Jó reggelt kívánunk a városházáról! Kicsivel 9 után kezdünk, miután az ülésvezető rászól a jelenlévőkre, hogy legyenek szívesek helyet foglalni.
Gálfi kapott egy levelet a múlt héten,
a képviselőtestületnek címezve, felolvassa. A Szent Imre találkozó egyik résztvevőjétől van, felróva, hogy 2007 óta vállalt kötelességének tett eleget a város azzal a rendezvénnyel. Hosszan sorolja a Szent Imréről elnevezett településeket meg hogy Udvarhely miként került be közéjük (a Szentimre utca lévén, mely falu volt régebb).
Fotó: GÁL ELŐD
A „csíki székely” felhányja, hogy oly sokáig kimaradt a város és nem vette át a stafétát sem a szervezésre, megfosztva 30-40 gyermeket egy nyári kirándulástól. Sajnálattal olvasta a médiában, hogy Udvarhely nem is lehetne tagja ennek a körnek, és hogy propagandarendezvénynek minősítették egyesek.
Bár eleve kis létszámú, alig 1-2 fős delegációk voltak, önök mégis sokallták a költségeit. Mi jó tapasztalatokkal távoztunk Udvarhelyről, mindenki örömmel fogadta a hírt. Mások munkáját ne becsméreljék, ne engedjék, hogy kicsinyeskedések eltávolítsanak egymástól – üzeni többek között a tanácsnak. Aláírta: Mihály Margit, a kezdeményező bizottság tagja.
Berde Zoltán (RMDSZ) köszöni a levelet, de azt hiszi, nem értette meg a lényegét: hogy jóval több pénzt költöttek, mint amennyit előirányoztak rá. De nem azt akarta mondani a napirend előtt: Gálfi összeférhetetlen, embereket zsarol és fenyeget, ez nem csapatmunka, hanem önkényuralom, aljas politizálás. Felkérjük a POL-t és Gálfit, hogy rendezzék soraikat, kapcsolatukat, jelenti ki Berde, hanem „a hetedik te magad légy”, mondjon le.
Gálfi szerint ez már a kampány része. Kikéri magának, hogy bárkit, köztük a most lemondott képviselőasszonyt zsarolta volna, „reméli, hogy az igazság majd kiderül”. Akkor majd reagál ő is, ahogy a korábbi lemondásoknál is tette.
Péter Balázs (POL) szerint nem tudja, hogy mit jelent a szó, mert vele is megtette. Ha nem szavazzák meg, amit kér, akkor ez meg az lesz, az pontosan azt jelenti, hogy zsarol. „Tanúsítom, hogy igenis megtette, többször” – ül vissza a helyére.
Ez Önnek a belátása, nekem nem volt célom – reagál még egyet röviden a polgármester.
9 óra 21 perc 17 képviselő közül többen is hiányoznak, Biró Jolán még úton van, jelzik a kollégái. Döntéshozatalképes a testület – állapítja meg a jegyző a napirend előtt. Az így sem rövid listát további elemekkel bővítették, elsőként Réthi Enikő lemondása szerepel, utána a trágyatelep modernizálása és néhány ügyvédfogadás a város alintézményei számára.
Napirend elfogadva mind a 38 pontjával.
Szokás szerint a múltkori rendes havi jegyzőkönyv az első, szokás szerint Benedek Árpád Csaba egyedül tartózkodik.
Réthi Enikő lemondását előre hozták, amelyhez fűz néhány kiegészítést a jegyző: a lemondás az iktatás pillanatától érvényes, tehát a mandátum megszűnt, ezt csupán tudomásul veszi a testület. Mivel a POL listája kifogyott már régebb, a testület nem kiegészíthető új taggal. Benedek megjegyzi, hogy a szakbizottságokon még részt vett, a jegyző szerint a szakbizottsági döntések nélküle is megszülettek volna. A testület szavazatával „tudomásul veszi” Réthi lemondását.
