Fotó: Máté Emőke
Néhány héttel ezelőtt, az onkológiai betegeknek és hozzátartozóiknak szervezett találkozón, Az „együtt” ereje előadáson figyeltem fel a Fessünk Álmokat Programra. Akkor Kolumbán Rita, a program megálmodója arról számolt be, milyen jó hatással van a rákbetegséggel küzdőkre is a csoportmunka, a festés: színek és formák segítségével vetik papírra az érzéseiket, gondolataikat, amelyeket aztán közösen megbeszélnek. Aztán különböző alkotásokat mutatott be az előadás résztvevőinek, amelyeket a műhelymunkák során készítettek: nem technikás festmények voltak ezek, de valakinek a kitárulkozását jelentették, ettől váltak különlegesekké.
Az előadás után felkerestem Kolumbán Rita mentálhigiénés szakembert, szociális munkást, hogy mesélje el, hogyan született meg a Fessünk Álmokat, és beszéljen nekem a programjaikról, a tervekről és célokról.
Valahol Spanyolországban kezdődött
Kolumbán Rita az egyetemen teológiát és szociális munkát tanult, kereste azt az irányt, területet, ami a leginkább testhezálló számára a segítő szakmán belül – meséli. Egyetemista korában részt vett egy spanyolországi képzésen, itt találkozott a falfestéssel mint közösségépítő módszerrel.
Az eredetileg Nicaraguából származó technikát Magyarországon is alkalmazza a Murál Morál Egyesület, Rita Spanyolországban vett részt az ők képzésükön. Itt megtetszett neki a módszer, majd Gyergyóba hazatérve elkezdett dolgozni a technika itthoni alkalmazásán. Közben beiratkozott mesterire mentálhigiéné szakon, így már önismereti jelleget is tudott adni a Fessünk álmokat Program foglalkozásoknak, a falfestést mint közösségépítő módszert véve alapul. A Fessünk Álmokat először Gyergyószentmiklóson valósította meg, a jogi hátteret hozzá a Socio Start Up adta, amely a Gyergyói Közösségi és Szociális Erőforrásközpont projektje volt.
A program leglátványosabb tevékenységei a falfestések lettek, 65 ember 7 év alatt 7 különböző csoport, köztük gyerekek, serdülők, fiatal felnőttek, családok, idősek, mozgássérültek és nők összesen 47 személyes álmot és jövőképet festettek fel 75 méternyi falra, 60 liter festékkel és 90 ecsettel – meséli Kolumbán Rita.
Udvarhelyen szerettek volna családot alapítani, velük jött a Fessünk Álmokat is
Udvarhelyhez nem fűzi őket rokoni szál, de úgy döntöttek, ide költöznek, mert tetszett nekik „a hely, a kis, vagány és élhető város”. Bár Rita és férje Gyergyótekerőpatakról származik, mégis úgy határoztak, itt alapítanának családot, velük együtt pedig a Fessünk Álmokat is ideköltözött – mesélte Rita, hogyan kerültek Udvarhelyre.
Rita jelenleg gyermeknevelési szabadságon van, ezelőtt a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány munkatársa volt, és ide is készül visszamenni. Emellett doktori disszertációján is dolgozik, ami miatt kevesebb energiát tud fektetni a programba.
Mit főznél böjtben az érzéskamrádból?
A Közös alkotás L/lélekre hangolva tevékenységnek a ferences nővérek napközi otthona, a Nardini étkezdéje ad helyet. A foglalkozásokat Kolumbán Rita mentálhigiénés szakember és Portik Noémi Klarissza nővér tartja, kettejük közös ötlete volt a tevékenység is.
Ez egy havi rendszerességű program, az alkalmak tematikája illeszkedik a naptári- és az egyházi év ünnepeihez is. Így például decemberben a karácsonyi fény, januárban az újraindulás, februárban az örömforrások voltak a témák, márciusban pedig a böjtre hangolva a saját szomorúságaikat veszik alkotásaik kiindulópontjának. A részvétel nincs nemhez kötve, sem korhoz, de a tevékenység inkább felnőtteknek ajánlott – mondja Kolumbán Rita.
Az önismereti műhelyeken való részvétel ára „egy jelképes beugró”, amely általában 30-40 lej, de Rita elmondása szerint olyan alkalmak is vannak, amikor mindenki annyit tesz bele az adománydobozba, amennyit lehetőségei engednek. Az így bejövő összegből az anyagköltségeket fedezik. A Fessünk Álmokat tevékenységeire többféleképpen is lehet jelentkezni: a program vagy Kolumbán Rita Facebook-oldalán üzenetben, illetve telefonon a 0740 519 728-as telefonszámon.
