Az uh.ro küldetése, hogy Székelyudvarhely és a környékbeli települések magyar lakóit anyanyelvükön tájékoztassa a helyi és országos jellegű hírekről, eseményekről,
Témaválasztásnál elsősorban a célközönségünkhöz térben és időben közelebbi történésekre helyezzük a hangsúlyt, fontos szempont az egyediség: az egyedi téma, az egyedi hangnem és az egyedi megközelítésmód. Szem előtt tartjuk az egyik sajtómágnáshoz kötődő szállóigét: az a hír, amit valaki el akar titkolni, minden más csak hirdetés.
A téma feldolgozásánál: arra törekszünk, hogy eredeti tartalmat állítsunk elő: nem az a célunk, hogy a hírügynökségek száraz tartalmait sokszorosítsuk. A hírügynökségek anyagaiból azt használjuk fel, amit nem tudunk saját forrásból előállítani, de úgy ítéljük meg, hogy az olvasóink életét erősen befolyásolja. A kérdés, amit a témaválasztásnál felteszünk magunknak: hogyan és mennyire befolyásolja ez a világesemény, országos rendelkezés, vagy helyi történés az olvasóim életét?
Minél közelebb a témához: minden esetben előnyt élveznek a helyszíni riportok, tudósítások, személyes találkozások alkalmával készült interjúk, a megalapozott érveken alapuló publicisztika. Ezt az elvet csak az írja felül, ha nem lehetséges az újságíró személyes jelenléte, vagy fontosabb, hogy egy adott információ gyorsan megjelenjen, mint az, hogy közelről tudósítsunk. Ilyen esetekben is igyekszünk minden eszközzel közel kerülni a témához: például igyekszünk szemtanúkat keresni, akik beszámolhatnak a történésekről.
Tartalom átvétele más médiatermékektől: csak akkor veszünk át más médiatermékektől információt, ha más módon nem lehetséges annak a megszerzése. Lehetőség szerint előre jelezzük átvételi szándékunkat az illető médiaorgánumnak, és a szerzői jogokra vonatkozó előírásaikat szem előtt tartjuk.
Forrásmegjelölés: az információk forrását minden esetben megjelöljük, kivéve, amikor a forrás névtelenül nyilatkozik, ez esetben forrásainkat védjük, az információt pedig leellenőrizzük például úgy, hogy bizonyítékot kérünk az állításáról, vagy más, akár névtelenül nyilatkozókat is megkérdezünk ugyanarról a témáról. A weboldalak linkjét feltüntetjük, amennyiben exkluzív információt veszünk át, vagy csak bizonyos részleteket emelünk ki egy hosszabb anyagból, de a teljes képért az olvasónak át kell kattintania. Ha nem teljesen egyedi információt veszünk át, csak a médiaorgánum nevét jelezzük.
Jogok: Információinkat törvényes úton szerezzük be, az érintettek személyes jogait, magánélethez való jogát, az ártatlanság vélelmét, a kiskorúak jogait figyelembe vesszük. A közéleti szereplők magánéletének azokat a vetületeit tárjuk fel, amelyek a közérdekkel egybefonódnak, pontosabban azzal ellentétesek (pl. összeférhetetlenség, családtagok előnyhöz juttatása, részrehajlás stb.), és amelyeket ők maguk hoztak nyilvánosságra.
Különös hangsúlyt fektetünk arra, hogy senki ne szenvedjen hátrányt olyan dolgokért, amelyekről nem tehet: az etnikai, nemi, faji, szexuális irányultsággal, betegséggel, testképpel kapcsolatos diszkrimináció ellen harcolunk. A világ úgy szép, ha változatos: etnikai kisebbségként hatványozottan kiállunk a másság iránti toleranciáért. Ellenben nem teszünk úgy, mintha ilyen alapon nem léteznének konfliktusok a társadalomban, csak azért, hogy ne tűnjünk diszkriminatívnak, vagy mert nem létezik/nem ismert egy adott témáról politikailag korrekt beszédmód.
Az interjúkat a beszélgetőpartnereinknek visszaküldjük, amennyiben ezt kérik. Több interjúalany megkérdezése esetében csak a rájuk vonatkozó részt. Az interjúalanyokat figyelmeztetjük arra, hogy tárgyi tévedéseket javíthatnak, de a teljes szöveget utólag nem módosíthatják. Kérjük, hogy lehetőség szerint még aznap vizsgálják felül az interjú(részletet), hogy minél gyorsabban publikálhassuk.
Nem félünk, de vigyázunk magunkra és egymásra. Fenyegetés miatt nem riadunk meg egy adott anyag közlésétől, jelentjük a hatóságoknak.
Tévedés esetén a hibát javítjuk. Amennyiben csak nyelvhelyességi probléma, elütés a tévedés, nem jelezzük a változtatást, de tartalmi változás esetén feltüntetjük, hogy mi változott és mikor az anyagban.
