A június 17. és június 23. közötti héten 24 bejelentés érkezett medvék jelenlétéről a 112-es sürgősségi hívószámon a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség diszpécserközpontjába. Csíkszeredából 4, Maroshévízről 6, Marosfőről 3, Balánbányáról és Székelyvarságról 2, Küsmödről, Csíkszentimréről, Gyergyótölgyesről, Székelyudvarhelyről, Tusnádfürdőről, Borszékról és Zetelakáról 1-1 alkalommal telefonáltak medve miatt.
A 24 bejelentésből 2 alkalommal Csíkszeredában, 3 alkalommal Maroshévízen, 1-1 alkalommal pedig Küsmödön, Marosfőn, Zetelakán és Balánbányán volt szükség csendőri beavatkozására, mivel a medvék a jelzett helyszínen tartózkodtak. A helyszínre érkező csendőrök sikeresen elűzték az állatokat az erdőbe hang- és fényjelzések segítségével. A többi esetben a medvék már nem voltak jelen, mire a csendőrök a helyszínre érkeztek.
Ne etesd, ne fotózd, telefonálj!
A Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség diszpécserközpontjába a 112-es sürgősségi hívószámon év eleje óta összesen 211 bejelentés érkezett, amelyek medvék jelenlétét jelezték lakott területek közelében. Minden esetben beavatkozó egységet küldtek a helyszínre.
Az összes esetben a járőrök a helyszínen maradtak egy ideig, hogy biztosítsák a veszély megszűnését. A 2021/81-es sürgősségi kormányrendelet előírásainak megfelelően az intervenciós csapat a polgármesterből/alpolgármesterből, csendőrökből, vadászati egyesület képviselőjéből és állatorvosból áll.
A megyei csendőrség közleményében emlékezteti a lakosságot, hogy ilyen helyzetekben mindig hívják a 112-es sürgősségi számot, ne próbáljanak beavatkozni, ne etessék a vadállatokat, figyeljenek arra, hová dobják a háztartási hulladékot és ne közelítsék meg a medvéket fotózás vagy videózás céljából.
A kiemelt kép archív/illusztráció.