Călin Georgescu lett az államelnök választás első fordulójának a meglepetés-győztese. A független jelölt a fő esélyes Marcel Ciolacu-t, Románia egyik legnagyobb múltú és létszámú pártjának jelöltjét is elkerülte a választáson. De ki ez az ember?
Călin Georgescu régi politikai szereplő, aki már többször volt magas tisztségek várományosa, az AUR-ral parolázott, de miután az AUR-nak is kínossá váltak nézetei, szakítottak, és függetlenként indult a választásokon.
Kezdetben 5 százalékos szavazati arányt se jósoltak neki, az elmúlt hetekben erősödött meg a közvélemény-kutatásokban. Egyes felmérések szerint elérte a 10%-ot is, megelőzve Mircea Geoanăt, aki korábban nagy esélyesnek számított. Georgescu a TikTokon folytatott erőteljes kampányt, videói vírusként terjedtek. A Központi Választási Iroda (BEC) néhány nappal ezelőtt elrendelte ezek eltávolítását, mivel hiányzott róluk a kötelező választási jelzés vagy kód – olvasható róla a Hotnews cikkében.
Călin Georgescu A nagy újjászületés. Igazság, szabadság, szuverenitás. A mátrixból való kijutás című kötete bemutatóján 2023 decemberében Szebenben. fotó: INQUAM PHOTOS / Ovidiu Dumitru Matiu
Călin Georgescu 1962. március 26-án született Bukarestben. Felsőfokú tanulmányait a Bukaresti Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen végezte, majd ugyanott talajtani tudományokból szerzett doktori címet. Ezenkívül elvégezte a Nemzetbiztonság és -védelem – geopolitika és geostratégia posztgraduális programot az I. Károly Nemzetédelmi Kollégiumban.
Magas rangú tisztségviselő két minisztériumban
Pályafutását a végzettségéhez kapcsolódó szakterületen kezdte, majd 1991-ben a Környezetvédelmi Minisztérium tanácsadója lett Marcian Bleahu minisztersége alatt, Theodor Stolojan kormányában. Ugyanebben a minisztériumban 1997 és 1998 között főtitkárként dolgozott. 2000 és 2011 között a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Főosztály ügyvezető igazgatója volt, ahol a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Stratégia 1999-es és 2008-as változatainak kidolgozását koordinálta.
2004–2005 között a Külügyminisztériumban dolgozott igazgatóként, 2006 és 2012 között pedig az Innovációs és Fejlesztési Projektek Intézetének ügyvezető igazgatója volt.
Az AUR miniszterelnök-jelöltje
Nevét 2011-ben és 2012-ben is a lehetséges miniszterelnökök között említették, Emil Boc helyére, akinek népszerűsége jelentősen csökkent a 2009–2010-es gazdasági válság idején hozott intézkedések után. Akkoriban Georgescu kijelentette, hogy nem érdekli a kormányfői tisztség.
Elnököt választ Székelyudvarhely: az elnökválasztás első fordulójáról itt olvashatók cikkeink.
A 2020-as választások után, amikor az AUR bekerült a parlamentbe, George Simion pártja Georgescut javasolta miniszterelnök-jelöltként. Dorin Lulea, az AUR jelenlegi első alelnöke akkoriban hangsúlyozta, hogy Georgescu nem volt párttag, és fenntartható fejlődési szakértelme miatt jelölték. Georgescu az AUR miniszterelnök-jelöltje volt a Cîțu-kormány bukása által kiváltott 2021. októberi politikai válság idején is.
Vitatható kijelentések és szakítás az AUR-ral
2022 elején George Simion bejelentette, hogy Georgescu az AUR tiszteletbeli elnöke lehet. Azonban az események váratlan fordulatot vettek egy 2022. január 31-én az Antena 3-nak adott interjú után. Ebben Georgescut magyarázatra kérték egy korábbi kijelentése miatt, amelyben Corneliu Zelea Codreanut és Ion Antonescut, a szélsőjobboldali, antiszemita és később magyarellenes Vasgárda két vezetőjét „a románok hőseinek” nevezte: „A román nép (…) élt Ştefan cel Mare, Mihai Viteazul, Horia, Avram Iancu, Kogălniceanu, Cuza, Corneliu Zelea Codreanu, Ion Antonescu marsall és sok más hős által.”
Amikor megkérdezték, hogy ez a kijelentés nem vezethet-e politikai elszigetelődéséhez, Georgescu így válaszolt: „Minden vezető tett jó és kevésbé jó dolgokat, de egy hiteles vezető az, aki igazat mond. Ha nem mondasz igazat, nem lehetsz vezető (…) Voltak jó tettek és olyanok, amelyeket nem kommentálhatok. A történészek dolga ezek bizonyítása, nem a miénk. A mártírokról nem lehet véleményem, de mondhatom, hogy ők történelmünk részei.”
Georgescu azt is mondta, hogy „Zelea Codreanu az emberi lény erkölcséért harcolt.” Amikor pedig emlékeztették arra, hogy a legionáriusok meggyilkolták Armand Călinescut és Nicolae Iorgát, így válaszolt: „Amikor a történelmet meghamisítják, nincs miről beszélni.”
Ezek után a Legfőbb Ügyészség büntetőeljárást indított ellene az OUG 31/2002 törvény alapján, amelynek 5. cikkelye szerint bűncselekménynek minősül „a népirtás, emberiség elleni bűncselekmények és háborús bűnök elkövetéséért felelős személyek kultuszának, valamint a fasiszta, legionárius, rasszista vagy idegengyűlölő eszmék, nézetek vagy doktrínák népszerűsítése.”
Az interjú az AUR vezetését is felháborította. „Ha nem tisztázza ideológiáját, és nem határolódik el világosan minden múltbéli mozgalomtól, amelyhez az AUR-nak semmi köze, távoznia kell” – nyilatkozta George Simion 2022. február 8-án az Antena 3-nak.
Ennek eredményeként az AUR vezetői felhagytak azzal az elképzeléssel, hogy Georgescut tiszteletbeli elnöknek jelöljék, és ő eltávolodott a párttól, amely korábban kétszer is miniszterelnök-jelöltként javasolta.
NATO-ellenes hozzáállás
A G4Media 2022 februárjában közölt olyan nyilatkozatokat, amelyeket Georgescu 2021 májusában tett, és amelyek Románia védelmi politikáját és NATO-tagságát érintették.