Kiss EmÅ‘ke Klára lakberendezÅ‘ és reklámgrafikus nem hazudtolja meg foglalkozását, az irodája berendezése rendkÃvül Ãzléses: többféle szÃn, többféle anyag – a végeredmény mégis kellemes a szemnek. Bármerre nézek, nem találok oda nem illÅ‘ elemet. Akárcsak a magazinok enteriÅ‘rjei.
Vass Aranka Adelina divattervezÅ‘ után most a többek között magánszemélyeknek, irodáknak, venéglátóegységeknek és a szÃnháznak is dolgozó EmÅ‘ke hozzájárulását kérem, hogy segÃtsen ki minket pár tippel, ötlettel, és hogy megossza velünk, milyen módon varázsolhatunk környezettudatos otthont magunknak.
Tegyük fel, van egy épülÅ‘ házunk vagy egy teljesen üres lakásunk. Hogyan tehetjük környezetbaráttá?    Â
Jó, ha már a legelején átgondolunk néhány dolgot, felmérjük a lehetÅ‘ségeket. Nem mindegy, hogy például megújuló energiaforrást használunk az elektromos energiaszükségletünk elÅ‘teremtésére, geotermikus energia segÃtségével fűtünk vagy a kÅ‘olaj, kÅ‘szén, földgáz készleteinket ritkÃtjuk, és közben szennyezzük a környezetünket. Olyan apró részletek, mint a ház tájolása is lényeges lehet: ha törekedünk arra, hogy a leggyakrabban használt terek, mint a konyha, a nappali déli fekvésűek legyenek, valószÃnűleg késÅ‘bb kell majd használatba vennünk a világÃtást.
Kiss Emőke Klára lakberendező, grafikus
A képeket a szerzÅ‘ készÃtette
Azt is szem elÅ‘tt kell tartanunk, hogy az épÃtkezés során minél kevesebb fölösleges hulladék keletkezzen, és ne épÃtsünk nagyobb házat, mint amire szükségünk van. Fontos a vegyianyag-mentes, újrahasznosÃtott vagy természetes anyagok használata, nemcsak az alapoknál, hanem igazából a tervezés minden területén.
Jobb a környezetnek, jobb a pénztárcának
A szigetelés szintén fontos, sokat hozzátesz a megfelelÅ‘ hÅ‘mérséklet könnyebb eléréséhez, ami azt is maga után vonja, hogy kevesebb energiát kell majd felhasználnunk. De akár egy ablak elé ültetett lombhullató fa is jó szolgálatot tehet, hiszen nyáron árnyékol, véd, télen átengedi a napfényt. A kiváló hÅ‘szigeteléssel rendelkezÅ‘ nyÃlászárók szintén sokat segÃthetnek. Ezek mind olyan dolgok, amik igazából a számláinkra is pozitÃv hatással lehetnek, nem csak a környezetünkre.
Ma már olyan csempék is léteznek, amiket újrahasznosÃtott üvegekbÅ‘l gyártanak. A fürdÅ‘szobába választhatunk olyan csaptelepet, zuhanyrózsát, ami úgy van kialakÃtva, hogy kevesebb vÃzfogyasztást eredményezzen. Vagy vásárolhatunk szürkevizet használó WC tartályt, ami a zuhányzásból felfogott vizet használja fel újra. Az áramfogyasztásunkat is redukálhatjuk egy A+ vagy A++ energiatakarékos háztartási géppel. A helyzet itt is ugyanaz: spórolhatunk az energiákkal, ez pedig jobb a környezetnek és jobb a pénztárcának.
Ha már megvan az üres alap, akkor is marad bőven lehetőség.
