Közzétette kedden, november 26-án a Központi Választási Iroda (BEC) az elnökválasztás első fordulójának végleges eredményeit – olvasható az Agerpres hírügynökség oldalán. Eszerint az elnökjelöltek támogatottsága a 2024-es államelnök-választás első fordulójában a következőképpen alakult:
- Călin Georgescu (független) – 22,94% (2.120.401 érvényes szavazat)
- Elena Lasconi (USR) – 19,18% (1.772.500 érvényes szavazat)
- Marcel Ciolacu (PSD) – 19,15% (1.769.760 érvényes szavazat)
- George Simion (AUR) – 13,86% (1.281.325 érvényes szavazat)
- Nicolae Ciucă (PNL) – 8,79% (811.952 érvényes szavazat)
- Mircea Geoană (független) – 6,32% (583.898 érvényes szavazat)
- Kelemen Hunor (RMDSZ) – 4,50% (416.353 érvényes szavazat)
- Cristian Diaconescu (független) – 3,10% (286.842 érvényes szavazat)
- Cristian Terheş (PNCR) – 1,04% (95.782 érvényes szavazat)
- Ana Birchall (független) – 0,46% (42.853 érvényes szavazat)
- Ludovic Orban (Jobboldal Ereje) – 0,22% (20.089 érvényes szavazat)
- Sebastian Constantin Popescu (PNR) – 0,16% (14.683 érvényes szavazat)
- Alexandra Păcuraru (ADN) – 0,16% (14.502 érvényes szavazat)
- Silviu Predoiu (PLAN) – 0,12% (11.246 érvényes szavazat)
Az eredmények nyilvánosságra hozatala után sorra foglalnak helyet a továbbjutott jelöltek mögött az alulmaradottak. Ahogy korábban beszámoltunk róla a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Elena Lasconit támogatja a következő fordulóban, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) pedig az SOS Románia párttal együtt Călin Georgescu mögé áll be.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kitart az álláspontja mellett, miszerint a december 1-i, parlamenti választásokra fókuszálnak, utána döntenek majd arról, hogy kit támogatnak – ugyanígy gondolkodik az RMDSZ is. A legfrissebb állásfoglaló Mircea Geoană, aki Elena Lasconit támogatja az elnökválasztás második fordulójában.
Lasconinak válaszolnia kell a „jogos kérdésekre”
Mircea Goană sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a második fordulóba jutott jelöltek közül csak Elena Lasconi Európa- és NATO-barát, így őt támogatja. Ugyanakkor szerinte ahhoz, hogy megszerezze a választók többségének szavazatát, Lasconinak válaszolnia kell a kampányban nekiszegezett „jogos kérdésekre”, „a megalapozott és konstruktív bírálatokra”. Emellett hiteles, kompetens és „ideológiailag sokkal sokszínűbb” csapatnak kell mögötte állnia – tette hozzá a politikus.
Rámutatott arra is, hogy Románia a rendszerváltás utáni történetének legbonyolultabb időszakát éli. Szerinte „a Iohannis-rezsim tíz éve”, valamint „a hajbókoló és középszerű” vezetők frusztrációt váltottak ki az emberekből, akik a vasárnapi választáson leadott szavazatukkal büntették a rendszert. „Remélem, hogy ez a nagyon közvetlen üzenet hatni fog a hagyományos pártokra. A PNL-nél már elkezdődött valami, és bízom benne, hogy a PSD-nél is” – jelentette ki.
Az Agerpres közlése szerint a politikus reményét fejezte ki, hogy a december elsejei választások után olyan parlamenti többség alakul ki, amely képes ellensúlyozni a Moszkva-barát erőket.
Úgy vélekedett, hiba lenne Călin Georgescu független jelöltet pusztán a TikTok és a moszkvai titkosszolgálatok produktumaként kezelni. Szerinte ahhoz, hogy a második fordulóban legyőzzék, többre van szükség annál, hogy az Oroszországtól való – jogos – félelmet hozzák fel érvként ellene. „Az Európa-, demokrácia- és reformpárti erők összehangolt fellépésére lesz szükésg, egy hiteles csapatra a Nyugat-barát oldal részéről. (…) Természetesen lehet haragudni Ciolacura, Ciucára, az ország vezetőire, de ha egy kicsit a jövőbe tekintünk, Románia megmentéséhez feltétlenül szükséges egy Európa-, demokrácia-, szabadságbarát többség, amely elutasítja ezt az idejétmúlt politizálási módot” – fogalmazott.