képernyőfotó
El szeretném mesélni a múlt-múlt pénteki élményünket Gálfi Árpád polgármesterrel és Antal Lóránt szenátorral, a székelyudvarhelyi RMDSZ elnökével. A két politikus másodszor találkozott annak kapcsán, hogy a helyi RMDSZ szerint sötét felhők gyülekeznek Székelyudvarhely egén, miután a városházi igazgatók, tanácsosok után felmondott a városmenedzser és az alpolgármester is.
Az első találkozóról utólag értesült a sajtó, pedig beharangozták, hogy lesz, és utólag kértük a szenátort, hogy legközelebb legyen sajtótájékoztató, hogy tudjunk kérdéseket feltenni, lássuk a két ember egymáshoz való viszonyulását, a nonverbális kommunikációt. A szenátor meg is ígérte, aztán mégis elmaradt. Ahányszor felhívjuk vagy megkeressük, a kiadott közleményekre hivatkozik hosszasan, hogy abban minden meg van írva, amit mondani akar. Ezek profin megírt hírek, csak le kell másolni őket, egyetlen probléma van velük: a sajtónak nem az a dolga, hogy a politikusok szócsöve legyen. Fontosabb lenne, hogy kérdéseket tegyen fel, azokat a kérdéseket, amik az olvasót érdekelhetik.
A második találkozó után, kicsit viharverten – fáradtan, akkumulátor és mikrofon nélkül – várakoztunk a polgármester irodája előtt május 20-án, pénteken. Arra számítottunk, hogy nagyjából öt perc alatt egy vágóképben elmondják az udvarhelyi „csúcstalálkozó” résztvevői, hogy miről beszéltek másfél-két órán keresztül – hogy Gálfi bemutatta-e az RMDSZ által kért válságkezelési tervet és az EU-s projektek helyzetét, Antal pedig mit ígért cserébe – és már lehet is közzétenni az infót.
Ehelyett valami egészen más történt, meg lehet nézni a videón:
Röviden: Gálfi szerint nincs válság, de megoldják. Antal szerint válság van, de a megoldása nem az RMDSZ dolga, hanem azoknak az embereknek, akiket Székelyudvarhely lakossága 2020-ban felhatalmazott szavazataival erre: Gálfi Árpádnak és a POL-nak. Az RMDSZ segít, de csak azoknak az ügyeknek az esetében tud „kijárni”, amik Bukarestben vannak, de Bukarestben nem nagyon vannak ügyek, amikben pillanatnyilag segíthetne. Felmerül a kérdés, hogy akkor miért is jött ide? Egyáltalán szenátorként van-e joga, hogy a polgármestert számonkérje. Az ellenzékben levő politikai alakulat vezetőjeként inkább lenne erre jogosultsága, de nehogy eltévesszük, ő most szenátorként van itt és nem a helyi RMDSZ vezetőjeként, az RMDSZ-nek nem dolga, hogy a válságot megoldja, válaszolja minden kérdésre.
Az EU-s projektekről nem készültek el a Gantt-diagramok, az országos projektek közül az uszoda, a terelőút és a „focipálya kérdése” még itt van a polgármesteri hivatalban, a fiókban.
Gálfi hosszú percekig dicséri az RMDSZ-t, Antal csak nézi, hogy akkor neki itt már semmi dolga nincs, majd kicsit még megtromfolja, hogy: „mi nem nem akarunk segíteni, vagy nem nem segítettünk eddig, mi eddig is segítettünk”, de az RMDSZ csak azokon a projekteken tud segíteni, melyek túljutnak a helyi szinten, Bukarestben vannak, eljutnak a pályázat kiírójához. Mert ahogy önmagától idéz, “a politika nem egy játék”, mindenkinek le kell vonnia a konzekvenciákat a választások után.
Az eseményeket utólag kicsit másképp értékelték, mint ott, helyben, eleve a kezdeményezők kérdése is vitás:
Gálfi nyilatkozata a Facebookon az esemény után:
Hivatalomba hívtam ma Antal Lóránt szenátor urat.
A múlt heti megbeszélés folytatásaként ismételten tájékoztattam, hogy az alpolgármester és a városmenedzser távozásától függetlenül a hivatal működése nincs veszélyben.
