Négy magyar dokumentumfilmet nézhet meg a Doklavina közönsége november 11. és 16. között a székelyudvarhelyi Stúdió moziban és a székelykeresztúri Bálint Dániel Művelődési Házban.
Nagyon erős, fesztiválnyertes filmek – mondja róluk Simó Ibolya rendező, forgatókönyvíró, az esemény egyik szervezője, amikor átküldi a filmek leírását. Nekem ez és az előzetesek éppen elegendőek arra, hogy kíváncsivá tegyenek, úgyhogy ezeket felhasználva mondom el, hogy
miket láthatsz.
Például egy budapesti kisfiú felnövésének 12 évét, amelynek során a randalírozó kölyökből, Sanyiból felnőttkorára közellenség lesz. Mikulán Dávid és Révész Bálint KIX című dokumentumfilmje ritkán látott közelségből mutatja be a fiú és családja mindennapjait és kortárs magyar látlelet a leszakadó és magára hagyott városi szegénységről, írja a film leírása.
Láthatod két szerfüggő felépülésének első másfél évét Miklós Ádám Mélypont érzés című dokumentumfilmjén keresztül. Borókát, egy nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, egy fiatal szexualitásával küzdő férfit, a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain ismerjük meg. A Megálló Csoport Alapítvány rekreációs házát egykori szenvedélybetegek üzemeltetik és olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint a sziklamászás. Szilveszter és Boróka elindulnak az önfelfedezés rögös útján, szembesülnek szüleikkel való viharos kapcsolataikkal, miközben támogatást, megbocsátást és mindenekelőtt önelfogadást keresnek.
Püsök Botond Túl közel című filmjében láthatod, ahogy egy édesanya, Andrea épít két gyermeke számára egy biztonságos új életet, miután a kislánya szexuális zaklatásával vádolt ex-partnerét börtönbe zárják. Küzdelmeit azonban folyamatosan megnehezíti a bigott közösség, amelyben él. Mivel a férfi egy köztiszteletben álló papi család tagja, a falubeliek szentül hisznek az ártatlanságában, míg Andreát és kislányát azzal gyanúsítják, hogy hamis vádakat koholtak. Amikor a férfit jó magaviseletért a kiszabott büntetés letöltése előtt kiengedik a börtönből, Andrea eldönti, szembeszáll a közösség áldozathibáztató felfogásával és felveszi a harcot a rendkívüli akadályokkal, hogy megvédhesse gyermekeit.
Dér Ásia Nem halok meg című dokumentumfilmje során láthatod, ahogy Einspach Gábor sikeres galerista és kortárs műgyűjtő, a budapesti művészeti világ egyik meghatározó szereplője – aki egyedül érte el mindazt, ahol a jelenlegi életében tart – megtudja, hogy hasnyálmirigyrákban szenved és nem omlik össze. A betegségben nem a tragédiát látja, hanem a lehetőséget a teljes újrakezdésre. Miközben folytatja a fizikailag őt egyre jobban igénybe vevő kezeléseket, megpróbálja újraértelmezni a saját életét, valódi céljait, és a gyerekeivel, valamint a teljes környezetével való kapcsolatot.
Ami a programot illeti,
a vetítéssorozat Székelyudvarhelyen november 11-én, hétfőn kezdődik 19 órától. A KIX vetítése után Mikulán Dáviddal, a film egyik rendezőjével találkozhatsz. Ugyancsak 19 órától kezdődik a vetítés kedden és ugyancsak lesz közönségtalálkozó. Ekkor a Mélypont érzés rendezőjével, Miklós Ádámmal találkozhatsz.
Csütörtökön a Túl közel című filmet, pénteken a Nem halok meg című filmet vetítik, mindkét napon 19 órától kezdődnek a vetítések és mindkét napon közönségtalálkozó követi ezeket. Csütörtökön Püsök Botond a Túl közel rendezője, és Kali Andrea a film főszereplője, pénteken Dér Asia a Nem halok meg rendezője, és Domokos Balázs, a film operatőre lesz jelen.
A filmek vetítésének sorrendje ugyanez lesz Székelykeresztúron is, azonban az ottani sorozat kedden kezdődik, így a keddi és szerdai vetítések után csütörtökön lesz a pihenőnap, ezt követően pénteken folytatódik, szombaton zárul a Doklavina keresztúri kiadása.
Jegyeket Székelyudvarhelyen az Udvarhely Néptáncműhely irodájában, Keresztúron a kulturális irodában lehet venni elővételben vagy mindkét városban vetítés előtt a helyszínen. A jegyek 20 lejbe, a bérlet 50 lejbe kerül, utóbbival mind a négy film vetítésére bemehetsz.