Kezdve a burkolattól a festékekig, lakkokig ma már szinte mindenre van környezetkÃmélÅ‘/környezetkÃmélÅ‘bb változat. Biofestékeket itthon is lehet kapni, vannak cégek, akik direkt ezzel foglalkoznak. A parkettre sem muszáj nitrolakkot kenni, helyettesÃthetjük olajokkal például. Lehet, hogy ez kevésbé tartós, az is lehet, hogy nem bÃr ki tÃz évet, csak ötöt, de a környezet számára mindenképp jobb. Sok esetben pedig ebbÅ‘l mi is profitálhatunk: nem tartalmaznak az emberi egészségre káros oldószereket, és a párolgás során szennyezÅ‘ vagy mérgezÅ‘ anyagok sem kerülnek a levegÅ‘be.
Törekedjünk újrahasznosÃtott anyagból készült termékeket keresni – ma már készülnek ilyen bútorok, vasalók, porszÃvók. Ha egy kicsit utánaolvas az ember, vagy megfigyeli a cÃmkét, akkor könnyedén rábukkanhat ezekre. Fontos az is, hogy ne vásároljuk túl magunkat: csak olyan elemeket vegyünk meg, amikre valóban szükségünk van. Továbbá a konyha tervezésénél ajánlott megfelelÅ‘ helyet kialakÃtani a hulladéknak, Ãgy szelektÃven tudjuk gyűjteni azt. Ha kertes házban lakunk, akár komposztálhatunk is.
Akkor is vannak lehetőségeink, ha már egy bútorozott térrel rendelkezünk?
Természetesen, figyelhetünk a kisebb, elsÅ‘re jelentéktelennek tűnÅ‘ részletekre. A tisztÃtószerek összetevÅ‘it például ajánlott átolvasni vagy takarÃthatunk ecettel, természetes anyagokkal is. Hagyományos fényforrásainkat LED izzókra cserélhetjük.
Ezek kis lépések, mégis hasznosak a Föld szempontjából. Ennél látványosabb lehet egy már meglévÅ‘, régi bútor átalakÃtása: kevesebb a szemét, több az egyediség.
Mennyire van erre itthon igény? Voltak munkáid, ahol egy környezettudatos lakás kialakÃtása volt az elsÅ‘dleges szempont?
Egyre inkább kezd a fenntarthatóság népszerűvé válni, egyre inkább kezd beÃvódni a köztudatba itthon is – észrevételeim szerint. Ennek ellenére ilyen jellegű munkák nagyrészt külföldi kliensek részérÅ‘l érkeztek, egy hollandiai házaspárnál például napelemeket alkalmaztunk az áramellátásra. Egy másik háznál pedig geotermikus energiával oldottuk meg a fűtésrendszert. Ez azt jelenti, hogy lefúrnak a föld mélyébe, és annak a hÅ‘jét használják a falakba és a padlóba vezetve. ElÅ‘nye, hogy nincsenek fűtÅ‘testek, és teljesen más a hőérzet is, hiszen nem egy konkrét helyrÅ‘l ered a meleg. Nyáron meg hűti a lakást, Ãgy nem szükséges légkondiciónálót használni. ErrÅ‘l azért tudni kell, hogy nem egy olcsó megoldás, az árát sem hozza vissza egyhamar. Nálunk drága, Izlandon könnyebb, ott az állam is támogatja.
Hogyan válasszunk üzletet? Elérhető itthon olyan márka, ami figyel a környezetre?
Eleve, ha helyi asztalosműhelyt bÃzunk meg, az ökolábnyom sokkal kisebb, nem kell nagy távolságról szállÃtani, kevesebb üzemanyagot használunk.
A bútorgyártásnál a faanyag többsége fenntartható erdÅ‘gazdálkodásból származik, de sajnos nem mindig. Az illegális fakivágás még mindig óriási problémát jelent. Ezért fontos, hogy olyan cégtÅ‘l vásároljunk, aki fenntartható erdÅ‘gazdálkodásból származó faanyagból gyártja a bútorait, s errÅ‘l tanúsÃtvánnyal is rendelkezik, fel van tüntetve a cÃmkén. Keressük a FSC (Forest Stewardship Council) vagy a PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) logót, amelyek igazolják ezt.
