Felbontotta a távhőszolgáltatásra vonatkozó szerződését Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala és az Urbana Rt. Megkezdik a tender összeállítását, hogy versenytárgyalás során adhassa át a közszolgáltatást a városháza a következő szolgáltatónak, ezáltal pedig helyi költségvetésből továbbra is támogatható legyen a távhő.
A szerző felvételei.
Az Urbana távhőszolgáltatása körül kialakult kálváriáról már többször is beszámoltunk, legutóbb a májusi rendes havi tanácsülésen esett róla szó, akkor egy tanácshatározat-tervezettel lehetőséget teremtettek a szerződésbontásra a városháza és az Urbana között, amire június 4-én reggel egy rendkívüli tanácsülésen sor is került.
Miért volt erre szükség?
Néhány hónappal ezelőtt kiderült, hogy helyi költségvetésből szubvenció csak 10 évig adható távhőszolgáltatásra, az időkeretet pedig a város és az Urbana közötti szerződés már régen meghaladta. A támogatás a fogyasztók fűtés- és melegvíz számláinak 70 százalékát tette ki, így a megvonása jelentős áremelkedést jelent rájuk nézve. Arra, hogy ismét szubvencionálhassa a város a távhőszolgáltatást, azt a megoldást találták, hogy nem direkt módon adják oda a közszolgáltatást az Urbananak – ahogyan eddig is volt –, hanem versenytárgyalást írnak ki. Ugyanis a törvény értelmében a versenytárgyaláson odaítélt távhőszolgáltatás támogatható helyi költségvetésből.
Azonban az Urbana és a város között lévő szerződés még 2026-ig érvényben lenne, a tender kiírásának előfeltétele volt a szerződés felbontása, amit végül a felek közös megegyezés alapján tettek meg.
A rendkívüli tanácsülésen,
a szakbizottságok pozitív elbírálása után a képviselőtestület is elfogadta azt a tanácshatározat-tervezetet, amely a szerződés megszűnésének megállapításáról szól.
A határozattervezetet Tóásó Imre, a városháza helyi közszolgáltatásokat ellenőrző részlegének munkatársa terjesztette elő. Előbb elmondta az előzményeket: miután a májusi 127/2024-es tanácshatározattal az önkormányzat jóváhagyta, hogy közbeszerzés írható ki a távfűtés szolgáltatására, az Urbana Rt. közgyűlése tudomásul vette a jelenlegi távfűtési szerződés kölcsönös alapon való felbontását.
– Ez a határozattervezet a következő pontokból áll: az 1998-ban kötött szerződés felbontásának az elfogadása, a szolgáltatás folytonosságának a biztosítása egy új szolgáltatói szerződés megkötéséig, és 15 napon belül, amint felbontódik a szerződés, a szolgáltatónak átadott javak visszaadása egy polgármesteri rendelettel kinevezett bizottság által – sorolta Hadnagy.
Venczel Attila főjegyző kiemelte, hogy az előterjesztett határozat előírásai értelmében az új szolgáltató kijelöléséig a jelenlegi szolgáltató végzi a szolgáltatást a folytonosság biztosítása érdekében. Hozzátette, nagyon fontos, hogy a közbeszerzési eljárást sürgősen elindítsák, aminek előfeltétele a tender kidolgozása, amelyben „világosan le kell szabályozni azt is, hogy mekkora részét fogja képezni majd a szolgáltatás árából a kompenzáció.”
Péter Balázs, a Szabad Emberek Pártjának (POL) helyettes frakcióvezetője, és az ülés vezetője arról beszélt, hogy reméli, a hivatal munkatársai már hozzáláttak a tender összeállításához. „Szorít az idő, mert jelen pillanatban is a lakosság a magas áron fizeti a melegvíz szolgáltatást.” Hozzátette azt is reméli, hogy oda fog figyelni a polgármesteri hivatal és a következő másfél-két hónapban megoldja a problémát, „nem kell három hónapot várni.”
A tanácsülés után Zörgő Noémitől, a városháza sajtószóvivőjétől megtudtuk, jelenleg 1.006,7 lej + ÁFA egy gigakalória ára (a távhő és a melegvíz is), ez korábban, amikor még adhatott a város szubvenciót 371,43 lej + ÁFA volt, a november és március közötti fűtésszezonban 5, a többi hónapban 19 százalékos ÁFÁ-val számoltak.