Ilyet még nem látott a Budvár

Újra megtelik a Budvár bringásokkal, mint a régi szép időkben.
Fotó: Szekler Teker, facebook.com

Túl vannak (még) egy sikeres bringaút-építő kalákán, és gőzerővel szervezik azt a terepbringa versenyt a Budváron, ami eredetileg nem is szerepelt a tervek között. Viszont ha már lúd, akkor legyen kövér – mondja nevetve Simon Szilárd, a főkolompos a Szekler Teker részéről.

A projekt lényege és eredeti célja ugyanis a Budvár tanösvény biciklivel nehezebben járható szakaszának átépítése volt, erre kaptak támogatást a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítványtól. Menet közben merült fel az ötlet a csapatban, hogy miért ne lehetne az átadás alkalmából versenyt is szervezni a Budváron, hiszen régebb is voltak ilyenek. Kiderült, hogy maradt némi erőforrás, beszálltak más partnerek is, így vágtak bele a szervezésbe.

Az ugyancsak szeklertekeres Kakasy Boti még „kölyök volt”, de ő is emlékszik, hogy „az ősidőkben” voltak már versenyek a Budváron. “Nem mi voltunk az elsők, akik nyomot hagytunk a sárban, az biztos” – mondja. Boti nem gondolja azt, hogy feltalálták volna a spanyol viaszt, de az egyértelmű, hogy ebben a formában, ezen az útvonalon még nem rendeztek versenyt Udvarhelyen.

Boti és Szilárd elégedetten pásztázzák az új erdei nyomvonalat.

Az útvonal gyakorlatilag a környéken létező mezei, erdei utakból és a tanösvényből áll össze, amelyet az újonnan elkészült bringaút egészít ki. „Hogy ne csak azok bírjanak kitekerni, akik addig nyomják, amíg szakad a lánc” – magyarázza Boti a koncepciót.

A verseny a Budvár alatti Csicser farmról indul és ide is érkezik vissza. A versenytáv maximum három körből áll, egyenként 10 kilométeres, 240 méteres szintkülönbséggel. A versenyzőknek 120 perces szintidő áll a rendelkezésükre, hogy teljesítsék az első két kört, és megkezdhessék harmadik körüket. A versenyzők minden kör után visszaérnek a Csicser farmhoz, ahol ismét áthaladnak a START kapu alatt, és frissítőt vehetnek magukhoz, illetve eldönthetik, hogy belevágnak egy újabb körbe vagy sem.

Az útvonal interaktív módban ezen az oldalon megtekinthető.

Boti közepesen nehéznek, Szilárd „jó keménynek” ítéli meg a pálya nehézségét, ahol profik és amatőrök egyaránt összemérhetik erejüket. Ami a jövőt illeti, nem áll szándékukban az országos bajnokságban pontot érő szakasszá tenni a Budváron levő versenyt, mert a Szekler Teker a hobbisportolás híve. A lényeg az, hogy mozduljanak ki az emberek, fedezzék fel biciklivel is a tájat, ezért is jó, hogy három körös a verseny – vallják a szervezők.

Szervezési szempontból is meghaladná őket egy bejegyzett verseny, de nem bánnák, ha más erre vállalkozna. Szeretnék viszont folytatni a bringaút-építést a Budváron, és nagy álmuk, hogy a várost teljesen körül lehessen járni biciklivel a dombokon, ahogyan ezt már gyalog meg lehet tenni az EKE-vel közösen szervezett teljesítménytúrán.

Díjak, nevezés

A verseny-rangsor kategóriákon belül a megtett körök számának függvényében, illetve a megtett körökön belüli idősorrendben történik majd. Első, második és harmadik díjakat osztanak 4 korosztályban, férfi és női kategóriában. A rendezők fenntartják annak a jogát, hogy saját szempontok alapján különdíjakat ítéljenek oda. A tervek szerint a díjak a szponzorok által felajánlott biciklis tartozékokból, ruházati cikkekből fognak állni.

Iratkozni máris lehet online ezen az oldalon vagy személyesen a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány irodájában (Székelyudvarhely, Kossuth u. 20 sz.) 9 és 16 óra között, legkésőbb július 4-ig, illetve a verseny napján, július 6-án 8 és 9 között, a Csicser farmnál (GPS: 46°17’27.9″N 25°16’55.4″E).

Az első száz online benevezőt „Budvár XC” pólóval ajándékozzák meg. A verseny részletes programját, szabályzatát, az iratkozás további részleteit az esemény oldalán találjátok.

A szervező csapat: Élhető Udvarhely Munkacsoport: Szekler Teker Egyesület, Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány, Erdélyi Kárpát Egyesület Székelyudvarhelyi Osztálya, Feel Good Sportegyesület, Zöld Székelyföld Egyesület. Társszervező: Székelyudvarhelyi Városi Sportklub.

Érdeklődni lehet: rita@szka.org, 0740-519 728, 0744-665 841.