Nézd meg velünk Moldovai Katalin díjnyertes, Elfogy a levegő című filmjét a rendező társaságában, és beszélgessünk.
- Mi fér bele egy irodalomórába?
- Hát az iskola falai közé?
- A pedagógusnak az a feladata, hogy gondolkodni és érvelni tanítson, vagy kész igazságokkal kell szolgálnia a diáknak?
- Hol kezdődik és hol végződik a szülő hatásköre, és miért félünk attól, hogy szembesüljünk a világ rétegzettségével, sokszínűségével?
- Mi a különbség vallás, művészet és etika között?
- És legfőképp: mit jelent ma egy értelmiségi számára a szabadság, és miről képes lemondani ennek érdekében?
Augusztus 28-án, szerdán, Moldovai Katalin lesz az uh.ro eseménysorozatának, az Alibinek a meghívottja. Közös filmnézéssel kezdünk, majd a rendező jelenlétében beszélgetünk filmről és oktatásról, és mindarról, ami a közösségüket ugyanúgy érinti, mint a vásznon szereplőket.
Nézzük, miért is?
Egy fiatal dél-koreai tanítónő tavaly nyáron öngyilkos lett, mert diákjainak szülei agresszíven zaklatták, és a hatalmas nyomás és stressz elől ezt a végzetes utat látta egyetlen megoldásnak. Az esetet követően százezrek vonultak utcára, mert a szülők bántalmazó, fenyegető hozzáállása mindennapos jelenség lett az erőteljesen teljesítményorientált ázsiai országban.
Nem kell Ázsiáig menni, hogy az oktatási rendszer egy ideje tartó bomlasztásának és omladozásának tanúi lehessünk. Elég csak figyelmesen körbenézni vidékünkön is, és
olyan diákokat látunk, akik tanáraikra támadnak,
verbálisan vagy fizikailag, akár életveszélyes eszközökkel esnek neki azoknak a pedagógusoknak, akik áldozatos munkával szeretnék átadni tudásukat, egy diszfunkcionális rendszer szorító keretei között. Aztán másrészről ott vannak az egymással agresszíven bánó diákok: régebb csak az Egyesült Államokat asszociáltuk az iskolai lövöldözéssel, a jelenség az utóbbi években azonban Európában is tetten érhető.
De vannak abuzív, hatalmukkal akár szexuális módon visszaélő tanárok.
Vagy olyanok, akiktől az osztály gyomra egy emberként rándul össze. Olyan idézőjeles pedagógusok, akik magánórákon adják le csak azt az anyagot, amit órán kellene, és olyanok, akik inkább eltanácsolják a diákot, akár az iskola vélt vagy valós hírneve érdekében, ahelyett, hogy a diákot emelnék fel egy elfogadható szintre.
És persze ott vannak azok a szülők, akik tanárabbak a tanárnál,
és mindenhez is értenek: hogy milyen szinten kell számon kérni a matematikát, hogy mennyi házi feladatot bír meg egy nyolcadikos, és akik érettségi felkészítőről elkéreztetik a végzőst, hogy legyen meg a hajtási…
Estétől reggelig sorolhatnánk, hogy mi a probléma a tanár-diák-szülő Bermuda-háromszögében, ahol a sok elfojtott düh és frusztráció metszéspontjában nem ritkán épp a józan ész, az élethez szükséges készségek, a tanulás öröme vész el – de az aztán örökre.
Moldovai Katalin filmrendező a lehető legérzékenyebb módon, a legjobb csillagzat alatt tapintott rá ezekhez hasonló, fullasztó problémákra első nagyjátékfilmjében, amelyet számos nemzetközi díjjal jutalmazott már a filmszakma. Az Elfogy a levegő tavaly novemberben került a romániai mozikba, megkapta a magyar filmkritikusok fődíját, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon három díjat szavaztak neki, így A legjobb elsőfilm díját is. A film főszereplőjét, a kutyaszorítóba került tanárnőt alakító Krasznahorkai Ágnest is többszörösen díjazták visszafogottan expresszív játékáért.
A filmbéli Ana ugyanis elkövet, saját iskolájának kontextusában, egy végzetes hibát: egy olyan alkotást ajánl irodalomórán diákjainkat, amely két tizenkilencedik századi francia költő, Arthur Rimbaud és Paul Verlaine romantikus kapcsolatát is tárgyalja. Az ajánlott film híre eljut egy befolyásos szülőhöz, aki modernkori boszorkányüldözésbe kezd: Moldovai Katalin filmje voltaképp ennek a lefolyását követi, tematikailag érintve többek között a pedagógusi felelősség, az iskola mint intézmény, a kortárs ideológiák és cancel culture jelenségét.
Várunk augusztus 28-án, szerdán 18 órától a TÉR-ben, ahol a film vetítése után, te is kérdezhetsz Moldovai Katalintól.
Szeretettel várunk egy nyitott, izgalmas estére, ahol a nehéz témákról beszélve közösen fellélegezhetünk!
Találkozzunk a TÉR-ben Moldovai Katalinnal!
Belépő:
22 lej, előfizetőknek 16 lej. Jegyet vásárolni itt tudsz, a cikk alján, előfizetni pedig itt.
Fontos, hogy az előfizetés után jelentkezzetek be, és úgy vásároljatok jegyet. Akkor eleve a kedvezményes jegyárat fogjátok látni.
Erre az eseményre a jegyek elfogytak.