A főszereplők több esetben is részt vettek a bemutatón, fotó: László Barni személyes Facebook-oldala
Az Isteni kéz című film bejárta Európa számos országát, mielőtt most, április 5-én, szerdán 19 órától hazatér Székelykeresztúrra, a helyi művelődési házba, és búcsúzik a mozi világától. Elérkeztünk az Isteni kéz utolsó, erdélyi filmbemutatójához – írja László Barna filmrendező a vetítés népszerűsítésére létrehozott Facebook-eseményben.
A filmrendező így emlékszik vissza a kezdetekre: „2014-ben, a keresztúri Művelődési Házban volt a Jég alatt című kisjátékfilmemnek az ősbemutatója, ami az első filmbemutatóm is volt egyben. A keresztúri közönség támogatott, megtapsolt, dicsérő szavakkal illetett, fantasztikus érzésekkel távoztam, és ez jelentette számomra az igazi ugródeszkát fiatal filmesként. Az Isteni kéz sokat köszönhet nektek! Bízom benne, hogy azt az estét is túlszárnyaljuk aprilis 5-én.”
De miről is szól az Isteni kéz?
Csángálóról, a világhírű brácsásról szól, akit kenyérkereső keze egyik napról a másikra cserbenhagy: remegni kezd. Az a zenész, aki kiejti kezéből a vonót, nem lehet többé a híres Szászcsávási Banda tagja. Dumnezeu, a bandavezér prímás kizárja őt a zenekarból, amelyben egész életében játszott. Bár elképzelhető, hogy Csángáló Parkinson-betegsége gyógyítható, abban az archaikus világban, amelyben ő él, s amely csak az isteni segítséget fogadja el, egy agyműtét teljesen elképzelhetetlen. A mester egyetlen reménye, hogy Bálint, a hozzá hasonló tehetségű unokája, továbbviszi a világon is egyedülálló zenei hagyatékot. Amikor már szinte minden veszni látszik, már csak a csoda, az „isteni kéz” segíthet – szól a portréfilm leírása.
Az alkotás 2021-ben megnyerte a 21. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle hetedik alkalommal meghirdetett Filmgalopp című versenyének nagydíját. Ezt olyan dokumentarista alkotásoknak ítélik oda, amelyek stábjának kulcsfigurái nagyrészt erdélyi alkotók, és javarészben erdélyi helyszíneken és magyar nyelven készültek.
Amellett, hogy olyan nemzetközi filmfesztiválokra jutott el az Isteni kéz, mint a Krakkó Filmfesztivál, a müncheni Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál, a marosvásárhelyi Alter-Native filmfesztivál, a budapesti Ars Sacra Filmfesztivál, valamint a Szebeni Astra Filmfesztivál, Udvarhelyen és Keresztúron a főszereplők, Csángáló és Dumnezeu részvételével mutatták be a filmet, amelyet állva tapsolt meg a közönség. Fontos a szakmai elismerés, de az, hogy a közönség szeresse, átéljék és libabőrösek legyenek, az a legfontosabb dolog” – vallotta Barni még a Filmgalopp díj elnyerése utáni interjúnkkor.
Most is kitesz a vendégekért Barni.
Több meglepetéssel is készül, levetítenek két rövidfilmet az este folyamán: az egyik titok, „még nem látta senki”, a másik Barni bemutatkozó reklámfilmje. „Egy kicsit rólam is fog szólni ez az este, mert Keresztúron van, és Keresztúron egy kicsit másabb, mint máshol, hiszen keresztúri vagyok, így személyesebb az egész”. A fiatal filmes meglepetésvendégeket is ígér, de hogy pontosan kik lesznek ők, arról nem akarta előre lerántani a leplet.
Az est házigazdája Ilyés Izabella magyartanárnő lesz, aki úgymond a mentora is lett Barninak. „Nem tanított soha, de az első filmbemutatóra a szüleim ajánlatára őt kértem fel. Nagyon egymásra találtunk. Önfejlesztésben is sokat segített, könyveket ajánlott, és a közös élményeink is nagyon jók voltak, mindkét bemutatónkat nagyon meghitté tette” – magyarázza.
A jegyek 20 lejbe kerülnek, és elővételben a székelykeresztúri kulturális irodában kaphatóak, Nemes Sándornál, de Barni megnyugtat, az udvarhelyieknek telefonon foglalni is lehet, ehhez a 0785.210.679-es telefonszámot kell tárcsázni.