Kakassy Norbert elrontott haja, tovább szívatják a helyi rendőrséget, ez Székelyudvarhely második legnagyobb költségvetése, de nagyon magas az ára – így tudnám három gondolatban összefoglalni az idei költségvetés körüli történéseket.
Ha nem mentél be a polgármesteri hivatalba, hogy elolvass a hirdetőtáblán csüngő, kinyomtatott költségvetési javaslatot – ami ezáltal volt közvitára bocsátva –, akkor elhoztuk neked, amit tudnod kell.
Előbb nézzük magát a főszereplőt,
a költségvetést. Amint az a március 26-ai, szerdai tanácsülésen elhangzott, alulról építették fel, minden alintézménytől és osztálytól bekérték az elképzeléseket és ezeket próbálták meg összehozni a lehetőségekkel.
Működési oldalon igyekeztek szűkre fogni a kiadásokat, hogy minél több jusson a megnyert pályázatok önrészeire. „A működési oldal várhatóan és vélhetően elég lesz az év végéig, a beruházási oldalon további forrásokra lesz szükség év közben, hogy az elképzelések meg tudjanak valósulni” – mondta Jakab Attila, a városháza munkatársa.
Székelyudvarhely teljes általános költségvetése a 2025-ös évre a bevételi oldalon 426 millió 82 ezer lej, a kiadásoknál 442 millió 524 ezer lej, 16 millió 442 ezer lejes hiánnyal vágunk bele az évbe.
Fotó: EGYED UFÓ ZOLTÁN
Ami a helyi önkormányzatnak a hatásköre és direkt módon befolyással lehet rá, az a helyi költségvetés, ami a bevételi oldalon 188 millió 576 ezer lej, a kiadásoknál 192 millió 370 ezer. A különbséget a tavalyi évben megmaradt a többlet adja, ami egy 3 millió 700 ezer lejes tételt jelent. A kialakult költségvetés a 2023-as után a második legmagasabb, ismét „rekordévvel” néz szembe a város.
A nagy egészből 71 millió 911 ezer lej fedi a saját és az EU-s beruházásokat. Ez egy jelentős összeg, ha a város csupán a saját forrásaira támaszkodna 10 millió leje lenne ilyen „úri huncutságokra”, a büdzsé nagyobb része, a 60 millió, pályázati forrásokból elérhető.
Miből lesz a városnak bevétele?
Javarészt (97 millió 933 ezer lej) költségvetési támogatásokból, azon belül főleg az EU-s társfinanszírozásokból (62 millió 153 ezer), az áfa-visszaosztásából (27 millió 453 ezer) és állami szubvenciókból ( a működésre és a beruházásokra összesen 8 millió 327 ezer).
Jelentős bevétel jön még az adókból, a legtöbb, 52 millió 911 ezer lej a személyi jövedelemadókból.
Mire költünk?
A legtöbb pénz a működésre megy el, szám szerint 117 millió 239 lej, a beruházásokra pedig 75 millió 131 ezer lej.
A legnagyobb működési költségek a hatósági kiadások, aztán az oktatás, a szociális felügyelet, a kultúra, a szabadidő, a sport, a zöldövezetek és az egyházak.
A beruházások az útkarbantartás és közszállítás, illetve az egészségügy területén a legjelentősebbek.
20 százalék az anyagi, dologi kiadások, szintén 20 a személyzeti kiadások. A PNRR-es beruházások 17, az EU-s pályázatok 13 százalékot tesznek ki. 10-et a transzferek, 7-7 a beruházások és a szociális kiadások.
Milyen beruházásokkal számol idén Udvarhely?
Európai Uniós forrásokból zajlik a Csillagvizsgáló-projekt, a Bányai János Szakközépiskola felújítása, a Székelytámadt vár rehabilitálása, a kis- és a nagy mobilitási projekt és a Tompa László iskola, a sétatéri játszótér és a minifocipálya.
