Míg néhány hónappal korábban napi egy-két ember érkezett kullancscsípéses panasszal a Hargita megyei kórházhoz, mostanában előfordult, hogy öten, vagy annál is többen kértek segítséget az Agerpres hírügynökség szerint. Míg áprilisban 16, májusban 39, júniusban 105, júliusban elejétől mostanáig 31 kullancscsípéses esetet regisztráltak – imertette az elmúlt hónapok statisztikai adatait Kiss Edit, az intézmény szóvivője.
A kullancsok látása igen gyenge ezért hőérzékeléssel és szaglással tájékozódnak, így találják meg az emberi és állati bőrfelületet, ahol olyan zónát keresnek, ahol a legpuhább a bőr. Így jutnak el főként a hajlatokba. Dr. Nagy Leventével készült interjúnkat a témában itt olvashatod el.
Székelyudvarhelyen az elmúlt napokban sem a sürgősségi, sem a fertőző osztályon nem regisztráltak ilyen panasszal beteget. Tavaly összesen 75 esetben fordultak a székelyudvarhelyi városi kórházhoz kullancscsípés miatt, ebből 3-4 esetben mutatták ki a Borellia fertőzést – mondta el megkeresésünkre Lőrinczi Csaba, a székelyudvarhelyi városi kórház orvosigazgatója.
Nem ajánlatos internetes praktikákat követni, illóolajokkal, égő gyufával, kozmetikai csipeszekkel eltávolítani a kullancsokat, mert ezek nem használnak. A gyógyszertárakban megvásárolható speciális csipesszel akár a páciens is eltávolíthatja a rovart, de ha ez nem megy biztonságosan, akkor ajánlatos felkeresni állandó ügyeletet, családorvosi rendelőt, vagy akár a sürgősséget.
Ha bármi gyanúsat észlelnek a csípés körül, akkor orvoshoz kell fordulni.
Egyébként ajánlják a természetjáróknak, hogy kezüket és lábukat lefedő ruhákban kiránduljanak, kullancsriasztó kencőcsöt használjanak, hazatéréskor ellenőrizzék, nem csípte-e meg őket a kullancs.