A téli időszak közeledtével a fogyasztók körében nő az aggodalom az energiaárak emelkedése miatt, „a megoldásnak azonban nem a kormányfőtől kell érkeznie, együtt kell ezt megtalálnunk” – mondta Florin Cîţu miniszterelnök, egyúttal leszögezve: a kormány nem fogja rögzíteni az energiaárakat.
Cîţu emlékeztetett arra, hogy az Európai Unióban mindenhol nőttek az energiaárak, Spanyolországban például megháromszorozódtak, Románia pedig az energia terén függ az importtól. Mivel idehaza nőtt a fogyasztás, nőtt az importenergia mennyisége is, és ezzel együtt a fogyasztói ár is. Az ország számára a megoldás az lenne, és ő ezt kész felvállalni, hogy energetikailag függetlenné váljék, azaz növelje termelési kapacitását, és teljes egészében belföldön termelje meg a szükséges energiát, részletezte a kormányfő. Véleménye szerint Románia rendelkezik az ehhez szükséges erőforrásokkal, és a kormány már dolgozik az ezt elősegítő programokon.
A függetlenedés azonban középtávú célkitűzés,
rövid távon a beköszönő téli időszakra kell leszögezni a megoldásokat, mondta a kormányfő.
Elsősorban a fogyasztóknak nyújtandó villany- és gázszámla-támogatásról van szó, amelyre már javaslatot tettünk; ezt részletesen ki kell dolgozni, és minél hamarabb véglegesíteni kell – fejtette ki Cîţu.
Meg kell magyarázni a lakosságnak, miért emelkedtek az energiaárak, amikor az energia nagy részét állami vállalatok termelik Romániában, szögezte le a kormányfő.
– Nem szeretném, ha felfedeznénk, hogy a számlák növekedésének egy része – és ezért hívtam ma ide a fogyasztóvédelem képviselőjét is – az állami tulajdonú vállalatok hatékonysági hiányosságainak tulajdonítható – figyelmeztetett a kormányfő, nyomatékosítva, hogy éppen amiatt rendelte el az év elején az állami vállalatok reformját, hogy ezek hatékonyabbá váljanak. – Ha ez beigazolódik, a legszigorúbb intézkedéseket hozzuk meg. (…) Nem akarom, hogy bármelyik vállalat kihasználja ezt a helyzetet arra, hogy nyereségét sokszorosan növelje – mondta a kormányfő a tanácskozás résztvevőinek.
Florin Cîţu kormányfő Virgil Popescu energetikai és Raluca Turcan munkaügyi miniszterrel, illetve az országos energiaár-szabályozó hatóság (ANRE), a Transelectrica, az OPCOM villamosenergia tőzsde, a Versenytanács és az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) képviselőivel tartott megbeszélést kedden a kormánypalotában.
A kormány november elsejétől áramszámla-támogatást nyújt
az átlagos jövedelmű és átlagos fogyasztású háztartásoknak – jelentette ki kedden Virgil Popescu energiaügyi miniszter, az említett megbeszélést követően.
A miniszter elmondta, hogy a sérülékeny fogyasztók mellett az átlagos jövedelmű fogyasztók áramszámláit is támogatni fogja a kormány ezen a télen, vagyis november elsejétől március 31-ig. Az áramszámla-támogatást akkor is bevezetik, ha a parlament nem szavazza meg hasznos időben a sérülékeny fogyasztókról szóló törvényt.
Közölte, hogy jelenleg vizsgálják az intézkedésnek a költségvetésre gyakorolt hatását. Az azonban már bizonyos, hogy a támogatásokat a gázár liberalizálása nyomán kivetett pótlólagos adókból fogják finanszírozni. Az ezekből származó bevétel idén kétszerese a tavalyinak, magyarázta Virgil Popescu.
A miniszter időt kért annak a kérdésnek a megválaszolására, hogy a gyakorlatban miként történik majd az áramszámla-támogatás. Ezt azzal indokolta, hogy előbb meg kell vizsgálni, hány fogyasztót érint az intézkedés. Virgil Popescu közölte azt is, hogy a rászoruló fogyasztók ezen a télen is kapnak fűtéstámogatást.