A Mini Erdély Park akár el is költözhet a Szejkéről, ha nem veszik át márciusig a szennyvízhálózatot – rázta fel a várost Fazakas Szabolcs péntek éjjeli Facebook-bejegyzése, mire a polgármester hosszan reagált, dr. Geréb László pedig csak fokozta a hangulatot egy online szavazással.
Hogy mekkora gondot okoz a csatornázás hiánya, azt mi is tapasztaltuk. Fotó: Pál Edit Éva
“Velünk tovább ne baszakodjanak (…) A válasz a mai tanácsülésre egyszerű: 2023. március 31-ei határidővel, ha nem műkődik a kiépített szennyvíz hálózat és vízellátás, akkor odébb állunk. Biztos fájni fog, de megtesszük, pont olyan szintű leszarom stílusban, ahogy minket öt év koncesszió – azaz három év nyitvatartás óta nem vesznek komolyan!” – borult ki Fazakas arra, hogy a novemberi rendes tanácsülésen kiderült, a hivatal tavaszra tolta a szennyvízhálózat átvételét.
Gálfi nem veszi jó néven
A polgármester – ugyancsak Facebook-on – kikérte magának, hogy már első megválasztása óta “folyamatosan prioritást jelentett a Szejkefürdő fejlesztése”, alátámasztásul hosszan sorolta a lépéseket: forráskeresés, pályázás, kivitelezés, hibajavítás (értsd: pereskedés), városrendezési terv, altalajkincs-vizsgálat, fejlesztési tanulmány stb.
A szejkei csatornázás évek óta az udvarhelyi közélet egyik fő témája, ugyanis ez az egyik alapja bármely nagyobb beruházásnak, legyen az gyógyfürdő vagy élménypark. A polgármester azonban elutasította a munkálatok átvételét, mert a közbeszerzést túlárazottnak ítélte meg, és korrupcióval gyanúsította meg Puskás Katalin fejlesztési igazgatót, akit egyúttal menesztett.
A hivatal másik kifogása műszaki jellegű volt: a kivitelező nem tartotta magát az építkezési engedély paramétereihez. Mindkét ügyből per lett, az elsőt elvesztette a hivatal, a Macops-szal végül tárgyalóasztalhoz ültek, azonban az idő múlása miatt a kormánytámogatás megőrzése vált kérdésessé.
“Ez a városvezetés volt az egyetlen, aki első perctől komolyan vette és segítette a Mini Erdély Park létrejöttét. Lehet, hogy tehettük volna gyorsabban is, rugalmasabban is, de mindig nyitott ajtókkal fogadtuk őket és jó szívvel viszonyultunk a kéréseikhez – fényezte magát Gálfi, egy kis bezzegbuntázással is megtoldva mondandóját: “Amíg az előző időszakban Szabolcsék elmondása szerint Buntáék kinevették őket, mi már 2017-ben, kérésükre, koncessziós licitet írtunk ki a város területének használatára”.
A polgármester ezért úgy gondolja, ők minden segítséget megadtak, ehhez képest a Mini Erdély–Legendárium vezetése nem csak kritizálja a városvezetést és “sok esetben valótlanságokat” terjeszt, hanem az építkezési terveket és a koncessziós területet sem tartotta be maradéktalanul, illetve “többszöri baráti, személyes” kérésére sem vitték be a polgármesteri hivatalba azokat a dokumentumokat, amelyekkel az építkezések legalitásba kerülhetnek.
“Személyesen is nagyrabecsülöm a Legendárium csapatának eddigi munkáját, értékelem Fazakas Szabolcs kreativitását, de mindenki számára egységesek az ország törvényei és nekünk feladatunk azok betartatása” – hangsúlyozta Gálfi, aki a kritikát igen, de azt már nem tudja elfogadni, hogy a város közterületén gazdasági tevékenységet folytató civil szervezet ultimátumokat adjon a városvezetésnek.
Mivel a legutóbbi találkozásukkor szó sem volt a park költöztetéséről, sőt, állítása szerint Fazakas magától mondta, hogy “nem kíván állást foglalni a víz- és szennyvíz mizériában”, a kirohanását csakis politikai húzásként tudja értelmezni a polgármester – arra utalva, hogy a Legendárium alapítója nyíltan támogatta Antal Lóránt városi RMDSZ-elnöki kampányát. Egyébként ebbe az irányba mutat az is, hogy a helyi tanács RMDSZ-frakciója többször számonkérte Gálfit az utóbbi hónapokban a Szejke miatt.
A bejegyzés végére békítő hangnemre váltó Gálfi afelől biztosítja a Mini Erdély Park és a Székelyföldi Legendárium mögött álló csapatot, hogy “a történtek ellenére – még, ha kissé más szájízzel is –” támogatja ötleteik megvalósítását, és minden nap azon is dolgozik, hogy használatba tudják venni és adni a szejkei víz- és csatornahálózatot.
Jobb ötletük is van a költözésnél
Fazakas egy hosszabb kommentben válaszolt Gálfi felvetéseire, de nem akart belemenni minden részletbe, ami az elmúlt hat évben történt, mert szerinte nem az a dolga, hogy a polgármesterrel vitatkozzon, inkább dolgozna. Mert a költözésnél azért van jobb ötletük is a Szejkével: még két vendégházat, egy Lego-Atelier múzeumot és egy bogárparkot is szeretnének nyitni.
Az elsőnél jóval enyhébb hangvételű válaszban Fazakas egyrészt háláját fejezte ki a polgármester és a hivatal eddigi segítségéért, másrészt cáfolta, hogy politikai ambícióból született volna, amit mondott. “Nem fogok indulni polgármesternek, nem vagyok konkurencia”.
