Mivel csütörtökön, szeptember 8-án elkezdődik az idei Erdélyi Táncháztalálkozó, Orendi Istvánt, az eseményt szervező Udvarhely Néptáncműhely vezetőjét kértem meg, hogy ajánljon néhányat az idei programok közül. „Ez olyan, mintha megkérdeznéd a szülőtől, hogy a három gyerekéből melyiket szereti jobban” – mondja nevetve, de azért elárul néhány részletet a különböző programpontokról.
Az, hogy ennyi embert megmozgat a fesztivál,
sok ember érdeme Orendi szerint. Azoké is, akik a hetvenes évek végén elkezdték ezt a mozgalmat. 50 éve volt az első budapesti táncház és 45 éve annak, hogy Kolozsváron is megjelent. „Valószínű, hogy jó alapokat tettek, úgyhogy nekünk az a feladatunk, hogy vigyük tovább” – fogalmaz, és majd neki is esünk „darabokra szedni” a programfüzetet, amelyet részletesen közöltünk mi is portálunkon.
Az idén először kezdődik csütörtökön a táncháztalálkozó. Ennek gyakorlati indíttatása is van Orendi elmondása szerint. Két olyan programpontot tettek be a nyitónapra, – egy kiállításmegnyitót a már említett 45 éves kolozsvári táncházról, illetve mivel Tamási Áron emlékév van, a Maros Művészegyüttes és a Spectrum Színház Boldog Nyárfalevél című produkcióját – amelyek a már évek óta kialakult programba nem fértek volna bele. Ennek ellenére a hivatalos megnyitó pénteken lesz, a már hagyományos, a Patkóból induló felvonulással kezdődik minden,
„a forgatókönyv ugyanaz, a tartalom változik”,
de az sem mindenhol. Péntek este ugyanis levetítik László Barna Isteni kéz című filmjét. „Tavaly vetítettük és akkora túljelentkezés volt, hogy már nem tudtuk az embereket beengedni, ezért úgy döntöttünk, idén mindkét este vetítjük itt, a művelődési házban és aki akar, betér és megnézheti” – magyarázza Orendi. A vírus miatti előzetes regisztrációra már nincs szükség, de érthető módon csak ülő vendégeket fogadnak, tehát egészen addig, amíg megtelik a terem. „Bízom benne, hogy ez a két este már elég lesz” – teszi hozzá.
Szombaton 26 néptáncegyüttes lép majd fel a parkban, ahol ezzel párhuzamosan megrendezik a kézműves vásárt is, a sétatéren most először. „Az idén több rendezvény volt a sétatéren és úgy láttam, egészen jól működik” – indokolja. A vásár szereplői, akárcsak az amatőr néptáncegyüttesek, évről évre változnak, amire törekednek a szervezők, hogy ezek mind kézművesek legyenek, ne sorozatgyártott termékeket pakoljanak ki az eladók. A vásárról ide kattintva olvashatsz bővebben.
Az idei gálaműsor – amely szombaton, szeptember 10-én lesz a sportcsarnokban – a Budapesten élő, harminc évvel ezelőtt Korondról elinduló Üsztürü zenekar „születésnapi bulija”. „Ez azt jelenti, hogy fellép az Üsztürü és a meghívottak is: zenészek és táncosok, akikkel a zenekar az elmúlt harminc évben többet, nagyobb odafigyeléssel dolgozott együtt. Egy olyan koncert, ahol első sorba kerül a zene, de nagyon sok táncos is közreműködik menetközben koreográfiákkal, műsorszámokkal.
Orendi István, fotók: GÁL ELŐD
“Ez speciel ide készül, erre a színpadra már január-február óta, Könczey Árpád szerkeszti. Ez itt el lesz játszva, és ilyen formában már nem, mert rengeteg ember közreműküdik benne” – mesél Orendi a találkozó záróakkordjáról, amelyet biztosan nem rúghat fel sem eső, sem szél.
Lesz-e találkozó az esőben?
Az esetleges rossz időjárási körülmények csupán a találkozót megnyitó felvonulást befolyásolhatják, amely ebben az esetben elmarad, mivel a hangszerek tönkremennek az esőben, de a művészeti vezető bízik benne, hogy péntek délutánra kiderül az ég. „Minden más megy időjárástól függetlenül” – nyugtat meg.
„Meg kell élni, el lehet beszélgetni arról, hogy milyen érzés, ha a Patkóban melletted zenél 70-80 zenész, táncolnak párszázan, és még 5-600 ember nézi, de ezt meg kell élni” – tanácsolja a szervező.