A kiemelt kép illusztráció.
Fotó: Egyed Ufó Zoltán
A teljes román sajtót bejárta az a névtelen forrásokra hivatkozó hír, hogy „a brassói és udvarhelyi megakorrupciós ügyben” Lukács Antal kórházigazgató lakásán elrendelt házkutatások alkalmával több tízezer eurót és lejt találtak IKEÁ-s zacskókba csomagolva. Az összes sajtótermék a stiripesurse.ro újság állításait idézi, amely belső bírósági forrásokat említ meg hivatkozásként.
A Știripesurse által idézett források azt állítják, hogy a házkutatás jegyzőkönyvéből tisztán kiolvasható: Lukács lakásán nyolc IKEÁ-s zacskót és kisebb tasakot találtak szépen lezárva, bennük jelentős összegekkel, amelyek „véletlenül” épp ott voltak. Ezek az összegek „sehogyan sem igazolhatóak, 15-20 ezer eurós, illetve 20 ezer lejes összegekről van szó” – állította az idézett bírósági forrás.
Korábban Lukács Antal beperelte az uh.ro-t becsületsértés és a jó hírneve megcsorbítása miatt, a periratban többek közt azt kifogásolta, hogy írásunkban névtelen forrásokra hivatkoztunk.
A kórházmenedzser védelmében – ugyancsak a névtelen források nyomán – ügyvédei azt hozták fel, hogy Lukács Antal és felesége „régi vágású emberek”, akik nem bankban tartják a pénzüket, hanem jobban szeretik “a matrac alatt” tárolni. Amikor a vádlottak megfellebbezték a 30 napos őrizetbe vételükről határozó végzést, az ügyvédek azzal védekeztek, hogy nincs a házaspár nevére bankszámla nyitva, és a pénz törvényes forrásból származik, kettejük “élete munkájának gyümölcse”. A stiripesurse.ro forrásai azonban szkeptikusak ezzel kapcsolatban, viszont megemlítik, hogy ilyen esetben pénzügyi szakértői jelentés kérhető, amely által konkrétabban is meg lehet határozni a jókora összegek eredetét.
Amikor a rendőr a fogához veri a garast
A brassói korrupcióellenes ügyészek 12 személyt vettek őrizetbe, majd 7-et helyeztek 30 napos előzetes letartóztatásba, köztük a székelyudvarhelyi és brassói kórházak menedzser igazgatóját, a brassói rendőrség különleges ügyosztályának vezetőjét, egy üzletembert és több egészségügyi tanácsadót – írja a portál.
Közülük kiemelik Emanoil Mirică karakterét, aki a román rendőrfőfelügyelőség hatáskörébe tartozó Különleges Ügyek Osztálya munkatársaként a brassói táblabírósághoz tartozó ügyészségek lehallgatásaiért volt felelős. Az idézett források szerint nem ez az illetőnek az első bűnügyi esete, információszerzési körökben hasonló dolgokról ismert, mint amiért most a nyomozás folyik ellene.
A gyanú szerint olyan információkat használt fel közvetve vagy közvetlenül, amelyek nem tartoznak a nyilvánosságra, sem pedig jogosulatlan személyekre, az igazságügy munkáját akadályozta, kenőpénzt fogadott el négy rendben, és hivatali befolyással üzérkedett öt rendben. A nyomozást akadályozta azzal, hogy a DNA által rendelt, lehallgatással szerzett információkat a Chantel Sante Kft. üzletemberének átadta.
A DNA az üggyel kapcsolatban különféle lehallgatási és követési módszereket alkalmazott, a rendőrség különleges egységét is segítségül hívta, ennek keretében Mirică Emanoil tett szert azokra az információkra, amelyeket aztán a Chantel Sante üzletemberéhez juttatott (név szerint nem említik a cikkben, de a vádlottak listája és a listafirme.ro adatai szerint Bertea Dumitru Doru a cég tulajdonosa felerészben, társa és ügyvezetője pedig Bertea Camelia), és amelyekért cserébe élelmiszert, pénzt és fogászati kezelést kapott.
