Sajtótájékoztatót tartott hétfőn, május 4-én Klaus Iohannis államelnök, miután a miniszterelnökkel, több miniszterrel és tanácsadókkal egyeztetett a járvány alakulásáról, valamint a szükségállapotról.
A majális hétvégéjén láttuk, hogy elég jól álltak a dolgok, és nagyon elégedett vagyok ezzel, ahogyan reagáltak az emberek, otthon maradtak, és nem volt különösebb szabályszegés – dicsérte meg az állampolgárokat.
„A szükségállapotot nem hosszabbítjuk meg,
nem fogok újabb elnöki rendeletet kiadni a szükségállapot meghosszabbítására. Május 14-e lesz a szükségállapot utolsó napja. Május 15-étől a járvány féken tartása érdekében készenléti állapotot hirdetünk, amelyet külön erre vonatkozó törvény szabályoz” – mondta a Cotroceni-palotában az államfő.
„Nem akarom azt a benyomást kelteni, hogy elmúlt a járvány, hiszen ma is 300 fölött van a fertőzöttek száma, azonban egy idő után tovább kell lépnünk, ez pedig a készenléti állapotba (stare de alertă) való átmenetben konkretizálódik. Valójában senki nem tudja, meddig tart a járvány. Tőlünk függ, hogy jól kontrolláljuk, vagy rosszul.
Lépésről lépésre, körülbelül kéthetes periódusonként történik majd a lazítási folyamat a szükségállapot feloldása után, az első tehát május 15-én, a következő várhatóan június elején lesz” – mondta még Iohannis, aki be is számolt az első rendelkezésekről.
Húzd meg, ereszd e
Május 15-e után kinyitnak a szépségszalonok, a fogászati rendelők és a múzeumok, de speciális higiéniai és távolságtartási feltételek mellett. Kötelező lesz a maszkviselés a nyilvános zárt terekben és a tömegközlekedési eszközökön.
Nem lesz többé szükség felelősségvállalási nyilatkozatra ahhoz, hogy településen belül közlekedjünk, de korlátozások lesznek érvényben a település elhagyására vonatkozóan. „Nem kell túlzásba vinni, továbbra is csak a feltétlenül szükséges helyekre menjünk” – hangsúlyozta Iohannis. A szabadabb mozgáslehetőség nem lesz adott a karantén alatt levő települések esetében, amíg a szakértők nem javasolják.
Ahogy eddig is, a lakhely szerinti településről csak munkavégzés céljából, egészségügyi okból szabad elhagyni, és – május 15. után – egyéni sportolás (pl. bicikilizés) céljából is megengedik a kijárást. Három személynél nagyobb csoportok továbbra sem alakulhatnak ki közterületen.
A profi sportolók újrakezdhetik az edzéseket a szükségállapot lejártával, a sportversenyeket azonban egyelőre nem tartják meg, és a sportközpontokat sem nyitják meg az amatőr sportolók számára.