Fotó: Egyed Ufó Zoltán
Már egy hete be van rendezve az oltásközpont a kórház ebédlőjében, csütörtökön tartottak egy utolsó tájékoztatót a személyzetnek, aki ott fog teljesíteni. Lesz még egy gyakorlati frissítés, és ha megérkeznek időben az oltások, akkor hétfőn, január 4-én délben elkezdik a személyzet beoltását – tudtuk meg dr. Lőrinczi Csabától, a városi kórház orvosigazgatójától, akivel az oltással kapcsolatos, többé vagy kevésbé alaptalan félelmekről is beszéltünk.
Főleg, hogy első körben alig 70-80 körüli azok száma, akik feliratkoztak az első oltásra, ezért maximum száz adagot rendeltek egyelőre, ezt később a közegészségügyi igazgatóságtól (DSP) még lehet pótolni, mondta. Egyébként a kórház teljes személyzete jogosult az oltásra, elsősorban az ápoló személyzet, az orvosok és asszisztensek, közülük az első felhívásra négyszázvalahányan iratkoztak fel, de amikor visszatértek a kérdésre, akkor elég sokan meggondolták magukat, azt mondták, még várnak.
Miért is?
– Nem felrovásként mondom, de mindenféle média mindenfélét közöl, nem mindenki jár utána vagy szűri meg, ami elhangzik, és az emberek is bolondítják egymást. Nem csak az én véleményem, hogy a hatóságok egy igazán jó tájékoztató kampányt nem bonyolítottak le, és nem ellensúlyozták azt a sok téves információt, ami kering – magyarázta Lőrinczi doktor.
A szakember érdekességképp azt is elmondta, honnan eredhet például az egyik népszerű összeesküvés-elmélet, ami chip-beadással riogatja a lakosságot: egy olyan oltómódszerrel valóban kísérleteznek a kutatók, hogy kis rézlemezkét tesznek a bőr alá, ami lassan adagolná az antigéneket és így megnyújtaná az ellenanyagtermelést.
A mellékhatásoktól is óvakodnak az emberek, de mindenféle oltásnak van mellékhatása – tette hozzá az orvosigazgató, aki szerint lehet vitatkozni erről, de nem szabad elferdíteni vagy eltúlozni a kockázatokat. Például az egyik oltóanyag bénulást is okozhat, de ez százezerből egy esetben fordulhat elő. Ez minden oltásnál így van, de azt kell nézni, hogy a költség és a haszon aránya milyen. Ha megmentünk 100 ezer életet, akkor megéri, nem? – vetette fel az orvosigazgató, aki maga is a feliratkozottak között van.
– Nekem is vannak megválaszolatlan kérdéseim, de mérlegelve úgy gondolom, hogy jobb, ha az emberek vállalják az oltást. Azt várjuk tőle, hogy visszaszoruljon a járvány, bár erre még nincsen bizonyítékunk, mert túl korai, nekem ez az egyik kétségem: hogy 3-4 hónap után mi lesz, mennyire tart ki az ellenanyag, mennyire emlékszik majd a szervezet.
Ezt a Pfizer-BioNTech oltást egyébként minimum kétszer be kell adni, az elsőt követően 21 nap múlva, hogy hatásos legyen, jegyezte meg.
A feltételek adottak:
3-4 napig tudják hűtőszekrényben tárolni az oltóanyagot, regisztrációs helységet, várakozót, oltófülkéket, egy megfigyelőt és egy sürgősségi ellátót alakítottak ki, amelyek között a közlekedés egyirányú. Három orvos lesz, akik felügyelik a folyamatot, mindenkinél előszűrést végeznek és közbelépnek, ha valami baj van – biztosított Lőrinczi doktor.
Körülbelül 5-10 perc a megfigyelési idő, a súlyosabb mellékhatások azonnal jelentkeznek, az enyhébbek (fejfájás, ízületi fájdalom stb.) akár napokkal később. A legsúlyosabb kockázat az anafilaxiás sokk, ami keringésösszeomlással is járhat és halálos kimenetelű is lehet, de ez más oltásoknál, bármilyen befecskendezett szerves anyagnál (penicillin) is felmerül. Az előszűrő vizsgálat pontosan arra van, hogy ezt elkerüljék, olyannak nem is ajánlják, akinek különféle allergiái vannak (szénanátha, asztma, gyógyszerallergia), ahogy az autoimmun krónikus betegeknek sem, főleg amíg nincs több tapasztalat a Covid-oltásról. Idővel ez a protokoll megváltozhat, addig az oltóanyagokon is finomítanak, megfigyelik a hatásokat, tájékoztatott a szakember.
Az orvosigazgató megerősítette azt az értesülést, miszerint egy második oltásközpontot is üzembe akarnak helyezni a városi kórháznál. Az udvarra tervezett konténerblokkba képzelték, de a – menedzser letartóztatása okozta – vezetőségi hiány ezt a folyamatot felfüggesztette, korlátozott jogkörrel működtek a helyettes igazgató kinevezéséig. A közüzemesítés megvan, de berendezés, belső munkálatok szükségesek még. Ezek hiánya azonban egyelőre nem okoz fennakadást az oltási akcióban, mert az ebédlőhelyiség is megközelíthető kívülről, tehát nem csak a kórház személyzetét tudják fogadni majd benne.
Többet szeretnél tudni az oltásról?
Olvasd el egy negyedéves orvostanhallgató összeállítását a legfontosabb tudnivalókról.
Ha pedig az érdekel, hogyan iratkozhatsz fel, és milyen ütemterv szerint zajlik a romániai kampány, akkor ide és ide kattints.