Robotoló tanácsosok
A Stiripesurse kitér a többi személy szerepére is az ügyben: Kadas Iluna Marius Andrei Brassó megyei tanácsost azzal gyanúsítják, hogy tavaly októbertől 2020 szeptemberéig elfogadott Chantel Sante Kft. vezetőjétől 5 ezer euró kenőpénzt, a szintén közbenjáró Popa Marius Cristian négyfalusi tanácsostól pedig 20 ezer eurót (amelyből az visszatartott egy részt magának), hogy vezetőtanácsi tagként befolyásolja a brassói fertőzőkórháznál a köztisztviselőket a közbeszerzési döntéshozásban.
A befolyásolás valósnak bizonyult a cikk állítása szerint, ugyanis 2020. február 18-án az egészségügyi intézmény az illető üzletember gyógyszeripari termékeket forgalmazó cégével kötött szerződést. Egy ultraibolya sugarakkal fertőtlenítő robotgépet vásároltak tőle 949.620 lej értékben ÁFÁ-val, miközben ennek piaci értéke 285 ezer és 380 ezer lej között van. Később, április 10-én a Chantel Sante Kft.-nek az intézmény kifizette a robot teljes vételárát, úgy, hogy az szükségtelennek bizonyult, mert a kórház a mai napig nem üzemelte be.
Pillangók a gyomorban
Lukács Antal kórházmenedzsert a közbeszerzési törvények megszegésével vádolják, a gyanú szerint Lukács jóváhagyott a Chantel Sante Kft.-vel többrendbeli szerződéskötést egészségügyi felszerelés beszerzésére, amelyeket teljes egészében ki is fizetett. Ebben segítségére volt a két másik gyanúsított, Bálint Enikő közbeszerzési tanácsadó és Barczán László raktáros, akik a vád szerint a jelentkező versenytársakról az üzletember sofőrjének és könyvelőjének bizalmas információkat szolgáltattak ki.
Az ügyről korábban megjelent:
Kórházbotrány: kiadta a vádakat a DNA (frissítve)
Letartóztatták a kórházigazgatót és egyik munkatársát
Őrizetbe vették Lukács Antal kórházmenedzsert és két munkatársát
Olyan termékek vételéről van szó, amelyek nem is szerepeltek a kórházi szükségletekről szóló jelentésben, például a kórházi szlengben „pillangónak” is nevezett branülök félévre elegendő mennyiségben álltak rendelkezésre, és a kórház még be sem fejezett részlegének is vásároltak fogyóárut.
A termékek ára minden esetben felül volt értékelve a piaci árhoz képest, írja a DNA közleményére hivatkozva a Stiripesurse. Az üzletember végül 10 ezer euróval fizette ki a kórházigazgató „szolgáltatásait”, és megígért neki további 20 százalékos részesedést a 2.136.706 lej értékű szerződésből, mintegy 89 ezer euró értékben. A vád szerint Bálint Enikőnek és Barczán Lászlónak szintén részt ígértek a haszonból, amit ők el is fogadtak, ám nem lehet tudni, mennyit.
Az igazgató állítólag azt is kérte cserébe a Chantel Sante vezetőjétől, hogy – kapcsolatai által – járjon közbe a városi kórház kettes akkreditációs besorolásáért, miközben az csak a hármast teljesíti. Ezt az igazgató úgy mondta el korábban portálunknak egy hibajavítási kérés kapcsán, hogy nemhogy nem vesztette el a besorolását a kórház, ahogy mi tévesen állítottuk szerinte, hanem majdnem sikerült a kettes fokozatot megszereznie a Covid-19 járvány és a háttérkórház státussal járó nehézségek ellenére, ám az ezt megítélő bizottságban személyi cserék történtek.
A Brassó és Hargita megyei gyanúsítottak összesen 1.669.234 lej értékben károsították meg a kórházakat.