Fotó: MÁTÉ EMŐKE
Július 13-án az Udvarhelyszéki Anyák SzerethetŐk! című zenész-táncos foglalkozásán vettünk részt az AnyaKuckóban (Kuvar utca 10. szám). Az esemény célja az volt, hogy a Down-szindrómával és a nem Down-szindrómával élők közelebb kerülhessenek egymáshoz és önfeledten szórakozhassanak.
A foglalkozást Tamás Edith gyógytornász, illetve kolléganője, Hadnagy Ágnes vezették.
Alapvetően a foglalkozás a gyógytornán alapszik,
de játékosabb, a mozdulatokat többnyire zenére végzik a résztvevők. Nem követnek szigorú szabályokat, mindig az adott csoportnak megfelelően alakul az órák menete, így akik először vesznek részt, azok is be tudnak könnyedén kapcsolódni, magyarázta nekünk Hadnagy Ágnes.
Nem csak gyerekeknek szól a foglalkozás. Az ő egyensúlyérzéküket, ritmusérzéküket fejleszti, de igyekeznek olyan dolgokat is kitalálni, ami egy felnőtt agytekervényeit is megdolgozza. Többnyire olyan fejlesztő tárgyakat alkalmaznak, mint a labdák, különböző egyensúlyfejlesztők, lábboltozat- és izomzatserkentők – ezek segítségével lesz az óra izgalmas és egyszerűen elvégezhető, jellemzi az órákat Hadnagy Ágnes.
A cél: a közeledés
– Mindig külön választották a Down-szindrómásokat vagy egyéb sérüléssel rendelkező embereket kisebb csoportokra. Nekünk az a célunk, hogy olyan lehetőségeket hozzunk létre, ahol együtt tornázunk és mozgunk attól függetlenül, hogy a felnőtt vagy a gyerek érintett-e vagy sem – magyarázta Ágnes a program különlegességét.
– Persze a folyamat hosszú, össze kell csiszolódni hozzá, de hisszük, hogy ezt a két pontot közelíteni tudjuk egymáshoz a foglalkozás által. Egy átlagos gyereknek, aki részt vesz a programon, ez fel sem tűnik. Mikor az én kislányom vett részt egy 0. alkalommal, neki egyértelmű volt, hogy a gyakorlatokat, amiket Edith mutat, elvéggezzük. Észre sem vette, hogy mellette egy gyereknek mandula formájú, húzottabb szeme van. Ez a gyerekeknél teljesen természetes. Amikor felnőttekké válunk, akkor távolodunk el. Mi ezt próbáljuk közelíteni.
Ezt erősítette Hajnal Anna tanító néni, akinek két egészséges kislánya, Eszter és Sára is részt vettek a programban.
– Ők nem tesznek különbséget egymással. A gyerek az gyerek és jó együtt játszani. Fontos, hogy az én gyerekeim is megismerjék a másságot. Eszter most kezdi az ovit, és ott is sokféle gyerekkel fog találkozni.
Tényleg így történt, a gyerekek körülöttünk egymást segítve játszadoztak, hallgatták az interjúnkat vagy éppen ők maguk is csatlakozni szerettek volna a beszélgetésbe.
Szívmelengető volt látni őket.
Ez volt az első foglalkozás, a jövőben havi két-három alkalmat terveznek, de ha nagy lesz az igény, akár heti rendszerességgel is lennének órák. Most még nem kellett regisztrálni a részvételhez, de a jövőben elképzelhetőnek tartják, hogy bevezetik majd. Hadnagy hangsúlyozta, a részvétel ingyenes, hála az SZKA Odaadó Est projektének.