A zenekar tagjai balról jobbra: Láng Tibor, Lőcsei Zsolt, Szőcs Tamás és Kósa Albert Tamás.
Fotó: A csajod Facebook-oldala.
Egy bő hét van hátra október 30-áig, az Erdély dala verseny televíziós élő döntőjéig. A hét dalból mindössze néhány másodpercet halhatott eddig a közönség, amivel kénytelenek vagyunk beérni a nagy leleplezésig. Addig is, folytatjuk a versenyzők bemutatását.
Az Erdély dala egy tehetségkutató verseny, első alkalommal szervezték meg. Augusztusban küldték be saját szerzeményeiket erdélyi előadók és együttesek, több mint 50 pályamű érkezett be.
A dalok lényege, hogy az erdélyi fiatalság hangján szóljanak az erdélyi fiataloknak. A szakmai zsűri tagjai, Keresztes Ildikó, Bagossy Norbert, Dorogi Péter és Lukács László hat döntős produkciót választott ki. A hetedik produkciót a nézők választották ki.
A versenyzők egy szakmai alkotótáborban is részt vettek, ahol csiszolgathatták még dalaikat Schoblocher Barbara, Tarján Zsófia és Vizi Imre mentorálásával. Az Erdély dala címre jelölt szerzeményeket október 30-án, 20:00 órától hallhatjuk majd először az Erdély TV élő műsorában, ahol a nyertes kiléte is kiderül majd.
Tudod, hogy lett A csajod?
A csajod zenekar 2018-ban alakult, akkor még trió formátumként, azzal a fő koncepcióval, hogy saját dalokat fognak játszani. Az első évük dalszerzéssel és gyakorlással telt, ami meghozta a gyümölcsét, hiszen már 2019-ben megszületett első kislemezük és videoklipjük a Séta című dalukhoz.
2020-ban jött a második kislemez, Egy vicc címmel. Szintén ebben az évben megnyerték a Siculus fesztivált, elnyerték az Első tartalék dalukkal az legszebb erdélyi dal címét.
A következő évben kijutottak az Öröm a zene tehetségkutató verseny budapesti döntőjére, megnyerték a Hangfoglaló Program Induló zenekaroknak című pályázatát. A covid végével és a koncertek visszatérésével megfordultak a legtöbb hazai fesztivál színpadán, köztük Tusványoson, Vibe-on, Double Rise-on, az Egyfeszten. Magyarországi fesztiválokon is zenéltek már, jártak a Művészetek völgyén, az Ördögkatlan fesztiválon, a VéNégy-en. Legfrissebb projektjük október 21-én érik be: akkor debütál az első nagylemezük.
Ekkor lett igazán A csajod
Tamás elmondta, hogy nagyon színes személyiségekből áll a zenekar. Van, aki metál, más pop-rock zenekarból jött, Tankcsapda coverek és Red Hot Chili Peppers tetoválás is van a múltjukban. A zenekar a jelenlegi formáját 2021 februárjában érte el: Lőcsei Zsolt ül a dobok mögött, Kósa Albert Tamás a basszusgitáros, Láng Tibor a szólógitáros és Szőcs Tamás az énekes, gitáros és dalszövegíró, akivel az együttesről, a zenéről és a versenyről beszélgettünk.
Fotó: Erdély dala Facebook-oldala.
Régebbről ismeritek egymást, vagy a zenekar hozott össze benneteket?
Valószínűleg én a többiekkel nem találkoztam volna, ha nincsen a zenekar. Azt kell tudni az együttes alakulásáról, hogy volt egy pár dalkezdemény, amin az egyik barátommal dolgoztunk, de ő nem a zenei pályát választotta, kiment Szegedre. A dobosunk felrakott egy hirdetést a kolozsvári magyar diákok Facebook-csoportba, hogy ő dobos, elsőéves, zenekart keres. Az akkori basszusgitárosunk és én is ráírtunk, találkoztunk egy jam session-ön. Úgy döntöttünk, hogy megpróbáljuk folytatni a próbateremben is – így alakult a zenekar.
A következő, aktuális és remélhetőleg végleges basszusgitárosunkat is egy jam session-ön ismertem meg Kolozsváron, ő Tamás. Tibit (a zenekar szólógitárosát – szerk. megj.) ismerte Zsolt, a dobosunk, nekik volt már egy metál banda kezdeményük, csak nem volt énekesük. Zsoltot ő hozta a zenekarba, Tamást pedig én.
Miért éppen A csajod?
Erre több magyarázat is van. Most a legjobb, amit kitaláltam az az, hogy Angliában van a Queen zenekar, mert Angliában mindenki szereti a királynőt és Erdélyben pedig mindenki szereti a csajodat.
