Fotók: GÁL ELŐD
Meg lehet-e büntetni a mesterséges intelligencia (MI) által irányított autót, ha elütne egy embert? Miért képzelünk furcsa és félelmetes dolgokat az MI-ről, miközben már most az életünk szerves része? És miért feledkeznénk meg az ember és a gép közötti különbségről, miközben ez az alapja minden fejlesztésnek? Székelyudvarhelyi előadása előtt elcsíptük Mérő Lászlót egy rövid beszélgetésre, hogy feltegyük legégetőbb kérdéseinket az általa ismert, kutatott és gyakorlatban is vizsgált témákról.
„Elképzelhető, de a valószínűsége gyakorlatilag nulla annak, hogy az MI átveszi az uralmat az ember és a világ fölött”,
válaszolja egyik első kérdésünkre a matematikus. Mérő egy szemléletes példával magyarázza meg az ember és a gép közötti, egyik legegyértelműbb különbséget: ha Polgár Judithoz odamenne bárki azzal a kéréssel, hogy sakkozzanak egyet, a nagymester simán azt mondhatja, hogy nincs kedve, és inkább beszélgetne. Ha viszont az önvezető autó tiltakozik az úticélt vagy a vezetést illetően, akkor már más a helyzet.
„Viszem is a bontóba, nekem így nem kell ez az autó, de téged nem visznek a bontóba, mert egy élő ember vagy, jogod van hozzá, hogy ne legyen kedved éppen sakkozni, akármennyire is tudsz. Egy gép viszont legyen gép, azért csináltuk”, mondja Mérő.
A gépre és a mesterséges intelligenciára való emberi ráhatás hordereje még párszor visszatér a beszélgetésünkben. A matematikus hozzáteszi, hogy mostanában pontosan azért szabályozzák keményebben a mesterséges intelligenciát, mert fontos, hogy bűncselekmény legyen olyan mesterséges intelligenciát gyártani, amiben nincsenek a gépet korlátozó, azt felügyelő szerverek. „Ezeket a kőtáblákat nem fogjuk az Úrtól, vagy Mózestől megkapni, ezeket a szabályozásokat nekünk kell megcsinálni, méghozzá elég hamar. Azért kellettek a kőtáblák is, hogy az világos legyen, hogy ne lopj. Szerintem nem kell attól félni, hogy öntudatra ébred a gép, mert ki fogjuk tudni képezni addigra a hozzáértő szakembereket.”
Ami emberi, az kevésbé kiszámítható, mint ami gépi?
Az evolúcióelmélet analógiája mentén Mérő szerint nem, mert az ember is öntudatra ébredt és hangulatai vannak, tehát a géppel is előfordulhat ugyanez.