A Harvíz nyert egy projektet, amellyel tudná digitalizálni a vízórák leolvasását, a város 41 ezer lejjel szállna be – hangzik el a javaslat. Egyöntetűen elfogadva.
A Fernengel-kereszteződés (Bălcescu–Wesselényi–Orbán Balázs utcák) átalakítási terve következik. Mivel megnövekedtek a villamossági munkálatok költségei (531 ezer lejre), felét pedig a város kellene, hogy állja, ezért szükséges a tanács beleegyezése. Meg is adja.
9 óra 36 perc, rátérünk a költségvetés módosításra,
növelné működési költségeit a városháza 1,1 millió lejjel (hótalanítás, fűtéstámogatás, közszállítás, takarítás, útjavítások), kiigazítaná költségvetését több alintézmény, megközelítőleg 270 ezer lej értékben: Eötvös József Szakközépiskola 35.000 lejt kér étkezdére, a Ficánka Napközi 40.000 lejt a csereháti egység területrendezésére, városi könyvtár 17.500 lejt, VSK 150.000 lejt személyzetre, Néptáncműhely 30.000 lejt a Parasztopera című előadására.
Emelnék a keretet több projekt esetében is, köztük a szejkei mofettánál, egy tömbházszigetelésre vonatkozó pályázatnál, a közvilágitás esetében, a vízóraolvasás digitalizációjának projektjénél, illetve a Fernengelnél lévő kereszteződés átalakításánál. Ide 1 millió lejt kellene átcsoportosítani. Növelnék az uniós projektekre szánt keretet is, összesen 4,4 millió lejjel. Ide tartozik a Csillagvizsgáló, a Bányai János Műszaki Szakközépiskola épülete, a sétatéri minifocipálya és a játszótér, a II. Rákóczi Ferenc utca felújítása, illetve három tömbház szigetelése (egy-egy a Mihai Eminescu, a Függetlenség és az Építők utcákban).
Pénzt más tételekkel együtt a Bethlen Gábor utca és a Bethlenfalvi út közvilágításától, a Szarkakő alatti erdősítéstől vennének el, ennek értéke több mint 1,6 millió lej. Szintén kisebb lesz a kerete a zöld közszállítási rendszer projektjének, a városközpont rendezési terv költségvetésének, a művelődési ház energetikai felújításának, egy leendő hulladékgyűjtő központnak, illetve az elektromos buszokkal kapcsolatos, Fenyéddel közös projekttől is vennének el. A felsoroltak az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként valósulnának meg, de úgy néz ki, nem idén, ezért innen 11 millió lejt tudnának máshová csoportosítani.
Az uniós projektek közül csökken a Székelytámadt várra, a Csillagvizsgálóra, sétatéri minifocipályára és a játszótérre, a szombatfalvi idősfoglalkoztató központra, a kisiparosok inkubátorházára, a nagy mobilitási tervre és a II. Rákóczi Ferenc utcai munkálatokra szánt keret. Apróbb tételekből elcsoportosított pénzekkel együtt ez mintegy 30 millió lejt jelent.
A tízperces bemutató után következnek a módosító javaslatok: az RMDSZ-frakció az Eszterlánc napközinek adna 22 ezer lejt a VSK-tól, de nem a birkózó szekciótól, és a szejkei csatornázásra szánt 400 ezer lejt átcsoportosítanák, mert szerintük „a polgármester csalárd játékát nem fizettethetik meg a városlakókkal”.
Benedeket az zavarja, hogy a 2000 eurós fizetésű idegenlégiósok miatt nem kapnak játéklehetőséget a helyi fiatal kézilabdázók, ezért nem értenek egyet azzal, hogy a VSK-nak további pénzt adjanak személyzeti költségekre. Portálunknak Benedek külön jelzi, hogy csak azzal a feltétellel hagyták jóvá a VSK-nak a pénzt, ha előállnak egy stratégiával, ezután amíg nincs stratégia, nem fognak nekik pénzt jóváhagyni.
