Fotó: EGYED UFÓ ZOLTÁN
Az év elején, január 3-án posztolt Facebook-oldalán két képet a városi könyvtár a csillagvizsgálóról, amiből arra mertünk következtetni, hogy nemsokára kész lesz. Mielőtt te is beleélnéd magad abba, hogy az idei nyári estéken már a tanösvényről csodálhatod a várost, el kell, hogy keserítselek, valószínűleg csak jövő nyárra szőhetsz ilyen terveket.
A projektre még a 2014-2020-as uniós finanszírozási ciklusból szerzett pénzt a város, 2016-ban adták le a pályázatot, majd finanszírozási szerződést 2018-ban kötöttek 5.084.000 lej értékben, amelyből 30 százalék lett volna az önrész a polgármesteri hivatal 2024-es januári beszámolója szerint.
Forrás: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
Végül csupán az ötödik közbeszerzési kiírásra, 2022 augusztusában sikerült kivitelezőt találni. Jól gondolod, közben volt egy világjárvány, emelkedtek az árak, kormányintézkedések voltak, a kezdeti árbecslés elvesztette a realitását.
A pályázat két pillérűvé vált: az egyik a tanösvény és a park, amit támogat az unió, a másik az épület, amelynek költségei teljes mértékben a városra szálltak, ezzel 50 százalékra ugrott az önrész a két pillért együttvéve. Az akkori számítások szerint 4 millió 112 ezer 796, 34 lej terhelte volna a város kasszáját – éppen ezért nem értettek többen egyet azzal, hogy a városvezetés nem állt el a projekt kivitelezésétől, itt írtunk róla részletesebben.
A szerződés szerint 3 hónap volt a tervezésre és 15 a kivitelezésre, előbbi összköltségét 141 ezer, utóbbiét 7 millió 126 ezer 447, 11 lejre becsülték. Mivel ez nem egy lezárt projekt, végső számok továbbra sincsenek, de jelenleg már 8,5 millió lejnél áll az összköltség, ennek a fele önrész, ahogy fentebb említettük, ebbe tartozik bele az épület teljes egészében. Az új városvezetés decemberben egy tanácshatározattal hitelfelvétel mellett döntött, amiből 750 ezer lejt szánnak erre a projektre.
Még egy kicsit várni kell
A 2014-2020-as ciklusban elnyert pályázatok befejezésének meghosszabbított határideje 2023. december 31-e volt – mint tudjuk, nem sikerült addig befejezni a projektet. 2023 december 6-án ott jártunk, ekkor a munka felénél járt a kivitelező, és előre nem látott nehézségekről számolt be a városháza sajtószóvivője.
A beruházást végül átütemezték a 2021-2027-es uniós pályázási ciklusra. Volt szó számos határidőről, amikorra készen lehetnek, többnyire 2024 végét emlegették, de egy 2024 márciusi sajtótájékoztatón még azt is be merték vállalni, hogy augusztusra kész lesznek és onnan nézhetjük majd a csillaghullást.
Végül egyik határidőre sem valósult meg a dolog, megkeresésünkre Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője elmondta, mivel meghosszabították a pályázatot, a hivatalos határidő 2026 januárja. Elismerte, tényleg volt szó 2024 végéről is, de nem sürgették a kivitelezőt, így, hogy nem szorította őket a határidő és azt sem szerették volna, ha az elsieti a munkát.
Nem biztos, hogy kell 2026-ig várni
– derült ki a beszélgetésünk során. Ha a víz-, szennyvíz-, villany hálózat megvan, akkor minden további nélkül hamarabb lezárható lesz a projekt, mondta a sajtószóvivő, hozzátéve, erre nincsenek egyelőre konkrét terveik. „Nyilván az a cél, hogy lezárjuk minél hamarabb, de semmiképp sem szeretnénk, hogy ez a minőség rovására menjen.”
– Javarészt kész van a kivitelező, az utolsó simításokat végzi, a támfalnál kell még munkálatokat eszközölniük. Következik a víz, szennyvíz és villanyhálózat bővítése, ami együtt kezeli ezt a létesítményt, illetve a bölcsődét, ami a Cserehátra épül – válaszolta Zörgő Noémi kérdésünkre, hogy hogy áll jelenleg a munka, amelynek állapotáról nemsokára Egyed Ufó Zoltán kollégánk képes beszámolóval érkezik.
Mi lesz, ha kész lesz?
A sajtószóvivőtől megtudtuk, továbbra is úgy áll a dolog, hogy a városi könyvtár kapja meg ügykezelésbe a csillagvizsgáló épületét és annak udvarát. A tevékenységekről, amelyeket az épületbe költöztetnének, szintén a 2024 márciusi sajtótájékoztatón nyilatkozott Szőcs Endre, a könyvtár igazgatója. Megkeresésünkre elmondta, nem változtak azóta a tervek: az épületben lesz digitális planetárium, egy tudományos szoba, ahol tudománynépszerűsítő könyvek lesznek elhelyezve, illetve érdekes kísérleteket, bemutatókat tartanak majd ott. Az alagsorban lesz egy hagyományos, analóg fényképeket feldolgozó laboratórium. Az emeleten kapnak helyet a könyvtár csillagvizsgáló és napmegfigyelő eszközei, ezek segítséségével majd bemutatókat tartanak. Az épület előtti téren napóra és egy naprendszer modell lesz.
A sétányon táblák lesznek elhelyezve, melyek segítségével beazonosíthatóak lesznek növények és állatok. Valamint, az udvarhelyi kulturális értéktár elemeit felhasználva, a kiterjesztett valóság segítségével kultúrtörténeti elemei is lesznek a sétánynak. „Telefon, applikáció segítségével lehet majd lekövetni, és egy-egy ilyen A5-ös méretű táblácskán lesznek elhelyezve az információk, olyan személyekre vonatkozóan, akik itt éltek és itt tevékenykedtek, vagy olyan történelmi eseményekre vonatkozóan, amelyek itt történtek Székelyudvarhelyen és környékén. Ebből, ha jól tudom, 55 darab fog elkészülni, de a számuk nem véges, még bővülhet tovább” – nyilatkozta akkor a könyvtárigazgató.
Addig is, amíg várod, hogy végezzenek a munkával és esetleg még hiányzik is a régi csillagvizsgáló látványa, itt meg tudod nézni az épület interaktív modelljét, amit a könyvtár posztja alatti kommentszekcióban osztott meg Demeter Zsolt.