Továbbá vannak olyan műhelyek a környékünkön, akik újrahasznosÃtott fából dolgoznak: felvásárolnak régi faanyagot és abból gyártanak bútorokat.
Mi a helyzet az Ikeával, a Pepcóval, a TXM-mel és a többi viszonylag olcsó termékeket forgalmazó üzletekkel?
Az Ikeában találhatunk olyan konyhabútort is, ami teljesen újrahasznosÃtott fából készül, a fóliához pedig 90%-ban PET palackokat használnak. Van a fenntarthatóság mellett szóló programja, többé-kevésbé figyel erre. Igazából érdekükben is áll, plusz pont tud lenni a vásárlók szemében. A másik kettÅ‘nél sajnos kevésbé felfedezhetÅ‘ ilyesfajta törekvés.
Tisztáztuk a hol kérdését, most jöhet a mit. Milyen anyagokat keressünk?
A már emlÃtett olajok, biofestékek, újrahasznosÃtott fák jó valasztások lehetnek. Akár a zúzott, MDF-lapok is, itt a ragasztó természetességét érdemes még szem elÅ‘tt tartani. De eleve, ha egy ilyen terméket választunk, az azt jelenti: valami nem ment kárba, nem gyarapodott a hulladékok száma. Vannak helyi varrodák, akik hasonló elven olyan dÃszpárnákat, ágyterÃtÅ‘ket állÃtanak elÅ‘, ami kidobott textilbÅ‘l születik meg. Illetve a műanyag palackokból gyártott termékek is egyre népszerűbbek. Végül fontos szempont lehet a minÅ‘ség, a tartósság, igyekezzünk idÅ‘tálló darabokat választani, különben csak felesleges hulladéktermeléssé válhat egy-egy vásárlás.
Mennyivel drágábbak a környezetet óvó megoldások?
Bizonyos dolgok hosszútávon térülnek csak meg, egyfajta befektetésként is gondolhatunk rájuk.
Ilyen egy geotermikus fűtésrendszer létrehozása, akkora befektetés, hogy a családnak, aki készÃtette, valószÃnűleg soha nem fog megtérülni az ára, azonban a gyermekeinek, unokáinak már igen. De a lényegesen olcsóbb LED lámpák, a kevesebb vizet használó mosógépek, mosogatógépek már hónapok alatt is változást tudnak eredményezni.
Mit gondolsz a használt lakberendezési cikkek vásárlásáról? Megéri, vagy inkább maradjunk a minőségi újnál?
Maximálisan megéri, környezettudatosági szempontból is, de jól is tudnak kinézni. Akár egy nagyon modern lakásban is szépen festhet egy régi tárgy vagy bútordarab, hoz egy jó kontrasztot. Vagány is, környezetbarát is. Olvastam nemrég, hogy a svédeknél nyÃlt egy áruház – ez azért különleges, mert egy szemétlerakó mellett nyitotta meg a kapuit. Szándékosan. A megunt és kidobott ruhaneműket, háztartási cikkeket, bútorokat kiválogatják, a szakemberek újragondolják Å‘ket, majd bekerülnek az üzletbe.
Nagyon jól működik, nagy forgalmuk lett néhány év alatt. Divat lett ott vásárolni, méghozzá teljesen tudatosan, a környezet miatt teszik. Nem azért, mert olcsó. Nálunk is sokan rá vannak erre állva – bár nem biztos, a környezet miatt –, az autópiacon vagy a bútorturkálókban is lehet jó cuccokat kapni. Olyat is, ami már önmagában kész, olyat is, ami festéssel, újragondolással teljesen új életet nyerhet.
Az utóbbi megoldás mennyire kivitelezhető hétköznapi emberként? Kell hozzá valamiféle alaptudás? Laikusként is lehetünk sikeresek?
Elég tág nehézségi skálán mozognak az ún. csináld magad projektek. Tényleg függ attól, mit választunk. Leginkább kreativitás és kézügyesség kell hozzá. Meg egy kicsi affinitás.
