Egy nap alatt megdőlt a globális átlaghőmérséklet rekordja: július 4-e volt az eddigi legforróbb nap a világon, amióta mérjük a hőmérsékletet, megdöntve ezzel az előző napra, július 3-ra rögzített rekordot, közölte szerdán az Egyesült Államok Országos Óceán- és Légkörkutató Hivatala (NOAA) – írják az MTI-n.
Július 4-én, kedden a globális átlaghőmérséklet elérte a 17,18 Celsius-fokot. Egy nappal korábban az amerikai országos környezeti előrejelzési központ (National Centers for Environmental Prediction) által közölt érték 17,01 Celsius-fok volt. Ez utóbbi is rekordot döntött, mivel meghaladja az addigi legforróbbként számon tartott, 2016 augusztusában mért 16,92 fokot.
A szakértők szerint ezek a napi melegrekordok a közeljövőben várhatóan újra és újra megdőlnek majd, mert a globális átlaghőmérséklet rendszerint július végéig, augusztus elejéig folyamatosan emelkedik. Idén már június eleje óta megfigyelhetőek szélsőségesen magas hőmérsékletek, feltehetően már a most jelentkező El Niño (a Csendes-óceán keleti égtájának vizeinek felmelegedésével járó, ciklikus jelenség, amely három-nyolc évente fordul elő és 8-10 hónapig tart – szerk. megj.) légköri előjeleként.
A klímaváltozás kézzelfogható hatásai évről évre egyre látványosabbak, a bolygó legnagyobb tavai kiszáradnak, az óceánok soha nem voltak ilyen melegek, New Yorkban pedig világvége-hangulat van a kanadai erdőtüzek miatt. Az Atlanti-óceán vizeit júniusban példátlan hőhullám sújtotta, a hónap elején pedig még Szibériában is 39 fokot mértek – írják a Telexen.