Fotó: GÁL ELŐD
Új szeméttárolók veszik át a régi, többszínű, körbekerített, műanyag szeméttárolók helyét – szólt Facebookon a város és a nyitva felejtett kommentszekciónkban többen is aggodalmukat fejezték ki az új, fém, egy viszonylag kis nyílással rendelkező, kártyával működő konténerekkel kapcsolatban.
Még a polgi, Szakács-Paál István is hozzászólt, ő is osztja a városlakók aggályait. Azt írja, hogy „pár szomszédos városban már elkezdték élesben használni ezeket a konténereket és elég keserű a szájíz, illetve sok a rongálás és az elégedetlenség a városlakók részéről”. Szerinte nálunk sem lesz ez másképpen, az első pár hónap fájdalmas lesz és dühítő, de azt is jelezte, hogy maradnak a helyszínen a régi konténerekből is, mert az újak nem alkalmasak arra, hogy megfelelően kiszolgáljanak nagyobb lakókörzeteket.
A polgármester arra kér minket, udvarhelyieket, hogy legyünk megértőbbek és türelmesek, amíg pár hónap alatt ráérzünk arra, hogy hol mit kell módosítani és valahogy megszokjuk a rendszert. Emiatt az is fontos, hogy jelezzük a meglátásainkat, írja. Szakács-Paál István elmondása szerint a nyertes pályázattól nem volt lehetősége elállni a városnak.
Megnéztük, mi az, amit tudunk már ezekről és felhívunk titeket, nézzük meg együtt, mi az, amit még tudni szeretnénk.
Tudjuk, hogy
50 darab ilyen sziget lesz, bár egyelőre 23-at telepítettek. SIM kártyával és napelemmel vannak felszerelve, jelzik a szolgáltatónak, ha megtelnek, vagy bármilyen üzemzavaruk van. Mivel a konténerrel csak kártyával lesznek használhatóak, követhető a családok hulladéktermelése, ahogy az is, ha valaki nem a megfelelő konténerbe dobja el a szemetét.
Azt is tudjuk a hivatal bejegyzéséből, hogy elkezdték kiosztani a hulladékszigetekhez tartozó kártyákat, amelyeket a tömbháznegyedekben lakók a lakótársulásoktól vehetnek át, lakrészenként egy darab kártyát. Arra kérnek, hogy minél hamarabb vegyük át ezeket, hogy elindulhasson az új rendszer. A lakótársulásokhoz nem tartozó lakók számára a hivatali kollégák fogják eljuttatni a speciális kártyákat, írják.
Mint jelzik, a tárolókban külön gyűjthető a háztartási, a biológiailag lebomló, az üveg, a fém és műanyag, illetve a papír és karton típusú hulladék.
Vegyes hulladéknak számítanak az ételmaradékok, a porszívózsák tartalma, az állatok alom- és egyéb hulladékai, a cigicsikkek, a használt papírzsebkendők, kerámiatörmelékek és egyéb nem újrahasznosítható anyag. Biológiailag lebomló hulladéknak a gyümölcsmaradékok, kenyér, zöldségek, gabonafélék, kávézacc, teamaradékok, a tojáshéj, a dióhéj, szobanövények, aprított újság és kartonpapír, stb.
Bármilyen színű üveg, befőttesüveg, kozmetikai termékek üvegcsomagolásai mehetnek az üveges konténerbe, tisztán, kupakok nélkül. Mehet a papírhulladék közé a tiszta, folyadék- és ételmaradékmentes papírcsomagolás, újság, magazin, könyv, füzet, kartondoboz. A műanyaghoz és fémhez járó konténerbe mehet minden PET-palack, italosdoboz, konzervdoboz, műanyagzacskó és fólia, fémfólia, és tiszta flakonok: samponé, mosóporé, stb.
S mi a baj?
Már megint csak mi károgunk? – vetődik fel a kérdés, de ahogy többek véleményét olvassuk, más városokban is ugyanígy felmerülnek ezek az aggályok. „Már egy ideje van Kolozsváron is és a szemetes környékéről ne is beszéljünk, mert sajnos kicsik a tárolok és nem működnek rendesen, így lerakják mindenfelé a szemetet az emberek, mert nem vihetik vissza. Ez a projekt valakinek jól jött, csak épp nem a lakóknak” – írja egy olvasó.
Aggályok bőven vannak. Például, hogy „reggel, munkába menet elviszem a szemetet, természetesen viszem a kártyát is magammal. Időközben, a háztartásban összegyűl megint egy adag szemét, amit a párom elvinne, mert pont üzletbe kell mennie, de mivel a kártya nálam van, ezért nem tudja elvinni”, veti fel egy olvasó. S egyébként is, ennyi mindent szelektíven gyűjteni, szemétteleppé fogja alakítani a lakást, vélekedik egy másik olvasó.
A következő szavazógéppel jelezheted, te mitől tartasz leginkább azok a kérdések közül, amelyeket máris felvetettek a székelyudvarhelyiek.

Ha neked más, a felsoroltakon kívüli aggályaid, kételyeid, kérdéseid vannak, jelezd a szerkesztoseg@uh.ro email címen február 18-án, éjfélig és megpróbáljuk a városháza segítségével megválaszolni ezeket.