Frissen nyírt fű és strand illata keveredik a levegőben, nyári slágerek szólnak a hangfalakból, miközben egy 800 négyzetméteren fekvő minigolf pálya felé vesszük az irányt, hogy megnézzük, milyen turisztikai célponttal gazdagodott Parajd júliusban.
Még nem is sejtjük, milyen izzasztó meccs vár ránk, noha az itt-ott emelkedőkkel, nehezítőkkel tarkított kilenc miniatűr golfpályát meglátva már gyanítjuk, nem lesz egyszerű lyukra találni a golflabdával.
Nyílik is egy kisgyerek nagyságú, fehér golflabda, Dósa Vencel, a Minigolf Parajd üzemeltetője egy golfütőt és egy -labdát vesz ki belőle, majd csapatba rendez minket, az uh.ro, a Sóvidék Televízió és a Marosvásárhelyi Rádió összesen hat munkatársát, akik megjelentünk a csütörtökre összehívott sajtótájékoztatón.
Fotók: Gál Előd
Nemrég, egy külföldi nyaraláson találkoztam először a minigolffal, igaz, akkor csak távolról szemléltem, amint családok és párok versengenek egymással, ki tud legkevesebb ütésből lyukba találni a labdával. Most még csak leplezni sem tudom, hogy kezdő vagyok: már az ütő fogásával bajok akadnak, de Dósa Vencel elmagyarázza, hogyan helyes: ellentétesen kell fogni a két kezünkkel, az egyik kéz kisujjához a másik kéz hüvelykujjának kell kapcsolódnia, majd jöhet a többi szabály.
Ki mondta, hogy a golf csak a gazdagok sportja?
Az első, ismert minigolf pálya 1916-ben jelent meg Észak-Karolinában, a valódi újítás azonban Thomas MacCullough Fairbairn golfőrültnek köszönhető, aki az azóta is használatos műfűvel rukkolt elő. Az 1920-as évek így az amerikai minigolf aranykorát jelentették, több tízezer pályával országszerte.
A sport ebben az időszakban annyira népszerű volt, hogy azt még Hollywood is megérezte: a mozik látogatottsága a minigolfnak köszönhetően jelentősen megcsappant, sok filmszínház tulajdonosa pedig annyira elkeseredett, hogy minigolf pályává alakította moziját.
– Rengetegen, amikor meghallják a szót, hogy golf, arra asszociálnak, hogy a gazdagok sportja – mesél a tapasztalatokról a Minigolf Parajd üzemeltetője. A minigolf viszont pont arra lett kitalálva, hogy ne csak a felső tízezer érezze jól magát, hanem mindenki számára egy szórakozási lehetőség legyen. Három éves kortól korhatár nélkül űzhető, ráadásul nagyon jó csapatépítő is. Vencel a feleségével együtt próbálta ki először külföldi nyaralásuk során a minigolfot, akkor fogalmazódott meg benne, hogy „szuper lenne egy hasonló itt, a környéken”, ráadásul kalandgolfról, olyanról, ahol egy kert van kialakítva úgy, hogy golfozni lehessen, még sehol nem hallott az országban, innen jött az ötlet.
– Kilenc pályán kell végig menni, és minden játékosnak hat ütésből kell lyukra találnia. Ha ez nem sikerül, a csapat minden tagja büntetőpontot kap, majd megy tovább a játék. Arra is jó figyelni, hogy ne kerüljön ki a labda a pályáról, az a játékos ugyanis egy extra pontot kap, ahogy azért is pontot számolnak, ha a golfütő hozzáért a labdához. Egyénileg és csapatban is játszhatunk, a játék végén az nyer, akinek a legkevesebb pontja van – ismertette a minigolf szabályait Vencel, majd át is adta az ütőt a sajtós csapatnak.
Baby, lópatkó, vulkán, ikrek – na, nem a csapattagok nevezték el így magukat, hanem a pályák mindegyikének van egy-egy megtévesztő neve. A Baby nevű pálya például nem is annyira bébiknek való, sem nem annyira cuki, itt két akadály, többek közt egy alagút nehezíti a dolgunkat, a lyukba találást.
