Vannak, akiknek ez a hét a felvételi eredményekről szólt, és vannak, akiknek Tusványosról, amit egy szippantós autó átadásával kezdtek. George Simion 35.000 eurós lakásokat ígérget, ami miatt már fel is jelentették; ötből egy romániai lakos engedheti meg magának, hogy nyaralni menjen; és a csíksomlyói romák házépítésbe kezdtek, mert a konténereik megpenészedtek. Ez tehát a zanzásított verziója a mai adásunknak.
Sziasztok! Én Kiss Anna vagyok, ez itt a Tilos a Bé, az uh.ro zajcsökkentő műsora, és íme a fontosabb hírek az elmúlt hétről, de hát még csak az igazán fontos ezután jön.
Agyszag és statisztika
Az oktatási minisztérium a héten tette közzé a középiskolai felvételi eredményeit, amiből kiderül, hogy 98,58 százalék jutott be egy megjelölt osztályba, de mivel jó pár osztályt meg lehetett jelölni, a valós kép ennél azért jóval árnyaltabb. Mindössze a diákok 50,98 százaléka volt az, akik az általuk első opciónak jelölt osztályba jutottak be, míg a második opció 11,12 százaléknak jutott, így csökkenve az arányok egészen az ötödik opcióig, míg végül 21,75 százalékra rúg azoknak az aránya, akik a hatodik, vagy még annál is többedik opcióval kellett beérjék.
Több, mint 67 ezer diák folytatja tanulmányait elméleti osztályokban, míg majdnem 45 ezer szakképzésben. A top iskolák és osztályok között természetesen az informatika szakok vannak, a nagy egyetemi központokban volt a legnagyobb verseny a helyekért. A legkeresettebb osztály a bukaresti Sfântu Sava Főgimnázium angol-román kéttannyelvű matematika-informatika osztálya volt, ahova 9,9-es átlagra volt szükség a bejutáshoz.
Ami a magyar tannyelvű iskolákat, osztályokat illeti, jóval kisebb bejutási áltagot kellett elérniük a diákoknak. A kolozsvári János Zsigmondban 8,88-as minimum átlaggal kellett rendelkezni, Nagyváradon a Mihai Eminescu Főgimnáziumban 6,85-tel, a Szatmári Hám Jánosban 7,48-cal, a zilahi Silvania Főgimnáziumban 7,63-mal, a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Líceumban 9,05-tel, az udvarhelyi Tamási Áronban 8,43-mal, Szentgyörgyön a Székely Mikóban 8,08-cal, a szórványvidékeken pedig – tehát Aradon, Besztercén, Brassóban, Nagyenyeden, Déván, Nagybányán, Nagyszebenben és Temesváron – 6 és 7,70 közötti átlagra volt szükség. A felsoroltak matematika-informatika vagy természettudományos profilú osztályok. A rendszer viszont nem mutatja azokat az osztályokat, ahova nem a tanulmányi átlag alapú bejutási rendszer van, hanem igazi felvételi vizsga. Ilyenek például a teológiai osztályok, művészeti iskolák, sportiskolák, és a Bethlen Gábor Kollégium tanítóképzőjében is külön felvételi volt. A tanügyminisztérium szerint idén több mint 13.000 diákot vettek fel ezekbe az iskolákba.
Amúgy meg pénzzel honorálják a 10-es jegyeket írt tanulókat: minden képességvizsgázónak 2.000 lejes jutalmat ígértek be, míg a színtízes érettségizők 5.000 lejjel lehetnek boldogabbak. Az elgondolás a pénzjutalom kapcsán az, hogy ezzel is támogassa az állam a líceumi évek és az egyetem kezdetét. Látszólag az már senkit sem érdekel, hogy azok a diákok, aki színtízessel végezetek, valószínűleg eljártak néhány, ilyen-olyan plusz órára az évek során, tehát nem szenvednek hiányt a tanuláshoz való hozzáférésben, a családi és anyagi háttér maximálisan elősegítette őket abban, hogy ilyen szép eredményeket érjenek el.