A hivatal gazdasági igazgatója arra hívja fel a figyelmet, hogy a Zsibongótól is érkezett tegnap egy 30 ezer lejes emelési kérelem, higiéniai eszközökre, hogy ne a szülőktől kelljen kérniük. Ám az egész éves költségvetésük meghaladja ezt az összeget, nem fogják tudni elkölteni év végéig, ezért nem látják értelmét. Javaslatuk az volna, hogy felezzék el a pénzt az Eszterlánccal.
Péter Balázs ráun a vitatkozásra, felpattan: ha már felszabadult 400 ezer lej a Szejkétől, ne ezen rugózzunk, „parttalan a vita, mert úgyis meg fogjuk szavazni a 30 ezer lejt”. Le is zárják, meg is szavazzák a módosítással együtt az év utolsó költségvetéskiigazítását.
9 óra 55 perc, marad az igazgató a pulpitusnál, hogy bemutassa a III. negyedév zárszámadását. Hosszan sorolja a számokat, elhangzik, hogy 47%-os az átlagmegvalósítás, a beruházásoknál 23%, 26% az uniós projekteknél. De hiába is fárasztja magát, mert ezúttal is negatív a szakbizottsági véleményezés.
Péter Balázs fel is ugrik: szerinte a számok azt tükrözik, hogy „valami homok ment a gépezetbe”, ahhoz képest, hogy az idei költségvetés megszavazásakor a polgármester milyen megvalósításokat vizionált. Nem is megy át a zárszámadás a tanácson.
Most, hogy túl vagyunk a költségvetés módosításon és a zárszámadáson,
az új átadott utcákkal (Levendula, Medve, Menta, Székely, Merkúr utcák) kiegészítik a belteleknek számító zónákat.
Benedek csak annyit jegyezne meg a szavazás előtt, hogy tavaly bizonyos mutatók (közüzemek, aszfaltozás) szerint, de egy nagyon kezdetleges térkép alapján fogadták el az adózási zónákat, és hogy egy év után sem lát ebben előrelépést, hogy átláthatóbb legyen. Ettől függetlenül elfogadják.
Egyet lapozunk az öt oldalas napirenden. A helyi adók és illetékek közül a nehézgépjárművek adóját igazítják az euró aktuális árfolyamához (4,9 lej körül).
Közben a jegyző megállapítja, hogy Réthi Enikő lemondásával az abszolút többséghez ezentúl 9 szavazat szükséges, a kétharmad pedig 12 szavazatot jelent. Külön kéri, hogy maradjanak mind a teremben, mert különben bizonyos döntések elmaradhatnak kvórumhiány miatt.
10 óra 11 perc, a városi kórházat érintő DNA-s ügyekhez ügyvédre van szükség, hogy az anyagi kár megtérülhessen. Jóváhagyva.
A másik, kórházat illető probléma, hogy a második jogtanácsosi állást nem tudták betölteni, ezért külső jogi szolgáltatást vennének igénybe. Ezzel szakbizottság és a jegyző sem ért egyet: hosszútávú jogi szerződésről nem lehet szó, csak konkrét ügyekben, illetve olyan területeket is érint, amelyeket a kórház más osztályai el tudnak látni. Egyébként a tanács jóváhagyása nélkül is köthetnek bizonyos konzultációs szerződéseket. A képviselők mind tartózkodnak a szavazásnál, így nem is megy át.
Réthi Enikő helyére új vezetőtanácstagokat nevesítenek: Godra Zsoltot az Orbán Balázs iskolához és Bíró Jolánt a Zsibongó napközihez, a sportiskolához Benedek Árpád Csabát.
Egy ANL-lakás eladásának visszavonása és egy másik kiadása következik. A jegyző külön kéri, hogy maradjon minden tanácsos a teremben, hogy tudjanak szavazni. Eleget is tesznek, mindkettőt elfogadják.