A másik, hogy miért ne lehetne ez a név? Könnyen megjegyezhető, és mivel így írjuk, hogy A csajod, az ABC listás fesztivál plakátokon is mindig az elsők között van. Bár azzal nem számoltunk, hogy – mint a temesvári 8LightMinutes zenekart is –, a számokat még előbb rakják.
A harmadik magyarázat pedig, hogy úgy indult a zenekar, hogy szinte mindegyik dalunk egy lányról szólt, és akkor gondoltuk, hogy ez lesz mindvégig. De volt egy olyan dalunk is, hogy A csajod, ami egy szerelmi háromszöget írt le vicceskedő hangvételben: „Lenyaltam a csajodat, és jó volt, ilyen enyhe málna ízű.”
A zenélésen kívül foglalkoztok valamivel, vagy a zenélés a fő megélhetésetek?
Most várjuk, kit rúgnak ki először a civil munkahelyéről, hogy elmondhassa, a fő tevékenysége a zene. Egy szint után nehezen összeegyeztethető, mind a négyen elég intenzíven kéredzkedünk, főleg nyáron a fesztiválszezonban. A karácsonyi vakációt még nem tudjuk, hogy hogy vesszük ki.
Mi jellemző rátok zenekarként?
Nagyon elvetemedett ötleteket építünk bele a zenénkbe. Együtt fejlődünk már az elejétől fogva és együtt tanuljuk meg, hogy kell egy zenekar lenni. Olyan dolgokat találtunk ki, amiket akkor még nem tudtunk megcsinálni, de fejlesztettek: énekdallamok, amiket nehéz volt elénekelni az elején, dobritmusok, amelyek nem voltak szokványosak és még nem csináltuk előtte. Egy felfedezés, egy nagyon izgalmas procedúra nekünk az alkotás meg a zenélés. És mint minden zenekarnál, a különbözőségeink mind valami mást adnak a zenéhez. A négy nézőpontot nehéz eggyé olvasztani, de olyan dolgok jönnek ki, amiket külön-külön nem tudtunk volna megcsinálni.
Mit jelent számotokra a zene?
A magam nevében tudok beszélni: amikor nincsen zene, akkor is futtatok az agyamban dallamokat, gondolkozok akkordkörökön vagy valami beragadt dallamon. Ez az, ami a legjobban leköt minket, inspirál, hajt arra, hogy reggel felkeljünk és csináljuk a dolgunkat. Egy nagyon jó kapaszkodó ezen a rögös úton, amit az élet kitűz nekünk. Segít, amikor szomorú vagy, de akkor is jó, amikor a boldogságod akarod megélni.
Mi a dalszerzés folyamata?
Dalonként változik. Ami általában konstans, hogy előbb a dalnak a zenei részével vagyunk készen. Például hozok én egy ötletet otthonról és dallá gyúrjuk a próbateremben, mindenki belerakja a sajátját, ettől lehet, hogy teljesen más hangulatú dal lesz a végén, kijelöl magának egy utat a szövegre. Sokkal nehezebb zenével leírni a mondanivalódat, mint szövegben.
Számunkra nehezebb a zenét a szöveg után igazítani. Erre is volt példa, az új albumban van egy dal, aminek a szövege előbb formálódott meg és utána lett a zenei rész, de nagyon behatárolt a szöveg.
Miért jelentkeztetek az Erdély dalába?
Ez egy lehetőség volt, amit meg akartunk fogni. Úgy éreztük, hogy tudunk egy olyan dalt írni, ami nem az eddigi, Erdéllyel kapcsolatban megfogalmazott dalokat ismétli, hanem valami újat tud mutatni. Nyilván motiváló volt a zsűri is, adnak egy komolyságot a versenynek. Az látszott, és azóta be is bizonyosodott, hogy egy jól megszervezett és komoly rendezvény.
Zenekar vagyunk, szeretünk dalokat írni. Augusztusban pont a nagylemezünkön dolgoztunk, a leadási határidő 10-e volt, még nem volt meg három dal az albumunkra, de úgy döntöttünk, megpróbáljuk.
Ha nyernétek, változtatna-e a zenekar jövőjén?
Nyilvánvalóan igen. Nem csak azért, mert szerepelhetne a Wikipédia oldalunkon, hogy megnyertük az Erdély dalát, a nyeremények is nagyon vonzóak. Ketten vezetünk a zenekarból, úgyhogy egy turnébusz segítené az utazást, nem kéne mindig két kocsit pakolni. Meg ugyebár, mi aktívak szeretünk lenni és azt tervezzük most, hogy idén kiadtuk az első nagylemezünket, jövőre kiadunk még egyet. És a nyereményben ez is benne van, hogy egy album felvételt is biztosítanak. Ezenkívül nyilván sokan fogják nézni az élő show-t.
