A meddő vulkán gyomorrontást kapott és köveket hány lenne a címe annak a festménynek, mely a júliusi rendes havi tanácsülést ábrázolja. Mert sorra törtek ki: a polgármester, a tanácsosok és ezúttal a városházi alkalmazottak sem hallgattak. A városvezetés cseréjéig tartó két hónapra se hirdettek tűzszünetet, sőt. Több határozattervezetről szakbizottsági véleményezés hiányában nem döntöttek.
fotók: GÁL Előd
Ám a szakbizottsági véleményezéssel rendelkezők közül sem fogadtak el minden határozatot, köztük a legelsőt, mely a legnagyobb vitát váltotta ki, és amelyről külön számolunk be.
Gálfi kitörése
A tanácsülés kezdetén Gálfi Árpád dühös felszólalást idézett az ellenzékhez, ez három tanácsos – Bíró Jolán, Ölvedi Zsolt és Major Sándor – kivételével mindenkit jelent. Mint mondta, ő tisztességgel végigdolgozza a mandátumát, zajlanak gőzerővel a beruházások. Az RMDSZ ezzel szemben már most nem tartja be a választási szlogenjét: a haladás helyett a marakodást választja.
Sérelmezte a polgármester, hogy negatívan véleményeztek több tervezetet is a tanácsosok, illetve olyan módosításokat hajtottak végre, amelyek ellehetetlenítik például a rendezvények megszervezését. A szakbizottsági ülésen az RMDSZ javaslatára elutasították továbbá a szejkei beruházás költségvetésének a módosítását is. Eddig minden egyes tanácsülésen szorgalmazták a beruházás befejezését, most hogy kész van, elutasították azt a tervezetet, mely lehetővé tenné, hogy a város a vagyonába vegye, majd a Harvíz szolgáltatónak átadja a szejkei víz- és szennyvízrendszert, melyre 2017 óta vár a város.
Ez azért fájó, mert végre megoldották az ügyet. „Ez aztán fejlődés, ez aztán haladás! Hajrá, Székelyudvarhely. Halogatják az átvételt, átadást, hogy majd az új polgármester vegye át? Nem most van rá szükség, amikor a Mini Erdély Parknak rengeteg látogatója van? Vagy ez már nem számít?” – szónokolt Gálfi megvádolva a POL egyes tagjait azzal, hogy segítik ebben az RMDSZ-t, melynek másodosztályos frakciójává váltak.
Ezen kívül a városi rendezvények szervezésére szánt összegeket is elvették, és áttették olyan tételekre, amelyek már az új polgármester hivatalba lépése után lesznek, ősszel és télen, illetve az RMDSZ ifjúsági szervezete, az UIET által szervezett Siculus ifjúsági és könnyűzenei fesztiválra. Megrövidítették így az ezüst, arany, és gyémántlakodalmukat ünneplő házasokat, valamint az idősek napját ünneplőket és a Szent István-napi ünnepségen résztvevőket.
Péter Balázs kitörése
Az ülésvezető POL-os (a „másodosztályú RMDSZ-es” kategóriából) sem hagyta magát, ő azzal vágott vissza, hogy a polgármester csúsztat, és kár, hogy csak nyomokban tartalmaz valóságot a beszéde a Szejkével kapcsolatban. Az, hogy az RMDSZ másodosztályának nevezni őket, szerinte óvodás szintre vall.
A szejkei beruházás kapcsán az időhúzás a polgármester DNA-s feljelentésével kezdődött szerinte, Gálfinak a Puskás Katalin volt beruházási igazgatóval való hadakozását egyre inkább úgy látja, hogy ott is rémeket látott az elöljáró, ahol nem voltak. „Most, hogy egyre több információ áll a rendelkezésemre, egyre inkább látom, hogy nem voltak ott rémek, hanem polgármester úr valamit nem értett és gyorsan feljelentéseket tett. Amikor a DNA azt mondta, hogy nincs itt semmi látnivaló, polgármester úr erősködött, hogy de-de”.
Az ülésvezető sérelmezte még, hogy nem kapták meg a feladatfüzetet és más, általuk kért iratokat, a városháza munkatársai megpróbálták egy árajánlatkéréssel kiszúrni a tanácsosok szemét. Amikor pedig nem igazolta a nyomozás Gálfit, akkor „a DNA-t feljelentette a DNA-nál”. Ők világosan megmondták még tavaly nyáron, hogy meg akarják várni a legújabb nyomozás végét, és utána minden további nélkül elfogadják a Szejke költségvetését, mert nem szeretnék, ha az esetleges tövénytelenségekből fakadó kárt velük fizettetnék meg. Ennek ellenére a polgármester mégis szerződést kötött, jogtalanul, a kivitelezővel – méltatlankodott a POL-os frakcióvezető-helyettes Péter Balázs.