Közösen áttekintettük a beruházási projektjeinket és biztosítottam arról, hogy megteszünk mindent a beruházási projektek megvalósítása érdekében.
Megegyeztünk abban, hogy az előttünk álló feladatokban, a hivatal munkatársaival és a helyi önkormányzat segítségével, mi végezzük az itthoni részt, a szenátor úrtól pedig nyomatékosan segítséget kértem a bukaresti lehetőségek kihasználása, a források lehívása érdekében. A múlt heti felvetésünkre a szenátor úr ismételten ígéretet tett, hogy közbenjár a város villanyhálózatának fejlesztése érdekében, hisz folyamatos bosszúságot okoz mind a háztartások, mind az ipari fogyasztók számára (legutóbb ez okozta a vízhiányt is!). A találkozó végén megegyeztünk abban, hogy aktív kapcsolatot tartunk fent és igyekszünk együttműködni a város érdekében.
Antal Lóránt közleménye a találkozó után:
Antal Lóránt: sajnos a feltételezések beigazolódtak, a baj nem kicsi a városházán – bemutatta Gálfi Árpád a válságtervét, a projektek nagy hányada a helyi önkormányzatban van elakadva
„Azt kértem ezelőtt egy héttel Gálfi Árpád polgármestertől, hogy mutasson be egy válságtervet, és egy ütemtervet a jelenleg zajló és tervezett projektek kivitelezésének folyamatáról. A mai találkozó után azt látom, hogy sajnos a feltételezéseim beigazolódtak: a baj nem kicsi. Az RMDSZ segítséget fog nyújtani ott, ahol tud. Az Országos Beruházási Vállalatnál (CNI) az uszoda, a focipálya kérdésével sajnos még Bukarestben nem tudunk segíteni, mert a helyi önkormányzatban vannak elakadva, ezek tovább gördítése kizárólag a választásokat megnyerő Gálfi Árpád és POL tanácsosainak a feladata, itt sem tudunk segíteni. Ugyanebben a kategóriában van az Országos Útügy hatáskörébe tartozó terelőút kérdése is, egy sor dokumentumot kell pótoljon a város, amelyek szintén helyi szinten vannak elakadva. Azonban, ha a projektet sikerül bukaresti szintre emelni, akkor az RMDSZ a kormányzati eszközökkel segíteni fog a projektek tovább gördítésében” – mutatott rá Antal Lóránt, az RMDSZ Hargita megyei szenátora, az RMDSZ udvarhelyi városi szervezetének elnöke.
„Tiszteletben tartjuk a választók döntését. Ezelőtt két évvel egy olyan csapatnak szavaztak bizalmat, akiknek sajnos minimális szakmai tapasztalatuk van a közigazgatásban, és mi több a szakembereket is elűzték a városházáról. A káosz feloldását, illetve az alpolgármesterrel és menedzserrel kapcsolatos problémákat a városházán kizárólag a polgármester és a POL csapata tudja megoldani. Meggyőződésem, hogy az udvarhelyiek azért szavaztak nekik bizalmat, hogy előbbre vigyék a várost, ne pedig hátráltassák” – fogalmazott a szenátor, majd hozzátette, hogy a napokban megjelent bírósági döntés alapján a Puskás Katalin ügyben a városháza jobban tenné, ha nem ellehetetlenítené a szakembereket és majd közpénzből 100 ezer eurós értékben fizet büntetést, hanem értékeli a szakemberek munkáját, támogatja őket és tudásukat a város hasznára fordítja.
A találkozó végén Antal Lóránt szenátor arra kérte Székelyudvarhely polgármesterét, hogy jövő hétre készítse el az Európai Uniós projektekre vonatkozó válságtervet és ütemtervet is, ugyanis ezt a témát kerülte a városvezető.
Ehhez képest a múlt csütörtöki tanácsülés után hétvégén újból sikerült ismét veszekedősdit játszaniuk, mert Gálfinak nem tetszett, hogy az RMDSZ tartózkodott, amikor a Budvár negyedbe tervezett inkubátorház és sportpályák kapcsán a környék zonális rendezési tervéről szavaztak, a határozattervezet ennek ellenére a többség szavazatával átment. Az RMDSZ nyilvános vitára hívta a polgármestert.