Ahogy korábban beszámoltunk róla, lejárt a jelentkezési határidő az udvarhelyszéki RMDSZ-nél a szenátori és parlamenti képviselői jelöltségre. Előbbire egy, Antal Lóránt, utóbbira három, Ilyés Szabolcs, Ladányi László Zsolt és Tornai Szilárd adták le dokumentációjukat, amelyeket el is fogadott a területi elnökség.
Antal Lóránt jelenlegi szenátor újrázásra való szándékát legutóbbi sajtótájékoztatóján jelentette be, amelyről itt olvashatsz.
Jelentkezésével kapcsolatban Ilyés Szabolcs (Forrest) Facebookon, illetve portálunknak is elküldött közleményében tájékoztatta a választópolgárokat. Ilyés már idén tavasszal, az RMDSZ előválasztásakor egyértelművé tette, hogy közéleti szerepet vállalna, hiszen polgármesterjelöltnek indult. Végül a szavazatok 21 százalékát sikerült megszereznie, így alulmaradt Szakács Paál Istvánnal, Székelyudvarhely következő polgármesterével szemben. Ilyés azonban önkormányzati tanácsosi mandátumot szerzett június 9-én, amit most bukaresti székre váltana. Arról kérdeztük, miért jelentkezett parlamenti képviselőnek.
„Mindig érdekelt a közélet, és a közéletben szerettem volna tevékenykedni” – felelte. Úgy gondolja, azt a tapasztalatot, amit a projektmenedzsment területén sikerült felhalmoznia, hatékonyan tudná kamatoztatni képviselőként. Igazi fejlesztéspolitikai és eredményorientált szemléletmódot szeretne bevinni a parlamentbe.
Ilyés Szabolcs. Fotó: archív / EGYED UFÓ ZOLTÁN
– Vállalkozóként dolgoztam mindig, tudom, mit jelent megélhetést biztosítani, fizetést adni. Ha parlamenti képviselő leszek, egy új helyzet, ez lesz az első munkahelyem, ahol nem én adom magamnak a fizetést – épp ezért is a mindennapi élethelyzetekre, problémákra fogok megoldást keresni, hisz ismerem azokat, tudom milyen nehézségekkel néz szembe egy munkavállaló, vagy egy vállalkozó – magyarázta.
Reméli, hogy hatékony tud lenni abban, hogy forrásokat hozzanak a régióba, hogy már a pályázati kiírásoknál hallathassák a hangjukat, hogy tényleges fejlesztési pénzeket, forrásokat tudjanak megmozgatni.
Mi a terv?
Szeretné elérni, hogy azokkal a dolgokkal, amelyek az elkövetkező időszakban kardinálisak lehetnek Udvarhelyszéknek, szervezetten, szakmailag megalapozottan és szakpolitikailag tudjanak foglalkozni – felelte, amikor a programjáról kérdeztük. Megjegyezte, szerinte Székelyudvarhely és Udvarhelyszék csak együtt értelmezhető, hisz a város és a környező települések egymással szoros partnerségben tudnak fejlődni, és ezt a fejlődést, amennyire csak módjában áll, szeretné elősegíteni.
– Ne arra koncentráljunk, hogy melyik község vagy melyik település, ne versenyezzenek egymással a települések, inkább egészítsék ki egymást. Amennyiben például Székelyudvarhelynek sikerül uszodát létrehozni, azzal próbáljunk meg foglalkozni, hogyan tudnak a környékbeli fiatalok, gyerekek eljutni abba a székelyudvarhelyi nagy uszodába, tudjuk megszervezni a szállítást, a tömegközlekedést – magyarázta.
Ilyés Szabolcs és Szakács Paál István az RMDSZ előválasztásának eredményváróján. Fotó: archív / EGYED UFÓ ZOLTÁN
„Fel tudom vállalni” az új székelyudvarhelyi vezetés által megfogalmazott célokat, mondta Ilyés. Az egyik ilyen az uszoda, ugyanakkor kardinális kérdésnek tartja Udvarhelyszék szempontjából, hogy a mezőgazdaság és az élelmiszeripar ne maradjon le. Mindkét iparágat kulcsfontosságúnak tartja, amelyekre vannak fejlesztési források és lehetőségek, amelyeket meg kell ragadni. Úgy látja, az udvarhelyszéki mezőgazdaság és élelmiszeripar lemaradt a háromszékihez, de még a csíkszékihez képest is.
Programjának része még a Székelyudvarhelyet elkerülő terelő út, amely meglátása szerint nemcsak Udvarhelyt, hanem az egész környéket érintő probléma. Megoldására összefogás kell, a parlamenti képviselet és a helyi önkormányzatok és vezetők hatékonyan és együtt kell fellépjenek – mondta.
A turizmus területén bicikliút-program létrejöttét látja kiemelkedően fontosnak. Szerinte össze kellene kötni bicikliúttal az udvarhelyszéki településeket, turisztikai látványosságokat.
„Folyamatos, aktív, rendszerezett találkozókat szeretnék a helyi önkormányzatokkal, a helyi polgármesterekkel, a helyi civil szervezetekkel, a helyi vállalkozókkal, hogy minden egyes esetben konkrét feladatokkal tudjak menni Bukarestbe, törvényes keretek között, azt gondolom, hogy nagyon-nagyon sok mindent lehet érvényesíteni. Ha vállalkozóként, pályázati menedzserként nagyon sok esetben mindenféle közfunkció nélkül eredményeket tudtunk felmutatni, akár egy pályázati kiírás alakításában, tudtunk hatni rá, hogy a székelyföldi vagy erdélyi vállalkozóknak, gazdáknak, önkormányzatoknak bizonyos dolgok jobban, kedvezőbben alakuljanak törvényes keretek között, akkor azt gondolom, hogy országgyűlési képviselőként ebben még hatékonyabban tudnék dolgozni” – magyarázta.
Kiemelte, azokkal szemben, akik fiatal koruktól politikán szocializálódtak, ő elsősorban vállalkozóként kerülne be, ezáltal másabb, életszerűbb szemléletet tud bevinni az udvarhelyszéki közéletbe. „Remélem, hogy ez a típusú tapasztalat, illetve ez a típusú szélesítése a palettának igazán hasznos tud lenni mindenki számára” – fogalmazott.
Tisztázta még, amennyiben parlamenti képviselői mandátumot sikerül szereznie, nem töltheti be a helyi önkormányzati tanácsosi pozícióját.
Javítva: 2024 szeptember 10-én 22 órakor a javítás tartalma: Ilyés Szabolcs kérésére a következő bekezdést: „– Vállalkozóként dolgoztam mindig, ha parlamenti képviselő leszek, az lesz az első alkalom, hogy olyan munkahelyem legyen, ahol nem én adom saját magamnak a fizetést, vagyis nem én kell minden egyes dolgot megteremtsek, vállalkozóként elég pontosan tudom azt, hogy működnek ezek – magyarázta.” – kicseréltük a szövegben található azonos kezdetű, dőlt betűvel írt bekezdésre.