Berde Zoltán kitörése
Berde Zoltán RMDSZ-frakcióvezető vagánykodott még egyet azzal, hogy választást nyertek. Hogy a polgármester méltósággal is kellene végezze a munkát, nem csak tisztességgel, illetve azzal, hogy a polgármester látásmódja, nézőpontja teljesen más, mint az RMDSZ-é. Pontosan erről mondtak véleményt másfél hónapja Udvarhely lakói. Nem ezeket a gáncsoskodásokat választották, amiket a polgármester minden tanácsülés előtt megtesz.
Péter Balázs megköszönte a napirend előtti hangulatkeltést, és felkérte a jegyzőt a jelenlét megállapítására. 17-ből 12 volt jelen, hiányzott Bindea Dániel, Biró Ervin Lóránt, Biró Edith, Darabont Ede Gergő, Szakács Tibor. Benedek Árpád Csaba pedig többnyire csak a névre szóló szavazásoknál hiányzott. Dávid Endre különféléket kért, majd elkezdték, ahogy Péter Balázs nevezte „az egyik legizgalmasabb napirendi pont”-tal.
„– Végre folyhat a víz a Szejkén!
Nem mellékes, a szennyvíz is lemehet. A nyomáspróbákat és a szakaszos ellenőrzéseket követően július 17-én megtörtént a rendszer minden érintett szerv általi átvételezése. Az átvételezést követően a végső elszámolást terjesztem elfogadásra. Az üzembehelyezési munkálatok értéke 832 ezer 578 lej TVÁ-val. A beruházás összértéke TVA-val együtt 2 millió 73 ezer lej, ami alacsonyabb, mint a 2018-ban elfogadott 2 millió 404 ezer lejes összberuházási érték” – fogalmazott Kovács Attila beruházási igazgató a határozattervezet előterjesztésekor.
Bár még hátra van a befejezéshez szükséges pénz jóváhagyása, a rendszernek a város vagyonába vétele és átadása a szolgáltató Harvíz Rt.-nek, ez a folyamat egy hónapon belül le tud zajlani.
– A rendszer üzemképes, rendelkezik a működtetés elindításához szükséges összes dokumentációval, feladatunk ezzel lezárult – jelentette ki Kovács.
Elmondta, hogy a tanácsosok azt kockáztatják, hogy a PNDL pályázatból nyert 1 millió 327 ezer lejt, ami a beruházás 57 százalékát jelenti, vissza kell majd fizetni, amennyiben a rendszer nem fog működésbe kerülni.
Péter Balázs erre közölte, hogy a gazdasági szakbizottság a határozattervezetet negatívan véleményezte. A főjegyző, az alpolgármester és Bíró Jolán jelentkezett felszólalásra.
Ajjaj, ha vissza kell fizetni
Venczel Attila főjegyző fontosnak tartotta bizonyos jogi aspektusokat a tanácsosok tudomására hozni. A finanszírozási szerződést 2017-ben kötötték meg, 2022-ig kellett volna a beruházást befejezni. 2021-ben a beruházó jelezte, hogy befejezte a munkálatokat, ám az átvételkor a bizottság úgy észlelte, hogy a kiadott építkezési engedély nem volt tiszteletben tartva, emiatt az átvételt elutasította.
Bár korábban erre nem adott lehetőséget, időközben egy uniós döntés nyomán az 50-es építkezési törvényt úgy módosították, hogy amennyiben építkezési engedély nélkül jött létre egy építmény, de ez tiszteletben tartja az urbanisztikai, területrendezési, építkezési normákat, akkor javasolható, hogy egy szakértői véleményezés alapján átvételezzék. A szakértői véleményezés megtörtént, azonban módosításokra volt szükség a beruházáson, a tervet módosították, azt az önkormányzat jóváhagyta, de nem rendelt a kivitelezéséhez pénzügyi forrásokat. Ennek ellenére a munkálat elkészült, a recepció megtörtént, a gazdasági technikai mutatókat az önkormányzat el kell hogy fogadja – sorolta a jegyző.
