Kép forrása: Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont közleménye
A parajdi származású Barabás László néprajzkutató sóvidéki írásaiból, közléseiből állított össze kötetet a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, számol be közleményben az intézmény.
Az egykori újságíró terepbejárásaiból is jól ismerte vidéke valóságát, a készülő könyvbe többet is beválogattak a nyolcvanas években közölt írásaiból, amelyek Parajd, Alsó- és Felsősófalva, Atyha, Korond, Pálpataka, Fenyőkút, Siklód, Szováta, Szakadát, Illyésmező és Sóvárad közelmúltjába: ünnepi szokásaiba, népművészetébe, kézművességébe engednek belelátni, egy mára már eltűnőfélben lévő valóságot, népi kultúrát dokumentálnak és értelmeznek. Erre utal a készülő kiadvány címe: Szikonyország eltűnőben? Életmód és mentalitás, népszokás és játék Sóvidéken.
A kötet fejezetei a vidéket (Rapsóné hintóján (Táj és népe)), mestereket és mesteremberekről (Hegedűért székelykaput), társadalomnéprajzi témájú írásokat (Hol lesz megállásom?) és az ünnepkör népszokásait (Akiket fog a figura) mutatják be. A kötetet záró fejezete (Felelj, ha kérdeznek!) a szülőföldhöz kötődés vallomásos beszélgetéseit tartalmazza a szerzővel.
A kiadványban felhasznált felvételeket Bálint Zsigmond, Elekes János, Ozsvát Pál, Nagy Sarolt és a szerző készítették. A szövegközi képanyag és a képmelléklet egyes darabjai a szerző gyűjteményéből származnak. A könyv szerkesztője P. Buzogány Árpád, a forrásközpont munkatársa.
Barabás László újságíró, később a marosvásárhelyi Kántor-Tanítóképző Főiskola tanára és igazgatója, a néprajztudományok doktora volt. 2017-ben, hetvenedik évében az EMKE Értékteremtők díjával, a Kriza János Néprajzi Társaság pedig Életműdíjjal ismerte el néprajzi gyűjtői és kutatói érdemeit.