Amúgy meg a zene egy szubjektív dolog, ha mi nyerünk, ha nem, ebben a kérdésben nem lehet objektív döntést hozni. A többi zenekarnak is nagyon jó dalai vannak, mindenkinek egy kicsit más. Nem gondoljuk azt, hogy ki lehet azt mondani, hogy ez vagy az a legjobb dal, vagy hogy ez egy örök érvényű címke lenne.
A dalotokat kifejezetten a versenyre írtátok? Beleillik a repertoárotokba?
Kifejezetten a versenyre írtuk a dalt, biztosan nem írtuk volna meg magunktól. De erre jó egy ilyen felhívás, meg erre jók a határidők, mert anélkül lehet, nem készülne el egy dal sem. Beleillik a repertoárunkba, épp ezen gondolkodtam, hogy akár játszhatnánk koncerteken is. Nem tér el a zenekar stílusától, mondjuk eléggé eklektikus a repertoárunk, úgyhogy sok minden belefér. De erről konkrétan tudom, hogy melyik két dal közé találna be.
Mi a koncepciója?
Voltam három hónapot Amerikában és amikor mondtam, hogy Erdélyből vagyok, akkor tudták, hogy ott van Drakula, meg hogy Ceaușescu és a Boratot itt is forgatták. Azt próbáltam megfogni, hogy mennyire keveset jelent a világ másik részén Erdély és mennyire sokat jelent annak, aki idevalósi. Még Magyarországgal szemben is.
Én székelyföldi, baróti vagyok, ahol az emberek 99 százaléka magyar. Nem kérdés, hogy mindenki tudja a magyar és székely himnuszt. Egy alkalommal voltak nálunk Nyíregyházáról a cserediákok, elmentünk együtt szentmisére, aminek a végén elénekeltük a himnuszokat. Mondta az egyik lány utána nekem, hogy milyen szép, hogy itt mindenki tudja a himnuszt. Akkor bekattant nekem, hogy mennyire más az itteni lét, sokkal inkább egy munka – a jó értelemben véve – megmaradni magyarnak, persze, egy érték is. Szóval ezt próbáltam megfogni, hogy milyen hátrányokkal élünk. Hogyan látnak más országokban minket, és ez milyen a valóságban, milyen Erdélyben élni. Ezt minden pátoszosság meg elvont érzelmek nélkül, a mindennapi életből inspirálódva.
Milyen volt a tábor?
Nagyon jó élmény volt, bár nem voltak előítéleteink. A dalnak is nagyon jót tett a tábor, említettem, hogy épp akkor dolgoztunk a nagylemezünkön és két próbát szántunk rá, hogy ezt a dalt megcsináljuk és fel is vegyük, előtte nyilván megírtam a szöveget meg a dallamot. Az egész felvétel úgy történt, hogy egy keverőbe volt bedugva az egész zenekar, a dob egy mikrofonnal – általában a stúdiókban 14-el szokták felvenni. Amikor a 10 másodperces részeket beadták a dalokból, akkor hallottuk, hogy a többi zenekar elment stúdióba és felvette rendesen. Az alkotótáborban nagyon megváltozott szerkezetileg is, meg hangszerelés szempontjából is és ebben nagy segítségünkre volt Barbi és Zsófi (Schoblocher Barbara, a Blahalouisiana együttes énekese és Tarján Zsófia, a Honeybeast énekese – szerk. megj.). Egy jó élmény volt, baráti hangulat volt, nem ez a ki vagyok én, megmondom neked, hogy csináld. Mint kollégák, úgy beszéltek velünk, és ez jól esett.
Elégedettek vagytok a végeredménnyel?
Igen, azt kell, hogy mondjam. Tegnap voltunk a stúdióba felvenni a végleges sávokat, voltak sávok, amiket felvettünk már a táborban is, csak pont az ének résszel volt egy kis gond. A táborban minden este volt jam session meg énekelgetések és hát kicsit elénekeltem a hangomat a stúdiónapra, úgyhogy jó volt, hogy fel lehetett venni máskor is. Az mondja el a legjobban, hogy elégedettek vagyunk, hogy játszanánk koncerten is, csak a verseny időtartama alatt még nem lehet.
Milyen megtudni, hogy döntősek vagytok?
Konkrétan az érzésre nem emlékszem, nyilván örültünk neki, de már azon gondolkodtunk, hogy hogy fogjuk kivenni a szabadnapot a táborra.
Éppen hazamentünk a feleségemmel a szüleimhez. A feleségem hamarabb ment kocsival, én később tudtam menni utána vonattal. Édesapám utánam jött Tusnádfürdőre, úton hazafelé meséltem, hogy mi zajlik az életünkben és megmutattam neki a dalt. Azt mondta, hogy egész jó – ez pedig elég nagy dolog tőle.
Ismerd meg a többi Erdély dalás versenyzőt is:
Bekerültünk a döntőbe, és azonnal bömbölni kezdtem
A zenekart nem egy pár évig akarjuk csinálni, hanem ha lehet, az életünk végéig