Elhalasztják a 2020-as tokiói nyári olimpiát a koronavírus miatt valószínűleg 2021-ig, mondta el hétfőn Dick Pound, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tagja a USA Today-nak. Ugyan a bejelentés nem volt hivatalos, a sportdiplomata elárulta, hogy a halasztás részleteit még nem határozták meg, de a játékot nem tudják július 24-én indítani.
Ugyan a NOB elnöke, Thomas Bach egy hete még azt nyilatkozta, hogy a játékokat nem fogják elhalasztani, az elmúlt napokban több ország is jelezte, ha marad a július 24. és augusztus 9. közötti időpontban az olimpia, akkor nem küld sportolókat Tokióba. Továbbá, mint tudjuk, a sportligákat meghatározatlan időre felfüggesztették a járvány terjedésének korlátozása érdekében, az UEFA például 2021-ig halasztotta az Európa 2020 stratégiát.
Nemcsak a sportolók sürgették a döntést, Shinzo Abe japán miniszterelnök is felkérte a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot a július 24-én kezdõdõ Tokiói olimpia egyéves elhalasztására.
A japán miniszterelnök kedden telefonon egyeztetett Thomas Bachhal, és a NOB elnök egyetértett a miniszterelnökkel a halasztást illetően, úgyhogy a bizottság kedden közleményben is jelezte: hogy nem lesz olimpia idén. A lehetséges kezdési időpontot a következő hetek fejleményei alapján fogják eldönteni, de hogy ne maradjon el az esemény, azt 2021 nyaráig meg kell szervezni, írják közleményükben.
Az újkori olimpiák történetében halasztás még sosem történt, eddig csak olyanra volt példa, hogy törölték a játékokat, 1916-ban az első, 1940-ben és 1944-ben pedig a második világháború miatt maradt el az olimpia.
A koronavírus terjedésének romániai és udvarhelyszéki helyzetéről gyorshírekben tájékoztatunk, ugyanakkor élő hírfolyamot indítunk minden nap, amelyben megtalálhatók az aznapi információk az országos és helyi intézkedésekkel kapcsolatos tudnivalókról, illetve a vírus terjedésének mértékéről. Március 24-ei híreinket itt találja.
Kérjük olvasóinkat, hogy vegyék komolyan a vírusveszélyt, tartsák be a hatóságok ajánlásait, határozatait. A megelőzés érdekében maradjanak otthon. Amennyiben feltétlenül szükséges elhagyniuk az otthonukat, tartsanak másoktól két méter távolságot. Mossanak gyakran és alaposan kezet. Ne essenek pánikba, de kövessék a fejleményeket és tegyenek meg mindent, ami egyénileg lehetséges a betegség terjedésének elkerülése érdekében. A külföldről hazaérkezők vonuljanak önként otthoni karanténba. Vigyázzunk magunkra és egymásra!