Én nem sajnálom tőlük ezt a pénzt, de ha a társadalmi igazságosság jegyében gondolkodunk, akkor lehet, jobbat tenne az össztársadalmunknak, ha nem annak adna az állam, akinek eleve van, hanem annak, akinek nincs. Tudtommal az iskolaelhagyók száma még mindig óriási, a mélyszegénységben élőké sem csökken. Szóval lenne annak a pénznek jobb helye. Főleg, hogy ezek a színtízes diákok az iskola elvégzésével mind külföldi egyetemet választanak majd, és soha többet ide vissza nem teszik a lábukat.
Ünnepel a Babeș–Bolyai Tudományegyetem, idén 14.614 diák iratkozott az ország legjobb egyetemének alapképzéseire, ez 755-tel több, mint a tavaly; 2.500-an jelentkeztek távoktatásra, ez 403-mal több, mint a tavaly. A kihelyezett szakokon is nagyobb az érdeklődés, és több külföldi hallgató is érkezik. Alapképzésen természetesen az Informatika/Mesterséges intelligencia, a Pszichológia/Kognitív tudományok, Gazdasági Informatika, Digitális média, és a Jog a legnépszerűbb, míg mesterin a Szoftvermérnöki, Klinikai Pszichológia, Reklám, Közkapcsolatok, Nemzetközi kapcsolatok, külpolitika és válságmenedzsment a leginkább választott szakok. A magyar diákok körében a Filmművészet, fotóművészet és média, Menedzsment, Pszichológia, Óvodai és elemi oktatás pedagógiája, Testnevelés, Régészet, Gazdasági Infó, Művészettörténet és Jog voltak.
Azért, ha elsőre ránézünk ezekre a listákra, az látszik, hogy pár év múlva még több infósunk lesz, akik majd a jó keresetükkel megfizetik ezt a csomó pszichológust. Ami oké, csak kikből lesznek tanárok, szociális munkások, társadalomkutatók? Ja, hogy ezekből nem lehet megélni? Hát már csak ilyen ez a neoliberális gazdaságpolitika.
Illegális lakásajánlat érdekel?
Kolozsváron és Bukarestben is sorban álltak az emberek, hogy aláírják a Simion-tervet. Az AUR államelnök-jelöltje azzal kampányol, hogy 35.000 eurós lakásokat biztosít majd a híveinek, ennek apropóján egy szerződést is aláír velük. Ahova a szerződő felek természetesen megadják a személyes adataikat.
Hiába érvelnek szakemberek amellett, hogy ez az ár még állami segítséggel is szürreális, tarthatatlan, egyesek simán kiadják az adataikat egy ki tudja mióta áhított lakásért cserében. Alexandru Muraru, a PNL Iași megyei szervezetének elnöke feljelentést is tett már Simion ellen, csalással vádolja, hiszen megvalósíthatatlan ígéreteket tesz, miközben egyszerűen csak adatokat gyűjt.
Simionnak egyébként nem ez az egyetlen teljesen elrugaszkodott kampányfogása: már olyan plakát is forgott a közösségi médiában, hogy törölné a banki kamatot. Ez például egy olyan intézkedés, amihez semmilyen jogköre nem lenne államelnökként. Ezért érdemes tisztában lenni azzal, hogy a bizonyos funkciókat betöltő embereknek milyen hatalmuk van/lehet. Már csak azért is, mert hajlamosak vagyunk teljesen irreális módon döntéseket hozni (ezt most tanultam Tusványoson), olyan döntéseket, amiket körülöttünk mindenki meghoz például, és kizárólag ettől tűnik jónak.
Mi történik Somlyón?
Továbbra sem került hathatós lakhatási megoldást azoknak a csíkszeredai roma családoknak, akik a tűzeset után ideiglenesen a sportcsarnokban kerültek elszállásolásra, majd konténerekbe telepítették ki őket. Jelenleg oda eszkalálódott a probléma, hogy a konténereik elkezdtek beázni, penészedni, így egyre inkább lakhatatlanná válnak az eredetileg nem erre a célra készült mobilházak. Egyesek már el is kezdték elbontani, szétszedni az egészségre több szempontból is káros konténerházat, hogy a helyükre építsenek egy biztonságosabb lakóépületet.