Jövőtől jelentenie kell a városnak, hogy mennyi textilt gyűjt szelektíven. Ingyenes használati jogot adnak annak a cégnek, amellyel eddig is együttműködtek, hogy helyezze ki a gyűjtőpontokat.
Következik a Hargita megyei hulladéktelep beindításához szükséges a hulladékszállításra és -kezelésre vonatkozó dokumentáció elfogadása. Meg is történik.
Kicsit felpörögtünk, még egyet lapozunk a napirenden:
- gázvezeték bővítése a Naposdomb utcában;
- villanyvezeték modernizálása a Forrás, Győzelem, Asztalosok utcákban és a Tihadar bejáratban illetve a Harmat utcában;
- villanyhálózatra csatlakozás a Siménlok utcákban.
Közben elfogy a kvórum a teremben, a tanácsterem előtt Benedek nagy telefonbeszélgetésbe van. Négyen jönnek ki érte. Csaba, az egész testület rád vár, mit csinálsz? – kérdezi Péter Balázs. Most nem tudok – súgja oda Benedek.
Bent egy perc szünetet tartanak, mielőtt a közvagyont érintő döntésekre térnénk. Biró Jolán kérésére az 1 percből lesz 5.
10 óra 35 perc, a közterület fejlesztése érdekében leadott magántelkekkel folytatjuk a Borvízoldal és Középlok zónában, majd a Zöldliget elektromos hálózatának közvagyonba vételéről szavaznak pozitívan.
Ahogy ezek lejárnak, Benedek megint kimegy a teremből, erre már elröhögik magukat a kollégák. Mennek tovább, nincs már szükség a kétharmadra.
Frissítik a még mindig át nem adott idősfoglalkoztató otthon leltári értékét, a Tábor, Tomcsa, Sziget és Kuvar negyedi zöldövezetek műszaki mutatóit.
Levegőt se veszünk, úgy lapozunk tovább.
Meghosszabbítják a könyvtár bérleti szerződését.
2,5 millió lejjel nőtt a Bányai iskola felújítási értéke, ennek ellenére pozitív a tanács hozzáállása.
A művelődési ház, az Orbán Balázs iskola, a Villanytelep utcai fogorvosi rendelők energetikai felújítási terveit elkészítette a KÉSZ. Az elsőre 14 millióra, a másodikra 6 millióra, a harmadikra 3 millióra van szükség – a tanács elfogadja a terveket, amelyeket az országos helyreállítási programból (PNRR) finanszíroznának majd.
A Termés utcában nem lakóövezeti és a Bükkfa utcában lakóövezeti városrendezési terveket (PUZ) fogadnak el.
10 óra 47 perc, az eredeti napirend végéhez értünk, jöhetnek a kiegészítések.
A cekendi trágyatelep modernizálására van lehetőség egy PNRR pályázatban. A terveket jóváhagyják.
Orendi István, a Néptáncműhely vezetője érkezik a mikrofonhoz. A táncműhely vezetője az egyedüli jelenlévő intézményvezetőként konferálja fel magát, de nem csak ő van jelen az érintett öt közül (a másik három: Haáz Rezső Múzeum, Városi Könyvtár, Tomcsa Sándor Színház), Simon Mária Tímea a Művelődési Ház igazgatója is ott ül a sorok között. Orendi beszámol arról, hogy a kulturális intézmények alkalmazottai a meg nem kapott ételpótlékért perelik a felsorolt intézményeket, ezért igényelnek ügyvédet.
A jegyző megjegyzi, hogy nincs ezzel semmi baj, de nem feltétlenül szükséges tanácshatározat, mert ezeknek az intézményeknek nincs is saját jogi képviseletük, így a törvény megengedő velük szemben, ami az ügyvédfogadást illeti. De ha már előterjesztették, szavaznak róla: intézményenként beleegyeznek a képviselők.
