Soós Zoltán, fotó: a polgármester Facebook-oldala
Őrizetbe vette hétfőn, december 9-én este a korrupcióellenes ügyészség (DNA) Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármestert – számol be ügyészségi forrásaira hivatkozva az Agerpres hírügynökség. Mint írják, a második mandátumát töltő elöljárót korrupciós bűncselekményekkel gyanúsítják.
Éppen ezért a korrupcióellenes ügyészség kedden, december 10-én indítványozni fogja Soós Zoltán és egy üzletember előzetes letartóztatását. Ezt 11 órától tárgyalják a Maros megyei törvényszéken.
Az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke, Csibi Attila Zoltán az Agerpresnek elmondta, hogy nem kívánja kommentálni Soós Zoltán őrizetbe vételét, mert nem ismeri az ügy részleteit. „Hiszünk a román igazságszolgáltatásban, és hiszünk a polgármester úr ártatlanságában. Ez minden, amit mondhatok” – jelentette ki.
Közlése szerint hallomásból tud arról, hogy az ügyészség november végén házkutatást tartott a polgármesteri hivatalban, de ez szerinte „a DNA-nak már szokásává vált”. Hozzátette, nem tudja, hogy mit kerestek és mit találtak az ügyészek. „Annyit tudunk, hogy a polgármestert tegnap este 24 órára őrizetbe vették” – nyilatkozta Csibi.
Miről lehet szó?
Sok részletet ugyan nem közölt hétfőn a Punctul.ro sem, amely először számolt be Soós őrizetbe vételéről, mint írják, az elmúlt napokban több vizsgálat zajlott a Petrică Sala tulajdonában lévő Astor-Valpet cégcsoportnál a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal birtokában lévő festménygyűjtemény kapcsán.
A G4media a DNA marosvásárhelyi kirendeltségének keddi közleménye alapján részletesebben tárgyalja az ügyet. Beszámolójuk szerint a polgármestert két rendbeli vesztegetés elfogadása miatt vették őrizetbe, ahogy tették az a fent említett vállalkozóval is. Megjegyzik, őt 2012-ben már egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek vesztegetés miatt.
A DNA közleménye szerint Soós Zoltán 2021 márciusa és 2024 között – polgármesteri tisztségében – jogosulatlan előnyöket fogadott el a vállalkozás vezetőjétől, és úgy tűnik, és úgy tűnik, műalkotások formájában érkeztek ezek az előnyök összesen 1.009.764 lej értékben. Az ügylet célja az volt, hogy a városháza által az illető cégnek odaítélt keretszerződések és alvállalkozói szerződések zökkenőmentesen megvalósulhassanak. Az említett szerződések közterületi munkálatokat, például utak, járdák, parkolók javítását és víz- és csatornahálózatok kiépítését, valamint infrastrukturális fejlesztéseket foglaltak magukban.
További gyanús ügyletként említik a G4Media oldalán azt is, hogy a vádhatóság szerint 2022. november 25-én Soós Zoltán egy általa irányított egyesület számlájára közvetett módon 30 ezer lejt fogadott el egy szponzorációs szerződés keretében egy olyan cégtől, amelytől a városháza 275.355 lej értékű, kilenc közvetlen beszerzést eszközölt.
Nem ez az első
esete a marosvásárhelyi városvezetőnek a DNA-val. 2023 őszén többrendbeli hivatali visszaélés miatt indult eljárás ellene, a városi közigazgatásba való alkalmazások ügyében.
Az ügy tárgya egy személy áthelyezése a marosszentgyörgyi városházáról – ahol szerződéses alkalmazott volt, nem pedig köztisztviselő – a szociális osztály igazgatói posztjára, a jeddi önkormányzati titkár áthelyezése a marosvásárhelyi önkormányzat I. számú jogtanácsosi pozíciójába a Közalkalmazottak Országos Ügynökségének értesítése nélkül, valamint négy új személyi tanácsadó felvétele a két meglévő mellé a szervezeti felépítésben előírt álláshelyek számának túllépésével.