Az országos helyreállítási alapból (PNRR) készül az önkéntes hulladéklerakó udvar, az okos hulladékszigetek, a Művelődési Ház és az Orbán Balázs Általános Iskola energetikai felújítása, a fogorvosi rendelő és a járóbeteg rendelő felújítása, eszközbeszerzések a városi kórház részére (nozokomiális fertőzések megelőzésére, szűrési tevékenységre, családtervezési rendelőbe), a közlekedés és közbiztonság fejlesztése, a központi PUZ készítése, a PMUD felújítása, elektromos buszok beszerzése, víz- és csatornahálózat építése a Vásárhelyi Gergely és a Tulipánok utcákban, erdőtelepítés és a trágyatelep modernizálása.
Az Anghel Saligny-programból készül a Mihai Eminescu és Dózsa György utcák felújítása. Előkészítés alatt állnak az Attila, Iskola, Fások, Margaréta, Bükkfa, Ugron Gábor, Reményik Sándor utcák.
A Környezetvédelmi Alaptól (AFM) jön forrás a családorvosi rendelők energetikai felújítására, a Csillagvár Napköziotthon és bölcsőde energetikai felújítására és a közvilágítás fejlesztésére.
Saját beruházások, a közvilágítás fejlesztése, a kábelek föld alá helyezése, a terelőút tervezése és a gépjárművezetői-engedélykibocsátó iroda létrehozása.
Mi várható az alintézmények esetében?
Az oktatást érintő kiadások 11 millió 802 lejre rúgnak, amint a tanácsülésen is elhangzott, az volt az elosztási elv, hogy alapvetően meg kell húzni a szíjat, de ahol tavaly sok jutott idén kevesebb fog és fordítva. Sokkal több kiadással számoltak a Tompa László, az Eötvös József, a Móra Ferenc és a Bethlen Gábor iskoláknál, ezek mindegyike érintett beruházásokban, javítási munkálatokban.
A kulturális intézményeknél a támogatási összegeket többnyire magasabbra lőtték be az előző éveknél. A színház 3 millió 290 ezer, a múzeum 2 millió 719 ezer, a könyvtár 2 millió 114 ezer, a művelődési háznál 5 millió 289 ezer, a táncműhelynél pedig 3 millió 445 ezer lejjel járul hozzá a város a működésükhöz.
Az egészségügy kiadásait 22 millió 348 ezer, a helyi rendőrségét 3 millió 560 ezer, a személyi nyilvántartó irodáét 1 millió 346 ezer, az Urbana Rt.-ét 6 millió 345 ezer lejre tervezik.
A VSK 4 millió 306 ezer lejjel számolhat, a sportpályázatokra pedig 2 milliós keretet számolnak.
Az utak karbantartására szánt kiadások 4 millióra lettek belőve, az A.D.I-k (különböző fejlesztési társulások tagsági díjai) 1 millió 73 ezerre.
Így néz ki Székelyudvarhely költségvetése nagy vonalakban,
most lássuk a hozzá tartozó műsort!
Igen, jól olvastad show-t. Nem tudom, emlékszel-e még a Szakács-Paál István polgármesterrel készült interjúnkra, amelyben arról is kérdeztük, hogy miért nincsenek viták a tanácsüléseken, ő pedig azt felelte, hogy örül, hogy nincs, mert azt vállalták, hogy nem lesz cirkusz, s ami a korábbi évek tanácsülésein zajlott, az mesterségesen generált politikai show volt.
Mielőtt bőszen kezdenél kommentelni, nem a sárdobálós, magukból kikelve ordibálós jelenetekre gondoltunk mi, azt nem vitának nevezik. A vita lehet egy konstruktív folyamat, amelynek a végén a felek egymás érveléssel alátámasztott mondandóját meghallgatva egy döntésre jutnak. A dolog úgy lenne szép, kerek egész, ha a város lakói fültanúi lehetnének ezeknek a folyamatoknak.