A vulkán pálya a legelső a kilenc közül, és ha azt hinnénk, hogy a legkönnyebb is, akkor tévedünk: két, egymásra tevődő kör-emelkedő tetején van a lyuk, így nem egyszerű betalálni, de hatodikra végül sikerült, így tovább adhattam az ütőt a csapattársaknak.
A legizgalmasabb pálya talán éppen az volt, ahol két lyukba kellett betalálni: ha az elsőbe betaláltál, jó eséllyel rögtön a végső lyukban landolt a golflabda, csakhogy előbbi lyuk egy mini hágón felfele vezetett, így, ha nem voltunk elég biztosak az ütéskor, könnyen visszagurult.
Ütős volt, fiúk!
Hogy mennyire csapatépítő tud lenni egy minigolfozás, az már a pályák elején világossá vált: ugyan teljesen idegenekként alkottunk meg egy csapatot, már az első ütéseknél érezni és hallani lehetett a drukkolást: csendben figyeltük, ahogy kezébe veszi a társunk az ütőt, elhelyezi a labdát, majd hangosan drukkoltunk, miközben a labda a lyuk felé gurult, és örültünk együtt, ha elsőből sikerült betalálnia.
A barátságos meccs eredménye a pontszámokon is meglátszott, a Sóvidék Televízió és az uh.ro holtversenyben második helyen végzett, alig kicsivel lemaradva a Marosvásárhelyi Rádió egyszemélyes képviseletétől. Az egyéni pontszámok alapján egy első hellyel is büszkélkedhet az uh.ro, Gál Előd 23 ponttal holtversenyben nyerte meg a meccset, legközelebb az eddigi golf meccsek rekordját, a 15 pontot indul megdönteni.
Ugyan most hatan játszottunk, a pályán akár 36 személy is elfér egyszerre, a lényeg, hogy türelmesek legyenek a csapatok egymással, de ha játék közben úgy érezzük, gyorsabb lenne egy csapat nálunk, inkább engedjük őket előre, tanácsolta Vencel.
Édes a víz a minigolf-meccs után
Izzasztó volt a meccs: nemcsak az izgalomtól, a Nap sugaraitól is gyöngyözött a hátunk, így amikor a minigolf pálya melletti strandon úszó embereket néztük, olyan érzésünk volt, mint amikor kiskorunkban a játéküzlet kirakata előtt álltunk sóvárogva. Ráadásul az is újdonság volt, hogy – noha Sóvidéken vagyunk –, a július közepi nyitás után most már édesvízi medencében is strandolhatunk, az Aqua Beachen, egy felnőtteknek való, 26 x 10 méter széles, 1,40 —2,15 méter mély, és egy sekélyebb gyerekmedencében.
Ha a strandolásért nem is, a strandröplabda- és lábtenisz pályát látva picit bántuk, hogy otthon maradt a fürdőruhánk. A pénteki és vasárnapi estékre viszont elég a jókedv, ilyenkor egy helyi fiatal zenél élőben a strand és a minigolf pálya körül.
A minigolf pálya hétköznaponként délután 15-től este 21 óráig, hétvégén délelőtt 11-től 21 óráig tart nyitva. A jegyek körönként (egy körben kilenc pálya) 30 lejbe kerülnek a felnőtteknek, gyerekeknek 25 lejbe, parajdi lakosoknak 20 lejbe, a gyerekjegy 15 lejbe kerül. Tíz fő feletti csapatoknak 20 százalékos kedvezmény jár.
A környék egyetlen édesvízi strandjára minden nap délelőtt 10 és este 20 óra között lehet belépőt váltani, felnőtteknek 50 lejért, gyerekeknek 35 lejért. A délután 17 óra után érkező sóvidéki lakosoknak 35 lejbe kerül a felnőtt jegy, a gyerekjegy 25 lejbe. Szombatonként esti fürdőzésre is várják a látogatókat, a Felsőrét utca 92. szám alatt található strandon – ha a 13-as országúton közlekedünk, akkor a Bucsin és Gyergyószentmiklós fele kell térni – étterem és bár is működik.