Fotó: Kelemen Hunor Facebook-oldala
Mint írtuk, végre hivatalosak lettek a 2025-ös romániai államelnök-választás első fordulójának eredményei, ahogy az is, hogy Călin Georgescura és Elena Lasconira lehet majd szavazni a második fordulóban, kettejük közül kerül ki Románia következő államfője. Felmerül tehát a kérdés, hogy ki mellett teszi le a voksát az a majdnem 60 százaléknyi szavazó, aki nem kettejük valamelyikére szavazott, azaz, hogy ki mellé állnak azok a pártok, akiknek nem lesz jelöltjük a második fordulóban. Ez jó jelzése lehet annak is, milyen esetleges koalíciós szándékai vannak a pártoknak a parlament megalakulását követően.
Az Agerpres tájékoztatása szerint a PNL nyíltan elköteleződött Lasconi mellett bármiféle tárgyalást megelőzően, és jelezték, hogy a párt kész tárgyalóasztalhoz ülni a „felelősségteljes” pártokkal az új kormány összetételéről, de nagy kérdés volt, hogy a PSD és az RMDSZ hogyan foglal állást.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke hétfői kolozsvári sajtótájékoztatóján közölte, hogy pártja a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjét, Elena Lasconit fogja támogatni az államelnök-választás második fordulójában. Mint mondta, Călin Georgescu ismételgethet tetszetős mondatokat,
ne tévesszen ez meg bennünket: ő magyarellenes.
Az RMDSZ soha nem támogatott magyarellenes politikusokat, és a Szövetségi Állandó Tanács hétfői ülésén döntöttek arról, hogy most sem fognak.
„Călin Georgescut támogatja az AUR, Șoșoacă pártja, az SOS és a POT. Ezek a pártok ugyanabból a magyarellenes törzsből nőttek ki. Nem tudunk támogatni olyan jelöltet, aki magyarellenesekkel szövetkezik, aki legionárius ideológiát képvisel – egy olyan sötét eszmét, amely szerint az etnikai kisebbségeknek nincs helye az országban. Képzeljük el azt a helyzetet, hogy Georgescu az elnök és Șoșoacă a miniszterelnök” – fogalmazott.
Kelemen azt mondta, sok mindent felróhat az USR jelöltjének, de „ebben a helyzetben” Elena Lasconi az a személy, akit támogat, és akinek a támogatására biztatja a szövetség szimpatizánsait is. Az RMDSZ elnöke kérte szavazóit, hogy bízzanak benne és döntéseiben, és tartsák szem előtt javaslatát. Szerinte – ahogy az már az előző elnökválasztások alkalmával is történt – most is a „kisebbik rosszra” kell szavazni.
A parlamenti választások eredménye alapján ő egy erős parlamenti támogatottsággal rendelkező kormánykoalíció létrehozását tartja célravezetőnek, amelyet a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ alkot.
Kelemen kifejtette, a parlamenti választások eredménye alapján egyébként is egy PSD-PNL-USR-RMDSZ koalíció a lehető legstabilabb kormányt tudná kialakítani a jelenlegi körülmények között. Úgy vélekedett, a pártok döntéshozóinak most félre kell tenniük a „hiúságukat” és a „múltbéli sérelmeiket”, és gyakorlatias döntéseket kell hozniuk, amelyek visszaállítják a lakosság politikai szférába vetett bizalmát. Arra a kérdésre, hogy járható útnak tartana-e egy kisebbségi kormányt, amely a PNL-ből, az USR-ből és az RMDSZ-ből áll, Kelemen Hunor azt felelte, hogy szerinte egy ilyen kormány egy fél év alatt megbukna, és az országban politikai káosz alakulna ki.
S mi van a másik oldalon?
Abban a szövetségi elnöknek biztosan igaza van, hogy Diana Şoşoacă az elnökválasztás második fordulóján Călin Georgescu független jelöltet támogatja, hiszen erről beszélt is korábban a SOS Románia párt elnöke, aki szerint a szuverenista pártoknak szövetségre kell lépniük, hogy közösen alakítsanak kormányt, fel is kérte őket erre az Agerpresen olvasható beszámoló szerint.
Hogy pontosan kikkel tárgyalna egy esetleges kormányalakításról, az SOS Románia elnöke azt válaszolta: az egyetlen szuverenista párt a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), „legalábbis annak egy része”. Szerinte a Fiatal Emberek Pártja (POT) és a SENS nem tartozik ehhez a vonulathoz, ezeket Florian Coldea volt SRI-tiszt „kreációinak” nevezte. Az AUR-ról Şoşoacă megjegyezte, hogy George Simion pártelnöknek el kell döntenie, „kinek az oldalán áll”.
Az AUR elnök beszédében egyelőre finoman utalt valamiféle európai nyitásra, békézett is egy sort. „A románok hosszú idő után először hallatták ma a hangjukat, és azt mondták, hogy igen, európaiak vagyunk, de nem másodrangúak, igen, a NATO tagjai vagyunk, de az utolsó leheletünkig a békéért fogunk küzdeni. (…) Nyújtsuk ki a kezünk egymás felé, bocsássunk meg egymásnak, és találjunk erőt arra, hogy ismét testvérek legyünk. Itt az ideje, hogy hidakat építsünk, ne falakat” – fogalmazott, majd tisztázta, szuverenista pártokkal szeretne szövetséget létrehozni, a PSD-vel biztosan nem, és pártja Georgescut támogatja az elnökválasztás második fordulójában.
Jó napot kívánok, PSD!
Az AUR PSD-vel való együttműködésnek akkor sem áll fent a veszélye, ha ez a szociáldemokratákon múlik, ezt erősítette meg legalábbis Marcel Ciolacu kormányfő, a párt elnöke hétfő este újságírói kérdésre emlékeztette a média munkatársait, hogy korábban már kizárta az AUR-ral való szövetség lehetőségét, egyik újságírónőnek ezt még írásba is adta. Hogy kivel nem, már világos, arról, hogy kivel kormányozna közösen, annyit mondott, hogy azt tartja tisztességesnek, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökével, Ilie Bolojannal tárgyaljon először, mert a PSD jelenleg is a PNL-vel koalícióban kormányozza az országot.
Elárulta azt is, a pártja úgy döntött, hogy tagjai és szimpatizánsai saját belátására bízza, kire szavaznak az államelnök-választás második fordulóján.