Nyilvános viták továbbra sincsenek, ahogyan a tanácsülés beszámolónkban is olvashattad, egyenes ki lettünk zárva egy döntési folyamatból. Helyette egy megkoreografált műsort kapott a nép. Az előterjesztés után mindenki szépen eleget téve a ráosztott szerepnek, a pulpitushoz sétált, hogy elmondja a módosító javaslatát, amelyet egyébként egymás között már megbeszéltek.
„Nem akartunk részt venni ebben, ez egy szépen megszervezett showműsor volt. A költségvetést ebben a formájában, ahogyan az hallható volt a tanácsülésen is, elfogadtuk” – mondta megkeresésünkre Bálint Csongor Attila a Székelyudvarhelyért Párt képviselője, amikor arról kérdeztük, hogy ők mit szóltak a költségvetéshez, miért voltak olyan csendben.
Hozzátette még, hogy bár az elfogadott számokkal, sőt a módosításokkal is egyetértenek, azért továbbra is kíváncsiak annak az ellentmondásnak a magyarázatára (amelyre pártelnökük is rámutatott a nekünk adott interjújában), miszerint a szenátor, Antal Lóránt szerint költségvetési többlettel vág neki Udvarhely a 2025-ös évnek, sőt a tavalyról is maradt valamennyi, míg a polgármester rendre adósságokról és nehézségekről beszél. „Ezt nem tudtuk hová tenni, és több székelyudvarhelyi lakostól is kaptunk érdeklődést, hogy akkor most mi van.”
A legnagyobb showman
Kanyarodjunk vissza a módosító javaslatokhoz. A sort Kakassy Norbert, az RMDSZ képviselő és ügyvezető elnöke kezdte, aki egyébként elegánsan felöltözve, de egy baseballsapkában állt a mikrofonhoz. Már jegyeztem volna le magamnak, hogy hol marad az illem, mire megkaptuk a választ tőle: kipróbált egy új fodrászt a tanácsülés előtt, aki elrontotta a haját.
Ha itt abbahagyja, mosolyog mindenki egyet rajta, hogy atyavilág, de ő tetézte: „ez lényegében egy tanmese is lehetne, mert ha az ember rossz fodrászt választ, és az elrontja a haját, nincs más út, át kell ülni egy jobb fodrász székébe. Csakhogy a jó fodrász sem tud már mit kezdeni az elrontott hajjal, abba már nem elég fésülni, abba bele kell vágni. Ez a város is ebben a helyzetben van most. Az elmúlt két mandátumban pocsék fodrászai voltak.”
Négy év múlva meglátja majd a város, hogy 2024 június 9-én milyen fodrászt választott magának. Egyelőre valóban vágással kezdtek: Kakassy javaslata szerint 10 százalékot vettek el a kulturális intézményektől és átcsoportosították a karbantartási munkálatokra.
– Az én hajamnak még nincsenek ilyen problémái, habár Norbert kolléga megtévesztett, mert én úgy olvastam a baseball sapkát, hogy Tegyük Udvarhelyt újra naggyá (utalás az amerikai elnök, Donald Trump kampányszlogenére: Make America Great Again, magyarul: Tegyük Amerikát újra naggyá! – szerk. megj.). Igaz, a jelenlegi politikai divatot követve – reagált Hajdó Csaba, az RMDSZ képviselője. Bár módosítási javaslattal nem élt, azért elmondta, hogy a költségvetést visszaterelték a gyökerekhez, a fő funkcióhoz, „az elsődleges feladatunk az, hogy ennek a városnak a funkcionális, infrastrukturális rendszerszintű működését biztosítsuk, legyen áram, csatorna, víz, utak, tisztaság.”
Berde Zoltán, szintén RMDSZ-es képviselő az Őszi Vásár feltüntetését javasolta a költségvetési listán egy ezer lejes tétellel, amit az ezüst- és aranylakodalmasok programjától venne el.
László Zsolt egy nagy nyisszantást tett: 20 százalékos csökkentést javasolt a Helyi Rendőrség büdzséjéből.