“(…) a tegnapi tanácsülésre reagáltam, hiszen nekünk sok gondot és kellemetlenséget és magyarázkodást okoz a vendégek irányába, hogy nincs szennyvíz csatorna. Magyarul szar szag van sokszor. (…) A héten is látogatók voltak az Orbán Balázs Látogatóközpontban, és az illemhelyiséget szerették volna használni. Ciki.”
“És ez nem ultimátum és nem fenyegetőzés, hanem ez egy kérés és figyelem felhívás, hogy a hivatal oldja meg ezt a problémát, mert két éve havonta ígéretet kapunk ” – magyarázta a kezdeti felháborodását, egyúttal arra kérve Gálfit, hogy látogassa meg őket, és oldják meg minél gyorsabban a problémát. Azokra az építkezési rendellenességekre, amelyekre Gálfi utalt, csak annyit mondott: “Amit tévedtünk, azért vállalom a felelősséget”.
Erdély menjen vagy inkább Gálfi?
A csörtére dr. Geréb László – aki egyébként a városi RMDSZ konzultatív testületének tagja – a saját Facebook-oldalán az alábbi kérdéssel és válaszlehetőségekkel indított szavazást:
AMENNYIBEN 2023. MÁRCIUS 31-RE NEM SIKERÜL MEGOLDANI SZEJKEFÜRDŐN A VÍZ- ÉS CSATORNAHÁLÓZAT ÜZEMBE HELYEZÉSÉT, AKKOR KINEK KELLENE TÁVOZNI?
a. A Mini Erdély Park és Legendárium csapata menjen és keressen más települést magának, ha nem képes alkalmazkodni az itteni körülményekhez!
b. A városvezetésnek kellene távozni, ha évek alatt sem képes arra, hogy megoldja egy elkészült víz- és csatornahálózat üzembehelyezését, amely által olyan értékeket veszít el a város, mint a Mini Erdély Park és Legendárium.
c. Próbáljanak megegyezni és együttműködni bármilyen körülmények között, hiszen nem baj, ha a kompromisszum kicsi és savanyú, mert akkor is a mienk!
A “közvéleménykutatás” eredménye a – pártatlannak nem mondható – szövegezésnek megfelelően alakult: a több mint száz szavazat elsöprő többsége a Mini Erdély Park maradása mellett szólt, “elítélve a városvezetésnek ebben az ügyben tapasztalható tehetetlenségét”. Az idézett kommentben Geréb úgy értékelte, hogy az emberek (értsd: a Facebook-ismerősei) kiállnak Fazakas és munkája mellett, illetve elegük van a folyamatos pereskedésből és magyarázkodásból, ehelyett eredményeket várnak a városvezetéstől.
“Egy szejkefürdői beruházás nem a személyeskedésről kellene szóljon, hanem a város fejlődéséről, ahol túl kellene lépni azon, hogy ki kinek az embere, hogy ki milyen politikai vonalat képvisel. Ha a városvezetés mindenkiben az ellenséget látja, a bizalmatlanság okán pedig mindenkivel összevesz, akkor a város legjobbjait űzi el a közéletből, vagy akár a városból is. Mint ahogy most épp a Mini Erdély Parkot. Ez pedig mind a város kárára van. Így nem lehet haladni!” – állt ki Geréb az ügy mellett és Gálfi ellen, külön köszönetet mondva a vele hasonlóan gondolkodóknak, vagyis a b-re szavazóknak.
Frissítés: Marad a Mini Erdély Park!
– közölte szerda délután 16 órakor Fazakas Szabolcs, miután egy „diplomatikus kerekasztal beszélgetésre” ültek le az érintettekkel „semleges terepen, a színházban”, Nagy Pál színházigazgató kezdeményezésére. A fényképpel ellátott bejegyzés alapján a beszélgetésen még jelen volt Biró Jolán tanácsos, aki önként foglalkozik a szejkei ügyekkel, Miklós Zoltán múzeumigazgató és Gálfi Árpád polgármester.
Fazakas arról számolt be, hogy a „nyitott és őszinte beszélgetésen személyeskedés nélkül” elmondhatták aggodalmaikat, és, mivel „tisztábban látjuk végre a szejkei szennyvíz- és vízhálózat helyzetét”, közös célként tűzték ki a Szejkefürdő fejlesztését:
„Megállapodtunk abban, hogy a Szejkén már létező és létrehozandó létesítmények, mint a Mini Erdély Park, Orbán Balázs sírhelye, Orbán Balázs Látogatóközpont, a Borvízmúzeum, mofetta, gyógyfürdő, szabadtéri színpad, biciklisút, bogárpark egy egységes elképzelésbe kell ötvöződjenek, melynek fő haszonélvezői városunk lakói lesznek” – fogalmazott.
Fazakas még egyet hátrébb lépett az agarakkal, sajnálatát fejezve ki azért, hogy „ország-világ elé kellett tárni a problémát, de van, amikor csak így lehet előre haladni”, ugyanakkor diplomatikusan megköszönte „mindenkinek az aggódást és a támogatást”, a város tanácsosainak is, hogy foglalkoznak a Szejke ügyével.
A Legendárium–Mini Erdély csapat részéről azt mondta: 2023 március végéig „türelem üzzemmódba” helyezik magukat, és várják a fejleményeket, addig a saját adminisztrációs ügyeiket is rendezik, közben segítenek a fejlesztési tervekben, részt vesznek az együtt gondolkodásban.