Vége a napirendnek,
de Benedeknek van egy különféléje. A környező falvakkal közös közszállítási projektnél úgy tudja, hogy nem a teljes összegre pályázik a város, és a hivatalt arra kéri, hogy bővítsék ki a részvevő falvak körét, pályázzanak a maximális összegre, hogy ne kelljen majd a Bethlenfalvi úton 50 percet rostokolni az autókkal.
Gálfi szerint az igazsághoz hozzátartozik, hogy egy lerobbant kamion miatt állt a kocsisor.
Kovács Attila fejlesztési aligazgató hozzáteszi, hogy több mobilitási projekt van folyamatban, szeretnének minél több települést bevonni, de azt nem ígéri, hogy el tudnak térni a már elfogadott stratégiától, ha mégis, akkor bizonyára megteszik.
Benedek azt javasolja, hogy tegyék meg, ami tőlük telik, s majd a pályáztató eldönti, hogy elfogadja-e vagy sem.
A jegyző is hozzászól: Máréfalva polgármestere is jelezte, meg fogják vizsgálni az ügyet.
Csak kapjak választ is – kéri Benedek.
11 óra 3 perc Gálfié az utolsó szó, reagálna a „csalárd játék” vádjára. Kikéri magának, hogy ő már ötödikszer terjesztette elő a Szejke kérdését. A két pumpa szükségessége, melyre a 400 ezer lej szükséges volna, utólag derült ki a város által kért szakvéleményből, a terveket már korábban az önkormányzat elfogadta, most meg nem rendelte mellé a pénzt. A polgármester szerinte nem az ő részéről „csalárd” a helyzet.
– Ha az első, 2012-es, majd 2017-es újratervezett dokumentáció alapján végrehajtott kivitelezést átveszi a város bizottsága, akkor hogyan működhetett volna rendeltetésszerűen a szejkei csatorna? – teszi fel a „költői kérdést”.
Idén már nincs több lehetőség költségvetést módosítani, „valamilyen okból” nem támogatták, de a városháza további lépéseket fog tenni, hogy jövőben újra napirendre kerüljön a szejkei beruházás.
Berde szerint „a polgármester makacssága” nem oldja a helyzetet, az RMDSZ következetesen nem támogatta ezt a pluszköltséget, a POL ha megszavazta korábban, akkor az ő saruk – tereli a felelősséget.
„Tudtam, hogy Gálfi hadilábon áll a számokkal”, mondja Benedek. Emlékeztet, hogy maga a polgármester írta alá a kivitelezést, ő kellett volna észrevegye, hogy hiányzik két pumpa. Másik felől nézve, Benedek azt veti fel, hogyha most is működtethető alkalomadtán, akkor talán mégsem kell az a két pumpa.
Gálfi nem is tagadja, hogy aláírta, de hogy ő kellett volna észrevegye a hiányosságokat, azt elutasítja. Az átvételi bizottság észrevételeit viszont tudomásul vette, és ő lépéseket tett a törvényes megoldások irányába. Ehhez kellett volna a 400 ezer lej, amit nem tettek oda.
Benedek még egy szóra visszamegy a pulpitushoz: ha a tervező vagy ön elnézte, ne kérjen olyat, hogy más kifizesse, átvegye, ami eredetileg nem szerepelt a tervben. Megvárja Gálfi válaszát, inkább ott marad, ha még kellene reagáljon – a jelenlévők már csak mosolyognak rajta, a háttérből Jakab Attila kabinetvezető hangja hallatszik: ezt inkább ne folytassák.
Gálfi nem szeretne tovább vitázni, csak ismételni tudja magát – és felháborodni, mikor Benedek a szavába vág. Egyetlen kérdése maradt a polgármesterhez: az eredeti terv tartalmazza a két pumpát? Nem – érkezik a válasz. Akkor Benedek szerint egyértelmű, hogy ők nem tehetik hozzá, reméli, hogy ezt majd belátja.
11 óra 16 perc Gálfi elnyeli a szót, csak bólint, az ülésvezető lezárja az eredménytelen vitát. Mára végeztünk.
A viszontlátásra.