3,5 százalék, hogy jobb legyen ez a világ!

Mert mi abban hiszünk, ha valaki változást szeretne, az a legjobb, ha hozzáfog a változtatáshoz.

Néhány nap, és vége. Május 25-ig rendelkezhetsz adód 3,5 százalékáról.

Ha nincs időd tovább olvasni, de van fél perced, és felajánlanád az uh.ro-t támogató Mentés Másként Egyesületnek, kattints ide, és töltsd ki ezt a nagyon egyszerű űrlapot.

Szívem szerint nagyon sok civil szervezetnek felajánlanám a jövedelemadóm 3,5 százalékát. Leginkább azoknak, akik életet mentenek: kisgyerekeket, időseket, ritka betegségben szenvedőket segítenek a gyógyulásban. Vagy a kisállatmentőknek. Mert az állatok is onnan kapták az életet, ahonnan mi, de nem tehetnek az emberi nemtörődömségről, gonoszságról.

Ha lenne egy gonoszságtalanító civil szervezet, amely az ártani vágyást még csíra korában eltávolítaná az emberekből, még karácsonyi csomagot is küldenék nekik.

Mi, újságírók nem tudjuk megváltani a világot. Nem mentünk kisállatokat szervezetten, csak egyénileg, otthon. Nem gyógyítunk, nem zárkóztatunk fel fejlődésben elmaradt gyerekeket, nem fűzünk gyöngyöt a nyugdíjasokkal és nem is segítünk főállásban, hogy szebb legyen az óvodád. Vagy nem ilyen közvetlenül.

Mi megírjuk

azoknak a történetét, akik kisállatot mentenek, hogy példájukkal másokat is inspiráljanak, és az örökbefogadni vágyók náluk kisállatra találhassanak. Megírjuk, hogy kik azok, akik felzárkóztatnak, és hogyan ismered fel, ha valakinek szüksége van segítségre. Megmutatjuk, hogy 65 év fölött is van élet, hol és hogyan lehet alkotni, barátokat szerezni. Megírjuk, ha gyűjtenek az óvodád, iskolád számára.

Mert mi az információ erejében, az ember fejlődésre való képességében, és abban hiszünk, ha valaki változást szeretne, az a legjobb, ha hozzáfog a változtatáshoz.

Persze, fura lenne, ha holnap reggel tömegesen nekilátnánk betömi a gödröket, vagy random óvodákat festegetni. De mindannyiunknak van eszközünk a változtatásra. Mi, újságírók például a nap 8 órájában, és azon is túl, arra vigyázunk, hogy azok, akiket felhatalmaztunk a közös ügyeink intézésével, a politikusok, elvégezzék a munkát. Nem korbáccsal állunk mögöttük, mert nem az a fontos, hogy bűnhődjenek, hanem kérdésekkel.

Az újság egy eszköz a változásra.

A jövedelemadód 3,5 százaléka is egy eszköz a változásra.

Hogy mire tudnánk használni a 3,5 százalékod? Például a pályázatok önrészét, cikkdíjakat, kisebb eszközöket ki tudnánk fizetni belőle.

Hogy milyen terveink vannak, amelyeket érdemes lenne fél percig támogatnod?

Sokkal többet szeretnénk foglalkozni a kiszolgáltatott társadalmi csoportok helyzetével, amire az utóbbi időben nem sok idő és energia jutott. Nem annyi, amennyire szükség lenne.

Hogy komolyan gondoljuk, bizonyítja, hogy már el is kezdtünk Márkos Tamás fotóssal és Csiki Zsuzsi szerkesztővel a Tűzpróba sorozatot, mely a csíksomlyói romatelep lakóinak életét, vágyait és felzárkózási lehetőségeit mutatja be. Mert Somlyó most egy társadalmi laboratórium.

Évek óta az álmom, hogy legyen az uh.ro-n irodalom, és Kovács Bea megvalósította. Folytatnánk A hónap szerzője irodalmi rovatot, és akár kiadványt is megjelentetnénk belőle A hónap alkotója rovatunkban megjelenő alkotásokkal illusztrálva.

Többet foglalkoznánk a fiatalok és nem csak mentális egészségével, a fiatal felnőttek útkeresési problémáival, az oktatással, egészségneveléssel, és folytatnánk a szívünk csücske projektet, a Lógj velünk! médiaiskolát.

Bemutatnánk a tehetséges fiataljainkat, és megnéznénk,

milyen jövőképet tudunk nekik mutatni itthon.

Foglalkoznánk a gazdasággal. Hogy miből lesz a pénz, mit kell tenni érte, és mennyi. El is indult egy gazdasági sorozatunk Buzás Ernővel. Lett az erdélyi közéletre kitekintő podcastünk, a Tilos a Bé Kiss Annával. Foglalkozunk Gál Előddel a sporttal, kicsit másként, mint eddig, a zenével, tánccal, szintén Ernővel az orosz-ukrán háborúval, Magyari Timivel a környezetvédelemmel, Hodgyai-Lőrincz Eszterrel a kézművesekkel, a szülővé válással, és szeretnénk az öregedéssel, a méltóságteljes elmúlással.

Meg persze, ezek mellett továbbra is megjelentetnénk, hogy mikor nyit meg zár, mennyit költ és mire, hol lesz és ki tartja meg ilyenek. Amik egy rendes újságban megjelennek. Rendszeresen és valós időben igyekezünk tudósítani a választásokról, ugye, Máté Emőke? Lettek tényfeltáró cikkeink Egyed Ufó Zoltánnal. Videóink és képriportjaink Hodgyai-Lőrincz Eszterrel. Heti hírlevél Soós Róberttel.

Szeretnénk, ha lenne egy hely,

ahol rendszeresen találkozhatnánk, és megbeszélhetnénk közös dolgainkat, lennének közéleti viták. Ahol érvek ütköznek, és nem emberek. Ezért kezdtük el az Alibi rendezvénysorozatot, amelynek eddigi kiadásain két fő témakört dolgoztunk fel.

Az egyik a gyermekek oktatása, nevelése, amelynek keretében torkon ragadtuk a románt, a közösségi és a gyermeki gyászt. A másik a közélet. Már volt egy előválasztási beszélgetésünk, és javában szervezzük a polgármesterjelöltek vitáját.

Mindezt úgy, hogy azért számottevően a csapatunkban többen nem lettünk.

Csak kerestük a reményt,

a lehetőséget a fennmaradásra, és amikor megcsillant, új szerződést kötöttünk egymással. Mind úgy döntöttünk, hogy az eddiginél még egy kicsit többet beleteszünk ebbe a projektbe, amiben hiszünk, ami az életünk.

Arra kérlek, ha nem ajánlottad fel még a 3,5 százalékod, és fontos neked a felsoroltak közül valamelyik témakör, a mi ügyünk kicsit a te ügyed is, kattints ide, töltsd ki ezt a nagyon egyszerű űrlapot, és készülj fel lélekben, hogy érkezik az uh.ro támogatására létrejött Mentés Másként Egyesülettől egy hatalmas:

KÖSZÖNJÜK!

És máris tettél valamit, hogy jobb legyen ez a világ.