Most leveleznek a minisztériummal, hogy halasztást nyerjenek. Ha a gazdasági mutatókat nem hagyják jóvá a tanácsosok, a polgármesteri hivatal azon szándéka, hogy a következő tanácsülésen előterjessze a beruházás vagyonba vételét, meghiúsul és enélkül nem lehet átadni a Harvíznek és használatba venni. Megismételte, hogy ha nem tartják be a finanszírozási szerződést, akkor a pénzt vissza kell fizetni.
Bíró Jolán, aki egyébként a következő mandátumban is tanácsos lesz, csak a Székelyudvarhelyért Párt színeiben, arra biztatta kollégáit, hogy hagyják jóvá a munkálatot annak érdekében, a Szejkén végre folyjon már a víz. Neki a gyógyfürdő és a mofetta megépülése fontos, és utóbbinak semmi akadálya nincs már, hisz az előkészítő munkálatok, a víz- és szennyvízhálózat most már kész van. Biró Jolán szerint neki nem tiszte és felelőssége minősíteni, hogy ki tévedett a folyamatok során, az a bíróság dolga, az ő felelőssége az, hogy ne kelljen a városnak a pályázati pénzeket visszafizetnie és a fejlesztéseket lehessen folytatni.
Nem miattunk kell visszafizetni
„Ha valaki azt mondja, hogy az elutasítás miatt kell a pénzeket visszafizesse a város, az hazugság. Pont. Az időhúzás a DNA-feljelentésekkel kezdődött.” – tromfolt rá Péter Balázs a városházi munkatársak állítására. Felvetette, hogy talán azért vetették el a Szejke átvételét 2021-ben, mert megváltoztak a kivitelezés alatt a normatívák, a Szejke területének a besorolása és a rá vonatkozó építkezési normák. Lehet, hogy elvégeztek egy olyan munkálatot, amelyre nem volt szükség, és ezt a pénzt majd valakinek ki kell fizetni.
– Hülyeségeket beszél, de teljesen – súgja Kovács Attila beruházási igazgató elég hangosan a hátam mögött.
Gálfi felhozta, hogy a tanácsosok saját maguknak mondanak ellent azzal, hogy megszavazták az új terveket, csak pénzt nem rendeltek hozzájuk. „Ma a Szejkén a víz tudna folyni, ha önök, a testület képviselői a megszavazott engedélyhez még költségvetést rendelnének.”
„Az egész szejkei beruházás a 746 ezer lejes közbeszerzési dokumentációból indult, ami egy 2012-es deviz-érték volt, 2017-ben, mielőtt szerződést írtam alá, a minisztérium kérte a deviz frissítését, 1,326 millió lejre tevődött, a közbeszerzési folyamat 746 ezer lejben íródott ki 1 millió 326 ezer lej helyett. Az egész innen indult, hogy volt egy frissített devizünk, de az akkori igazgatónő 764 ezer lejért tette fel a közbeszerzési hirdetést. Vajon miért?” – magyarázta a kezdetektől az általa észlelt anomáliát. Erről itt írtunk részletesen.
Balázs azzal vádolja a polgármestert, hogy annak ellenére kötött szerződést az új kivitelezővel, hogy tavaly júliustól nyilvánvalóvá vált, mivel akkor kezdték ismét a kollégákat behívni, hogy “nem fogunk költségvetést biztosítani, amíg a DNA nyomozása le nem járt”.
— Nem csúsztatok, ön próbál itt kicsit megcsúszva kampányolni itt valamiért vagy valami ellen. Én tudom, hogy azt mondják, ahogy a választások lejártak, kezdődik a kampány, de polgármester úr, én korainak tartom — így Péter Balázs.
Aszály, ahogy a csövön kifér
Ölvedi Zsolt alpolgármester névre szóló szavazást kért, melyen Becze Julianna, Berde Zoltán, Dávid Endre, Godra Zsolt, Jakab Zoltán, Józsa Levente, Pálfi Kinga és Péter Balázs tartózkodott, Major Sándor, Bíró Jolán és Ölvedi Zsolt tanácsosok igennel szavaztak, Benedek Árpád Csaba RMDSZ-es tanácsos a döntés idejére elhagyta a termet, akárcsak később, egy másik névre szóló szavazásnál.
Elutasították tehát a határozattervezetet. Bár folyhatna, egy ideig hivatalosan még nem fog folyni sem a víz, sem a szennyvíz a Szejkén. Ha valaki szeretné megnézni a bohózatot, itt megteheti.