Egy adott téma kapcsán az összes érintettet megkérdezzük, szempontjaikat közöljük. Ha nem érjük el őket, vagy nem válaszolnak, ezt jelezzük, ahogy azt is, hogy mely kérdéseink maradtak megválaszolatlanul. A replika jogát tiszteletben tartjuk. Utólag is közöljük az érintettek szempontjait, ha azok relevánsak. Ugyanez érvényes a cikkek közlése után birtokunkba került információkkal is. Ha ugyanaznap változnak az ismereteink egy tárgyról, akkor ugyanabban a cikkben jelentetjük meg, jelezve a címben is, hogy a cikk frissült, ha más napon, akkor új cikként a korábbira való hivatkozással, linkkel. Ezt felülírhatja az, ha annyira fontos az illető által közölt információ, hogy még aznap külön cikket érdemel.
Újságíróink nem lehetnek párttagok, vagy párthoz kötődő civil szervezet tagjai. Ha ez nem elkerülhető, akkor nem foglalkozhatnak olyan témákkal, amelyek ezekkel a pártokkal, szervezetekkel kapcsolatosak.
Újságíróink ajándékot, szívességet, apróbb reklámtárgyak és kávé kivételével nem fogadhatnak el azoktól, akikről tartalmat készítenek. Amennyiben mégis, a tartalomban fel kell tüntetni ezt.
Újságíróink nem közölhetnek olyan témákról, amelyben gazdaságilag vagy politikailag, közvetve vagy közvetlenül érdekeltek. Javasolhatnak ilyen témát a kollégáknak, de a szerkesztőség dönti el, hogy feldolgozza-e vagy sem.
Finanszírozás: reklámokból és adományokból történik. A reklámokat, fizetett hirdetéseket jól látható módon megjelöljük. Az uh.ro felületén a finanszírozás módjától, mértékétől és a szerkesztőség elveivel való egyezéstől függően Támogatott tartalom, Márkázott tartalom, Fizetett hirdetés, Fizetett politikai hirdetés jelzéssel látjuk el azokat a tartalmakat, melyekért fizetséget kapunk. Például Fizetett hirdetés kategória az, amivel nem feltétlenül értünk egyet, bár ezek közlését lehetőség szerint kerüljük, Támogatott vagy Márkázott tartalom az, ami akár szerkesztőségi tartalom is lehetne, amivel többé-kevésbé egyetértünk. A politikai hirdetéseket minden esetben Fizetett politikai hirdetésként tüntetjük fel.
Hagyomány és innováció, kreativitás közötti folytonosság megteremtése. Kiemeljük azokat a múltbeli értékeinket, hagyományok, nyelvi, kulturális, művészeti stb. értékek, amelyekre építeni tudjuk a jelenben a jövőt.
Tartalmaink hangvétele: járuljon hozzá a vitakultúra megteremtéséhez és fenntartásához, egy egészséges társadalmi nyilvánosság létrehozásához a kistérségi kontextusban. Kerüljük a címkézést, ítélkezést, gyűlöletbeszédet. Ugyanezeket az elveket vesszük figyelembe a hozzászólások moderálásánál is.
Törekszünk az objektivitásra, és nem keltjük annak a látszatát, csak azért, hogy hitelesebbnek tűnjünk. Bár tudjuk, hogy nem lehetséges a teljes igazság megismerése, egy esemény, helyzet valósághű rekonstruálása, mert az az adott esemény teljes megismétlését jelentené, de igyekszünk minél közelebb kerülni ehhez. Nem áltatjuk olvasóinkat sem azzal, hogy ez lehetséges lenne. Tisztában vagyunk vele, hogy hosszas kutatómunka után is a teljes igazságnak csak egy részletét vagyunk képesek megérteni, a valóság rekonstruálása is sérül azáltal, hogy egy vagy több személy optikáján keresztül, annak az előzetes ismereteinek függvényében tudunk csak bemutatni valamit. Igyekszünk a sajtóműfajokat tiszteletben tartani, a tényközlő és vélemény műfajokat jól láthatóan elkülöníteni. De előfordulhat, hogy ez emberi és anyagi erőforrás hiányában nem lehetséges, viszont a téma megjelenítése fontos. Ilyenkor nem keltjük az objektivitás látszatát, csak azért, hogy az meglegyen, hanem jelezzük, hogy az általános szabálytól eltérően a szerző személyes meglátását közöljük egy adott tényről.
A szerzői felelősség: azokért a tartalmakért, melyek saját információt is tartalmaznak a közlemények, hírügynökségi híreken kívül, szerzőjük saját nevével vállal felelősséget. Uh.ro szerzővel azokat a tartalmakat közöljük még – a közleményeken, hírügynökségi anyagokon kívül –, amelyeket közösen állítunk elő, és amelyekért közösen vállaljuk a felelősséget.
Közönségünk és gazdasági partnereink, beleértve a kiadó tulajdonosát is, ajánlhatnak témákat, de azok közléséről, feldolgozásának módjáról a szerkesztőség dönt.
A sajtó feladatai közül még ezeket tartjuk előtérben: rögzült szemléletmódok megkérdőjelezése, a politikai hatalom ellenőrzése, társadalmi folyamatok bemutatása: a lokális, a regionális és a globális események, viszonyok közötti összefüggések feltárása, szórakoztatás.
További értékeink, szempontjaink: környezettudatosság, emberi lépték és emberközeli szemléletmód: egyéni történetek és társadalmi döntések, változások viszonya.
Tiszteletben tartjuk a Főszerkesztők Fórumának szakmai irányelveit.