan tudnak a különböző történelmi tapasztalatokkal rendelkező generációk együtt élni, együttműködni a családi, illetve a tágabb közösségekben. Másik témája a kelet-európai társadalmakat feszítő, ki nem beszélt történelmi múlt, a szocializmus örökségének feldolgozása. Bár képeinek kiindulópotja mindig valami nagyon személyes élményhez, érzéshez köthető, képei túlmutatnak azon, hogy pusztán családi dimenzióban mutassák be a posztszocializmus életérzéseit. Kincső munkái a radikális szembefordulás manifesztumai is, melyek a szembenézés erőteljes igényével lépnek fel, amely egyetlen módja lehet annak, hogy a hatalmi strukturák által megtört, kihasznált testek, személyiségek, terek begyógyulhassanak és valamelyest betömődhessenek azok a szakadékok, amelyek generációk közt húzódnak – méltatják Kincső munkáit az Új Kriterion Galéria Facebook-eseményének leírásában.
Bede Kincső 1995-ben Romániában, Kovásznán született. 2021-ben diplomázott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia mesterszakán, korábban a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen tanult filmvágónak. 2020 szeptemberétől a budapesti TOBE Gallery képviseli. Kincső januárban volt a hónap alkotója az uh.ro-n, bővebben róla, és a munkáiról itt olvashatsz.