Az önismereti műhelyt kétheti rendszerességgel tartották meg a KÖZ.-ban, ám most nyárig szünetel a foglalkozás, amíg Rita elkészíti a disszertációját. Ezeken a programokon azokat a gyakorlatokat végzik, amelyek már korábban a munkája során népszerűnek bizonyultak. Ilyen például az a gyakorlat, amikor az arcukat használják kiindulópontnak: mindenkiről készül egy közeli, igazolványfotó-szerű fekete-fehér kép. Ezután egy átlátszó fólia és egy marker segítségével átrajzolják az arcvonásokat, olyan gondolatokat szem előtt tartva, hogy mi a kedvenc részük magukon, mit honnan hoztak, kitől örököltek. Ezután régi újságpapírokból kivágott képekkel, színekkel, formákkal, szavakkal töltik ki a hátteret.
Kedvenc gyakorlatnak számít az érzéskamra elkészítése is, a résztvevők ezalatt végiggondolják, milyen érzéseket éltek meg az előző hét során. Előbb egy lapra rajzolnak egy kamrát polcokkal, majd lefestik az érzéseket is, tetszőleges színnel, tetszőleges formájú üvegbe és mennyiségben: például, ha boldog volt az előző hét, akkor csordultig „töltik” az üveget – magyarázza Kolumbán Rita. Miután az alkotások elkészültek, beszélgetnek, kérdezgetnek egymástól a program résztvevői.
Albumot, kártyapaklit és pedagógusképzést is megálmodtak
A célokról beszélgetve Rita elmondta, egy albumot szeretnének idén, amely összefoglalná a falakra festett üzeneteket és láthatóvá tenné szélesebb körben is a Fessünk Álmokat programot. Az album elején lenne egy leírás arról, hogy hogyan dolgoztak a hét év alatt és jelenleg. Ezért szaladtak a gyergyói Fuss nekin is, újságolta a program vezetője. Hozzátette, szeretné, ha Udvarhelyen is megvalósulhatna egy ilyen projekt, mivel „minél több színes falat szeretnék látni minden városban”.
Emellett egy kártyacsomagot is akarnak, ami illeszkedik a Rita által írt, Milyen szín lennél? című, önismereti gyakorlatokat összegyűjtő könyvhöz. A kártyákra különféle pacák lennének festve, lehet majd őket használni önismereti csoportokban, vagy beszélgetés indítóként: Milyen szín lenne valaki? Adott színhez milyen érzést társít? A kártyacsomag mellé készül egy gyakorlatgyűjtemény is, amely a pakli használatára vonatkozna – magyarázza.
– Idén októberben tervezünk indítani egy képzést pedagógusoknak, amelyet akár kreditpontokká is tudnak váltani. A célunk az lenne vele, hogy érzés- és alkotásközpontú osztályfőnöki órák legyenek, hogy a sok tanulás mellett legyen egy kis lehetőségük felszabadulni a diákoknak. Önismereti feladatokat mutatunk majd be, amit megbeszélhetnek közösen, vagy egy-egy probléma mentén fel tudnak dolgozni. Ehhez kínálunk egy módszertani képzést, ahol a pedagógusok sok gyakorlatot próbálhatnak ki saját magukon, hogy aztán tovább tudják vinni az osztályaikba – beszél még Rita a terveikről.
„Úgy tűnhet, hogy csak ülünk és maszatolunk”
A Fessünk Álmokat egyetlen működtetőjeként a mentálhigiénés szakemberrel arról is beszélgettünk, hogy mi motiválja őt abban, hogy önismereti témákkal, emberekkel foglalkozzon. Elmondta, megtetszett neki, hogy milyen többlet tartalommal bír egy alkotás vagy egy montázs:
– Úgy tűnhet, hogy csak ülünk és maszatolunk, de amikor ezekről az alkotásokról elkezdünk beszélni, sokkal több derül ki arról, hogy mit gondolunk vagy érezünk. Ha csak megkérdezem, hogy hogy vagy, azt feleled majd, hogy: Köszi, jól, és te? De ha elkezdünk beszélni egy rajzról vagy egy alkotásról, teljesen más utak nyílnak meg.
Nemrég megjelent, a Milyen szín lennél? című könyvének is részben ez volt a motivációja, valamint szerette volna, ha a fejében lévő sok önismereti technika valahol mások számára is fellelhető lenne. Végül 53 önismereti gyakorlat gyűlt össze, amelyek közül sok saját fejlesztésű, de vannak máshonnan átvettek is. Emellett az a titkos vágya is hajtotta, hogy egyre több pedagógus, osztályfőnök, mentálhigiénés szakember használjon majd olyan alternatív módszereket az önmagunk megismerésére, mint az alkotás.