Antal Lóránt az RMKT által szervezett rendezvényen 2022 áprilisában vonta kérdőre Gálfi Árpádot
fotó: Pál Edit Éva
Antal Lóránt csütörtök éjjel kiadott közleményében párbeszédre hívta a polgármestert az alpolgármester és a városmenedzser lemondása kapcsán. Mivel pénteken SZKT-n vett részt, délutáni telefonbeszélgetésünkig nem volt még alkalma megkeresni Gálfi Árpádot – ezek szerint a polgármester nem vele tárgyalt, amikor elutasította elfoglaltságra hivatkozva, hogy még pénteken reagáljon a POL reggeli felhívására.
Megkeresésünkre a szenátor újból elmondta, amit a közleményben is, hogy egyeztetni kell a polgármesterrel, megoldásokat kell keresni, mert míg egy politikai perpatvarban kavarog a megválasztott kétharmad, itt a város lakóiról, mindannyiunkról szó van.
„Aggodalommal figyeltük az elmúlt időszakot, és azt láttuk, hogy a jelenlegi polgármester mellől kiálltak a szakemberek és így félő, hogy az elkövetkező időszakban a város vezetése további mélypontokra ér, ez pedig mind az itt élőknek, mind a környékbelieknek komoly gondot fog okozni. Most, amikor a gazdasági válság sújt bennünket, az RMDSZ-nek kötelessége megoldást találnia erre az áldatlan helyzetre. Éppen ezért a testületünk egy azonnali szakmai megbeszélést folytatna Gálfi Árpáddal” – írta közleményében.
Amikor a megoldási lehetőségekről kérdeztük, azzal hárított, hogy az RMDSZ tiszteletben tarjta a választópolgárok akaratát, akik a figyelmeztetésük ellenére, melyet „már 2020-ban mindenféle kanálison keresztül” próbáltak eljuttatni hozzájuk, miszerint fontos, hogy közigazgatásban tapasztalt emberek vezessék a várost, másképp döntöttek. „Gálfi Árpád polgármestert és egy (közel – a szerk.) kétharmados többséget bíztak meg a városvezetéssel, ezt mi tiszteletben tartjuk”.
Arra, hogy a POL nem akar új alpolgármestert jelölni – „még egy embert küldjünk a darálóba?” – azzal a kérdéssel felel a szenátor, hogy értékeljék magukban, hogy „akkor megint cserbenhagyják a választópolgárokat?”
– Ez nem a mi feladatunk – válaszolja arra, jelöl-e az RMDSZ ez esetben alpolgármestert.
– De ez egy játék, Edit? Ez nem egy társasjáték, ahol eljátszadozunk, nagyokat mondunk, és ez nem egy cég, ahol eldöntöm, hogy csarnokot építek az udvaromra, és másnap reggel nekifogok. Mi tudomásul vettük a választópolgárok akaratát, megértettük az üzenetet, komolyan vettük, és 2024-re készülünk, onnantól kezdve, ha ránk bízzák a város vezetését, akkor vállaljuk a felelősséget. Kaptak egy többségi felhatalmazást, ők kell, hogy kezeljék. Ők meg kellene beszéljék egymás közt, nem a mi felelősségünk – feleli arra, hogy mi az RMDSZ válasza arra, hogyha lemond a POL és a polgármester.
– Az RMDSZ-nek mi a véleménye erről, le kell mondania a polgármesternek, vagy nem kell lemondania?
– Kétharmados többséget kaptak. Nem nekünk kell eldöntenünk – válaszol ismét a szenátor.
„Az elkezdett, de véget nem érő beruházások stagnálnak, továbbra is folyamatos fennakadás van a városi közlekedésben, a lakóövezetek nem fejlődnek. Ezeket a fejlesztéseket csak csapatban lehet elvégezni, csak a városlakók véleményét figyelembe véve lehet hatékony városvezetése Székelyudvarhelynek. De ha a szakemberek eltávoznak és a polgárok véleménye nincs figyelembe véve, akkor hanyatlás következik. (…) A közigazgatásban elengedhetetlen becsületesség és jószándék, de rendkívül fontos, hogy mindehhez a tulajdonságokhoz szaktudás társuljon. A szakemberek távozásával sajnos csak az előbbi kettő marad és ez nem azonos Székelyudvarhely és a székelyudvarhelyi emberek érdekeivel” – taglalja a közlemény, ám a szenátor nyilatkozatából úgy tűnik, az RMDSZ egyelőre megáll annál a lépésnél, hogy felhívja a figyelmet, és csak 2024 után akar megoldásokat keresni a problémákra.
Arról, hogy milyen forgatókönyvek lehetnek, amennyiben a meglebegtetett lemondások megtörténnek, a szenátor nem kívánt spekulációkba bocsátkozni. Azt “majd meglátjuk, amikor odaérünk a hídhoz” – mondta.