Bálint Attila, RMDSZ-es frakcióvezető arról beszélt, hogy egészségesebb várost akarnak, céljuk, hogy 10 éven belül 50 százalékkal több ember sportoljon naponta Székelyudvarhelyen. Ennek érdekében idén létrehoznak egy sportstratégiát és a terveik szerint a tömegsportokra szánt összegek is emelkedni fognak. Hogy ez lehetséges legyen 500 ezer lejt javasolt elvenni a VSK-tól és a sportpályázatokra tenni.
Elmondta még, a költségvetésben számos, ezer lejes tétel szerepel, mert úgy látják, bár most még nincs rá keret de a következő időszakban még megvalósulhatnak. Ilyen a Csalóka utca felújítása, egy új városi műgyepes pálya, az elektromos hálózat felújítására, és a városi atlétika pálya rehabilitációja.
A városháza munkatársai még két módosítással éltek: a városi kórház 2 millió 937 ezer 590 lejes pályázatot írt alá a PNRR-vel digitális átalakításra a kommunikációs hálózatok fejlesztésével, valamint a klinikai szoftverek javítására. Valamint a pénzügyminisztériummal való egyeztetés során kiderült, hogy a felekezeti iskolák, napközik számára adott pénz, ami 1 millió 30 ezer lejjel szerepelt a költségvetési javaslatban 1.216.000 lejre emelkedik.
Csak egy kicsi bökkenő
Venczel Attila főjegyző megkérte László Zsoltot és Bálint Attilát, hogy egyértelműsítsék a javaslataikat, főleg a helyi rendőrség esetében, hogy pontosan honnan kellene elvenni a pénzt.
„A költségvetési elvek szerint a költségvetés tervezésekor és elfogadásakor különös tekintettel kell lenni a közintézmények működési költségeire, ezeket kötelezően a törvény előírásai szerint egész évre le kell fedni. Az év végén megjelent salátatörvény rendelkezései szerint, amennyiben a működési költségnél, főképpen a személyzeti költségeket illetően, a költségvetés elfogadásakor nem tettünk elegendő pénzösszeget, azok módosítására év közben nincsen már lehetőség. Vagy leépítéseket alkalmazunk, vagy pedig valamilyen törvényes keretek között a béralapot csökkentünk.”
Itt következett az ötperces szünet, minek a végén Hajdó elmondta tartják a tétet, a VSK esetében a teljes keretösszeget 740 ezer lejjel módosítják, amiből 500 ezer lej a sportpályázatokra, 240 ezer lej pedig az utak karbantartására került. A helyi rendőrség esetében úgyszintén a teljes keretet módosítják, 620 ezer lej került az utak karbantartására.
Egy kis közjáték után kiderült, a helyi rendőrség 20 százalékát a bérköltségektől vették el.
Ha nem olvastad volna a tegnapi beszámolónkat a teljes tanácsülésről, ami bőven rejtett még izgalmakat, akkor ide kattintva pótolhatod. Annyit elárulunk, hogy a költségvetést a módosító javaslatokkal együtt egyöntetűen elfogadta a képviselő testület.
Ez a karbantartás éve
A tanácsülés után volt egy sajtótájékoztató is a költségvetéssel kapcsolatban, ahol bőven tudtunk még meg újdonságokat.
Először is, hogy a polgármester szerint a 2025-ös költségvetés az emberek költségvetése, mert jelentősen növelték a keretét azoknak az ügyeknek, amelyek azon a több mint 40 oldalas problémalistán szerepelnek, amit az RMDSZ a városjáró kampánykörútján gyűjtött össze a lakóktól. Ezek főleg olyan ügyek, amelyek a műszaki osztályra tartoznak.
A műszaki osztály pedig Dávid Endre alpolgármester feladataihoz tartozik. Ő két okot említett, ami miatt ide csoportosítottak sok pénzt, az egyik, hogy a leggyorsabban, a leghatékonyabban és általában a legköltséghatékonyabban innen lehet reagálni az emberek a problémáira. A másik ok, a már említett több mint 40 oldalas problémalista, illetve az RMDSZ kampányfüzete, amiből számos tételre a műszaki osztály a megoldás.
