A nevük alapján akár egy képregény hősei is lehetnének, akik bemutatkoztak a Helyénvaló boltban.
Fotók: Simó Veronika
Ha mindig is érdekelt, hogy kik, és hogyan készítik az egyre felkapottabb helyi termékeket, itt az alkalom, hogy megismerkedj velük. Új eseménysorozatot indított ugyanis a székelyudvarhelyi Helyénvaló bolt, amelynek célja bemutatni a bolt kínálatát gyarapító kézműveseket, termelőket.
Kedden délután a székelydályai Tünde Natura és a siklódi DávidVára Herbária mutatkozott be a szűk, de érdeklődő közönségnek a boltban, miközben a vásárlók is jöttek-mentek.
Bothné Jakab Tünde már tíz éve foglalkozik a szépségiparral, sminkmesternek tanult Budapesten, amíg férjével úgy nem döntöttek, hogy hazaköltöznek. Tünde nagymamájának kertjében igyekeznek minden földi jót megtermelni maguknak, így született meg a természetes kozmetikumok iránti igény is – mesélte.
Hogy ne csak vakon vágjon bele, egy kencekészítő iskolát is elvégzett, szintén Budapesten, ennek már három éve, azóta önerőből a saját kis üzemét is megnyitotta Dályában. Hatvan négyzetméteren elfér az előírásoknak megfelelően kialakított raktár, öltöző és a „gyár”, ahol kis mennyiségben, huszonötösével készülnek a természetes kencék. Tünde elárulta, nem is szeretne nagyobb gyártósort, mert így minden terméket a sajátjának érez. „Így bele tudom adni önmagamat is” – fogalmazott. A termékek csomagolása is Tünde keze munkája, az arculatot meghatározó színes mandalát ő rajzolta, a logót barátnője tervezte hozzá.
Ami az összetevőket illeti, teljesen hiányoznak belőlük a szintetikus anyagok, az illatosításra is illóolajokat használ parfüm helyet a készítő. Az arclemosóban például aloe vera kivonat, az arcradírban olajbogyó-őrlemény, hibiszkuszvirág van, a hidratáló krém pedig vitaminokat is tartalmaz, de ez csak töredéke a sok felhasznált jótékony anyagnak.
A Tünde Natura kínálatában jelenleg egy arclemosóból, arcradírból és hidratálóból álló termékcsalád található, ezek dokumentációval rendelkező, bevizsgált termékek. A termékskálát persze bővíteni szeretné, készített már saját magának tusfürdőt, kézkrémet, testápolót, ezek még bevizsgálásra várnak, csak azután kerülnek piacra. „Azért indultam ezzel, mert az arcával mindenki többet foglalkozik, áldoz erre. De van még a tarsolyomban több recept is” – árulta el a kézműves.
Amitől megnyílik a hölgyek pénztárcája
A szépítkezés után a DávidVára Herbária teáját kóstolhatta meg a közönség, miközben Balázs Dávid alapító mesélte el vállalkozásának történetét.
A család ugyan Székelykeresztúron él, de egy vendégházat működtet Siklódon, „csak úgy szerényen, annak aki oda téved”, mert olyan eldugott a falu, hogy szinte út se vezet oda. Egy idő után rájöttek, hogy olyan termék kell a vendégházhoz, amit a turistának a kezébe lehet adni, és könnyen hazaviheti, így kezdődött a teázás – emlékezett Balázs Dávid.
Nagyobb mennyiségben 2010-2012 között kezdtek el termelni, mert akkor már a piacra is kivitték a teákat, és egyre nagyobb lett rá az érdeklődés. Most már 30-40 négyzetméteren szárítják a jótékony füveket. De nem ám vaktában szedik és keverik őket. A gyógynövényeket ollóval gyűjtik, a természetet védve, a csomagolásnál is igyekeznek natúr anyagokat használni.
Dávid nagyapja kenőember volt Siklódon, a feleségének nagyanyja pedig füvesasszony volt Gyimesben. Az örökölt recepteket továbbfejlesztve próbáltak valami jót összehozni, Tímea, a feleség közben fitoterapeutának tanult – derült ki a beszámolóból.
Időközben a teák mellett sima és nemezelt szappanokat, kenőcsöket, tinktúrákat is gyártani kezdtek. „A szappanok azért készültek, mert csak a teákkal nem érte meg kipakolni a vásárban. Eleinte szárított gyógynövényekkel töltöttük meg az asztalt, de most már nem kell virágot tegyünk az asztalra tölteléknek” – mesélték.
A bürokrácia sok akadályt gördít eléjük, a legnagyobb gond, hogy nehezen lehet érvényesülni a kézműves termékekkel a hivatalokban. „Nem enged a rendszer haladni, nem tud senki semmit. Amikor a teákat akartam beregisztrálni, hordtam körbe egyik hivatalból a másikba, nem tudta senki megmondani, hogy kell csinálni” – panaszkodott a füvesember.
A nehézségek ellenére Balázsék szeretnek piacra járni, Bukaresttől Felvidékig mindenhol megjelennek, és a vásárlóközönséget nem csak kiszolgálják, szórakoztatják is. „Ha az ember dolgozik, piacra jár, annak megvan az eredménye, és megnyílik a hölgyek pénztárcája” – mondta végszóként Balázs Dávid.
A Helyénvaló bolt következő eseménye csütörtökön délután 16 órától egy magbörze lesz Jére Lajos bácsival, március 5-én az Ecomania kekszek és Horváth Júlia gombás termékei mutatkoznak be. A későbbiekben pedig többek között a Jamy pálinkák és Mózes Enikő sajtjai, lekvárjai, szörpjei is sorra kerülnek, ígérik a szervezők.