Fotó: SZABÓ APOR
Ez a sportág a szerelmünk, a szerelmünkért pedig áldozunk – áll a felirat Lukács Viktória alkarján. „Ez volt az első tetoválásom. Szerintem ez sok mindent elmond” – mondja a még tizenhét évesen készült darabról Vica, a Győri Audi ETO Kézilabda Club és a magyar válogatott jobbszélsője. További darabok is díszítik testét a 25 éves játékosnak.
„A húgom neve van benne, de úgy akartam, hogyha egyből valaki ránéz, ne azt lássa elsőként, hogy egy női név van a csuklómon” – mutatja meg a jobb csuklóján látható virágot és az abban található nevet. Ezenkívül a két testvére születési dátuma és horoszkópja van feltetoválva a magyar kézilabda egyik legnagyobb tehetségére.
Vica
a Budapest Kőbánya Spartacusban kezdett kézilabdázni, mielőtt 2009-ben a Pénzügyőr SE, majd 2010-ben a Ferencváros kézilabdázója lett, mindössze 14 évesen.
Tizenöt évesen, a 2011-12-es szezonban már tagja volt a KEK-győztes (Kupagyőztesek Európa-kupája – szerk. megj.) csapatnak. A Siófoknál kölcsönben töltött szezon után a Ferencvárossal 2015-ben bajnoki címet ünnepelhetett, majd 2017-ben Magyar Kupát. 232 felnőtt bajnoki és kupamérkőzésen, valamint 96 nemzetközi kupamérkőzésen szerepelt a budapesti csapat színeiben, mielőtt 2020. január 2-án hivatalosan is bejelentették, hogy a 2020-2021-es idénytől a Győri Audi ETO KC csapatában folytatja pályafutását. Itt csatlakozik hozzá két korábbi csapattársa is a következő idénytől: Schatzl Nadine, és Háfra Noémi.
Vica aláírásokat osztogat
A Győrben ugyan nehéz volt a kezdet, – a Fradi szurkolók nehezen viselték, hogy a rivális Győrhöz igazol – bejött a váltás, a Bajnokok Ligájában 68 góllal segítette csapatát a bronzéremhez, ezt megelőzően a legrangosabb európai kupában 53 volt a legtöbb, egy szezon alatt lőtt gólja.
Vica a magyar női felnőtt válogatottban 2016 márciusában 20 esztendősen mutatkozott be. Ebben az évben már tagja volt a 2016-os Európa-bajnokságra utazó keretnek, és azóta is stabil tagja a válogatottnak. Több mint hatvan válogatottságnál és több 150 nemzeti színekben dobott gólnál jár, már rutinosnak mondható.
„Én nagyon szeretnék segíteni a csapatnak,
és ha lehet azt mondani, a rutinomat belevinni a válogatottba, hiszen ez nem az első világversenyem, viszont az első olimpiám. Biztos vagyok benne, hogy nagyon fogok én is izgulni, de szeretném azt a posztot betölteni a csapatban, hogy ha problémája van valakinek, tanácsra, lelki támaszra van szüksége, hozzám tudjon jönni. Én meghallgatok bárkit. Ez egy nagyon új dolog lesz mindenkinek, hiszen közülünk csak egy ember volt olimpián, mindenki izgulni fog” – jelenti ki.
A tetoválásairól mesél
A csoportból való továbbjutást nem tartja lehetetlennek, még ha tudja is, hogy iszonyatosan nehéz csoportba kerültek. „Ez egy olimpia. Itt nem hiszem, hogy lesz papírforma, azt mondom, hogy bármi megtörténhet” – mondja. Ő nagyon örülne a továbbjutásnak, annak nyilván még jobban, hogyha ott lehet az olimpián, mert „még nincs keret hirdetve”, árulja el az udvarhelyi edzőtábor utolsó estéjén, amikor az is kiderült, hogy Lukács Viktóriával számol Elek Gábor szövetségi kapitány.
Vicának az olimpiai kvalifikációt kivívó csapatban is stabil helye volt. A torna előtt edzőtáborban voltak, amikor kivívták a továbbjutást, egy-egy pohár pezsgővel ünnepeltek, és aki szeretett volna, az maradhatott még egy éjszakát a hotelben, de mivel már együtt voltak előtte is, ezért sokan hazamentek, talán tízen maradtak a hotelben, nem volt nagy ünneplés, árulja el.
Profik
egyébként is, hangsúlyozza több alkalommal. „Nagyon fiatalok vagyunk, de mindegyikünk profi, és ha itt vagyunk, akkor tényleg dolgozunk, azt nem mondom, ha van egy kis szabadnapunk, vagy pihenőidőnk, akkor is, de amikor beérkezünk a válogatotthoz,mindig, mindenki ide koncentrál” – mondja. Éppen a profizmus miatt nem kóstolták meg csütörtök estig a sokszor emlegetett pálinkát, és már nem is fogják, hiszen pénteken kora reggel visszaindultak Magyarországra, ahol három felkészülési mérkőzés vár a csapatra: egy Montenegróval, és kettő Brazíliával. „Azért hallottam, hogy valaki visz haza a híres áfonyapálinkából” – súgja meg.
A profizmusra nem csak akkor van szükség, amikor nemet kell mondani a pálinkára. Vica már az a generáció, amelynek a profi sportolói lét együtt jár a közösségi médiában való erős jelenléttel. „Ha szerepelsz a tévében, azzal jön a hírnév, és ezáltal a követők, például Instagramon. Örülök neki, mert ezáltal volt 1-2 olyan szponzorációm, amely segített a karrieremben. Nehéz egyeztetni, de a közösségi média nem veheti el a fókuszt a sportról, amiért élünk. Ez másodlagos” – mondja a 27 ezer követővel rendelkező szélső.
Az udvarhelyi edzőtábor
szerinte nagyon jót tett a csapatnak, „amikor volt a nyílt edzés, iszonyatosan sokan jöttek ki, láttuk, hogy több száz ember van kint. Korábban, amikor lehetett közönség, majdnem mindig teltház volt a magyar válogatott mérkőzésein, érezzük a támogatást”.
Nagyon jókat ettünk itt – ez lenne az első dolog, amit elmesél otthon, mondja nevetve. Nem volt olyan nap, amikor ne kaptak volna sütit, kürtőskalácsot, tortát, mindenki gondolt rájuk, és mindenki ajándékkal érkezett, amikor beköszönt hozzájuk. „Az a kedvesség, ami fogadott minket, bárhová is mentünk, ez az, ami mindig is bennem lesz” – jelenti ki.