A probléma, hogy erre nincs engedély, a polgármesteri hivatal tehetetlen, ameddig a főépítész szabadságon, és az is kiderült, hogy noha indult szociális felzárkóztató program, nagyon nehezen megy ezeknek a családoknak az elhelyezése, mert a társadalom sem túl befogadó, megértő velük. Nem adnak ki nekik lakásokat, még akkor sem, ha az embereknek munkahelyük van és ki tudnák fizetni a bért. Ennek ellenére vannak jó kezdeményezések is Csíkban: a héten romák és rendőrök tárgyaltak egymással annak érdekében, hogy az előbbiek megismerjék jogaikat, a közlekedési szabályokat, és arról is tartottak fejtágítót, hogy mi számít rendőri túlkapásnak.
Románia jobban teljesít?
Románia nagyon jól teljesít, folyton lehagyjuk Magyarországot mindenben is. A valóság viszont az a Ziarul Financiar szerint, hogy Romániában csak minden ötödik ember engedheti meg magának, hogy nyaralni menjen.
Az Eurostat adatai szerint a lakosság mindössze 28 százaléka engedheti meg magának, hogy elutazzon magáncélból bárhova is, és ezzel a számmal egyszerre vagyunk a sereghajtók Bulgáriával. És amikor azt halljuk a tévében, hogy egyre több pénzt hagynak a románok külföldi és belföldi nyaralóhelyeken, akkor azt kell tudni, hogy az a szűk réteg, aki eddig megengedhette magának, hogy nyaralni menjen, na az most jobban megengedheti magának. Magyarul: a jelenlegi gazdasági helyzet annak kedvez, akinek eleve van. A gazdagok még gazdagabbak lesznek, a szegények meg még szegényebbek. És az átlagolással ezt jól el lehet bújtatni.
Célvesztett Tusványos
És hát akkor érkezzünk meg Tusványosra is, merthogy a napokban zajlott és még zajlik a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor, amit az idén „Jobb pályán” mottóval hirdettek meg. Mivel nekem ez volt az első Tusványosom, nem tudom, hogy ez valóban jobb-e, mint az előző években, de annyi biztos, hogy az idei tábor első két napját istenesen elmosta az eső, így messze nem láttam belőle annyit, amennyit szerettem volna.
Az eddigi csúcspont talán a megnyitó volt, amikor a fesztivál egyik alapítója, Németh Zsolt egy szippantós autót adott át Tusnádfürdő polgármesterének, így a város is egy jobb pályára kerülhetett. Aztán „Hajrá, Magyarország!” feliratú szalvétát vagy valami hasonlót biggyeszetett a jobb fülére, hogy ezzel is a szolidaritását fejezze ki Trump elnökkel, akire a napokban lőttek rá egy kampány rendezvényen, és aki néha összetéveszti Orbánt Erdoğannal.
A programot átpásztázva egyértelművé válik, hogy Tusványosnak az a kezdeti célja, hogy a magyarok és magyarok közötti, illetve a magyarok és románok közötti párbeszédet élénken tartsa, elveszett. Csak elvétve lehetett találni néhány román nyelvű felszólalót, de olyat, akinek jelenleg valós politikai befolyása lenne, egyet sem. A Háború és Béke című panelbeszélgetésbe meghívták Mihai Răzvan Ungureanu volt miniszterelnököt, aki 2012 februárjától (most fogózz meg) egészen május 7-ig volt hivatalban. De így meg el lehet mondani, hogy ott voltak a románok is. Hangoztatták is rendesen, hogy a párbeszéd a demokrácia kulcsa.
Aztán szintén nem befolyásos személyek tárgyalták meg az autonómia kérdését, és olyan nők beszéltek a nők helyzetéről a politikában, akik a jelenlétükkel igazából fenntartják a még mindig uralkodó sztereotípiákat arról, hogy egy nőnek meddig lehet kijutni a konyhából a politika fele. A Fidesz panelek mellett persze voltak valóban értelmesnek tűnő és hangzó beszélgetések, olyan emberekkel, akik a szakmájukat és önmagukat képviselték és valami hasznosat próbáltak bevinni a közösségbe. És persze várjuk a holnapi Orbán beszédet, amit a jövőheti Tilosban minden bizonnyal kivesézünk!
Ez volt a Tilos a Bé mára, én Kiss Anna voltam. Ha Fidesz politikust, sok sült flekkent és elveszett erdélyi törpepárt-tagot látnátok, nézzetek fel Tusványosra, ha meg nem, akkor nagyon kellemes hétvégét nektek. Sziasztok!