De teljesen fejleszthetÅ‘. Igazából ez többlépcsÅ‘s, vannak egész egyszerűek, ezek nem igényelnek sok kelléket vagy tudást: ha egy kartondobozt beborÃtunk használt újságpapÃrral, ehhez csak ragasztó kell. Egy komolyabbhoz persze már eszközök is szükségesek, mint a ragasztó- vagy fúrópisztoly, azokat meg használni is tudni kell. De ha az idÅ‘t rászánjuk, akkor megoldható. Lehet videókból is tanulni. Erre használjuk az angol upcycle fogalmát, amikor úgy hasznosÃtunk újra valamit, hogy nagyobb értéke lesz, mint ami volt elÅ‘zÅ‘leg, Ãgy a haszontalan kacatok és hulladékok új termékként vagy művészeti alkotásként is formát tudnak ölteni.
Van pár otthon könnyedén elkészÃthetÅ‘ tipp a tarsolyodban?
Pinteresten (egy képmegosztó weboldal – szerk. megj.) számos vagány projekttel találkozhatunk. KészÃthetünk fiókokból éjjeliszekrényt, régi ajtóból fogast, ágytámlát. Ha megunjuk a régi sötétÃtÅ‘nket, varrhatunk belÅ‘le egy-két párnahuzatot, felújÃthatjuk a kerti bútort.
fotó: Pinterest
Vagy raklapot is használhatunk, ez most elég népszerű. Elméletben jó, gyakorlatban nem feltétlenül, én annyira a lakásban nem szeretem, mert picit nehezen takarÃtható. Ha ágyat készÃtünk belÅ‘le, alul könnyen megtelik porral, ez eléggé el tudja rontani az élményt. Attól tud jól működni valami, ha tényleg funkcionális és praktikus is. Ha sok idÅ‘t fogsz eltölteni azzal, hogy tisztává varázsold, akkor nem biztos, hogy szeretni fogod hosszútávon.
Magánszemélyként és lakberendezőként hogyan viszonyulsz a fenntarthatósághoz?
Fontosnak tartom, de gyakorlatban nem mindig jön össze olyan mértékben, mint amennyire szeretném. Sok idÅ‘t és tudatosságot igényel. Igyekszem betartani, vagy a klienseknek javasolni, de az utóbbihoz szükséges mindenképp a kliens részérÅ‘l is a nyitottság és hasonló gondolkodás. Apró dolgokkal is lehet kezdeni, például online katalógusokból dolgozni, ezek ma már elérhetÅ‘ek, de pár évvel ezelÅ‘tt akarva akaratlanul is rengeteg szakmai katalógus összegyűlt az irodámban. Néha hajlamos vagyok túlhalmozni tárgyakat, mondjuk ezek egyik része újrahasznosul: ott van például egy régi bÅ‘rönd, ebbÅ‘l szeretnék valami funkcionális bútordarabot csinálni. Ha ételt rendelek, akkor mindig megtartom a műanyag evÅ‘eszközöket, van már egy halommal belÅ‘le. Innen jutott eszembe, hogy készÃtek egy tükröt műanyagkanalakkal dÃszÃtve.
fotó: Pinterest
Azonban az ilyen projekteknél sokszor eszembe jut, hogy mennyi dolgot vásárolok még mellé az elkészÃtéshez, vagy mennyi szemét származik belÅ‘le, néha megesik, hogy nem érné meg. EzenkÃvül van egy bútorom a konyhában, ami régi kerÃtéslécbÅ‘l készült. Vagy vásárlásnál viszek szatyrot magammal. Inkább gyalog vagy biciklivel járok, ha tehetem. Odafigyelek, de még van mit fejlÅ‘dnöm. Fokozatosan hozzá lehet szoktatni magad, úgy vélem, csak el kell hinnünk, hogy rajtunk is múlik a Föld jövÅ‘je.