Ki is emelt néhány témát, amivel az idén különösképpen szeretnének foglalkozni, ilyen a szennyvíz és az esővíz hálózatoknak a szétválasztása, a vetési varjak problémája, amire stratégiát is szeretnének kidolgozni szakemberek bevonásával. Aztán a távhő kérdését is rendeznék, hiszen a környező városokhoz, Csíkszeredához és Gyergyószentmiklóshoz képest Udvarhelyen rosszabb minőségű, illetve jelentősen drágább is. A kóbor kutyákkal, a parkolóhelyek hiányával is foglalkozni fognak.
A nagyság sokba kerül
A karbantartási kiadások mellett kiemelkedően nagy a város beruházási költségkerete is. Idén a már meglévő 5 millió 650 ezer lejes hitel mellé további 20 millió lejt is felvennének. Hozzátették, hogy a hitelkamatok egyelőre nem jelentősek, mivel úgy vették fel a kölcsönt, hogy az első két évben viszonylag mentesüljenek a kamatfizetéstől.
Kérdésünkre azt is elmondták, hogy ez még messze nem lesz elég, hiszen a jelen állás szerint, ha a város minden futó pályázatát számításba vesszük, 52 millió 720 ezer lej önrészt kell előteremtenie Udvarhelynek. Fogalmazhatunk úgy is, hogy ez az ára a második legnagyobb költségvetésnek, amelyet jelentősen duzzaszt az a 71 millió 911 ezer lej amire a jelenlegi beruházások értéke rúg.
– Nagyon fontos az, hogy ez a költségvetés reményeink szerint még bevételi oldalon bővülni fog, ugyanis nagyon számítunk az országos költségvetésre és ott az RMDSZ-nek a hathatós támogatására, hogy ha a lesz tartalékalap, akkor Székelyudvarhely ismét részesüljön számottevő forrásokban. Ebben az évben is nagyon szeretnénk, ha hangsúlyosan sok pénzt kapnánk, illetve számítunk Hargita Megye Tanácsának támogatására is. Itt Bíró Barna Botond elnök úrral már beszélgettünk a visszaosztásokról, ott is egy jelentősebb összeget szeretnénk kapni, hogy gyakorlatilag nőjön egy kicsit a bevételi oldalunk, és haladjanak a beruházások – mondta a polgármester.
Egy másik újságírói kérdés a VSK-ra és a kézilabda csapatra vonatkozott, amivel kapcsolatban a polgármestertől megtudtuk, megteremtették a feltételt, hogy ez a kézilabda szezon költségvetés szempontjából befejeződhessen, de „az, hogy utána mi történik, az annak függvénye, hogy a csapat hol végez, és milyen külső támogatások fognak érkezni. Azt nem fogjuk tudni fenntartani, amit az elmúlt egy évben a város a kézilabdára ráköltött, teljesen logikátlan és példátlan hasonló méretű városok esetében.”
A kultúra esete a pudinggal
A tavalyi költségvetés kialakításakor vitatott téma volt a különböző rendezvényekre szánt keret, az idén viszont fel sem merült a dolog. Kérdésünkre elmondták, azért mert a legtöbb nagyközönségnek szóló rendezvény szervezését teljes mértékben átadták a Művelődési Háznak.
A kulturális intézményeknél tartva, újságírói kérdésre felvázolták, a terveik közé tartozik úgy átszervezni több intézményt is, hogy azok akárcsak a Tomcsa Sándor Színház, jogosultak legyenek a 2 százalékos visszaosztásra.
Hozzátették, a korábbi városvezetésben az volt az álláspont, hogy ha többi intézmény is részesül, az a színháztól vesz el. Azonban Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön is több intézmény kap a visszaosztásból „annál nagyobb a torta”, nálunk sem kapna kevesebbet a színház. „Nyilván a puding próbája az evés, akkor derül ki, amikor mi is a három intézményre beadjuk, mert Udvarhelynek ez óriási teher”, mondta a Szakács-Paál István.
Mi lesz így a helyi rendőrséggel?
– tettük fel a kérdést.