Behevítik az Urbana-ügyet a májusi tanácsülésen

Nyakunkon a hónap utolsó csütörtökje, ami azt jelenti, hogy a májusi rendes havi tanácsülésnek elérkezett az ideje. A városháza Szent István termében a meghívó szerint 24 napirendi pontot fog tárgyalni a székelyudvarhelyi önkormányzati testület. Lesz szó sürgősségi segélyekről, az egyházak támogatásáról, területcserékről, a családorvosi rendelőkről, de ami a legfontosabb: az Urbana Rt. távhőszolgáltatásáról.

Ha lemaradtál volna,

– bár kicsi rá az esély, hiszen hónapok óta az Urbana távhőszolgáltatásának témája képezi az udvarhelyi közbeszéd tárgyát: kampányolt vele az RMDSZ, közben Gálfi is azt ígéri, hogy talál rá megoldást, így mi sem egyszer írtunk róla. De azért röviden összefoglaljuk neked:

Törvényesen 10 évnél tovább helyi költségvetésből nem adhat támogatást, szubvenciót a város távhőszolgáltatásra, így a fogyasztók számláinak ára a háromszorosára nőhet. Voltak jócskán alternatívák a probléma megoldására, az RMDSZ frakció is előállt egy ötlettel, de a legtöbb megoldáshoz az Urbanával 2026-ig élő szerződés felbontásán keresztül vezetne az út, ami jogi következményeket vonhat maga után.

Most egy olyan tervezet van napirenden, ami előkészíti a szerződésbontás lehetőségét – tudtuk meg Venczel Attila főjegyzőtől. Elmondta, a közszolgáltatásokra vonatkozó 51/2006-os törvénynek van egy olyan cikkelye, amely előírja, hogy ha egy közszolgáltatás ellátása az önkormányzat tulajdonában levő cég közvetlen kezelésébe van kiszervezve – mint az Urbana esetében is –, akkor periodikusan gazdasági elemzéseket kell végezni, és ha a gazdasági mutatók indokolják, a közvetlen ügykezelést lehet módosítani és liciten, versenytárgyalás során lehet odaadni a szolgáltatást. Az már korábban kiderült, hogy a szubvenció további juttatásának az egyik megoldása az lenne, ha liciten kapná meg az Urbana a közszolgáltatást.

Az önkormányzatok tulajdonában lévő cégek kétféleképpen kaphatnak jogot közszolgáltatás végzésére: direkt módon, versenytárgyalás nélkül vagy pedig versenytárgyalás útján.

Az Urbana gazdasági beszámolója szerint a szubvenció megszűnésével olyan helyzet áll elő, hogy nem fogják tudni a fűtést biztosítani szeptembertől. Ezzel indokolják a közszolgáltatás odaítélési módjának megváltoztatását, azaz a szerződésbontást és a versenykiírást.

A főjegyző még elmondta, reményeik szerint a tervezetet elfogadja a testület, így már pénteken tudna döntést hozni az Urbana vezetőtanácsa, hogy felbontja-e a szerződést, a jövő héten pedig a vezetőtanács döntése alapján egy rendkívüli tanácsülésen a képviselőtestület szintén dönthet a szerződés felbontásáról. A szerződés előírásai szerint ugyanis csak a közös beleegyezéssel történő felbontás a járható út – tudtuk meg. Venczel hozzátette, minél gyorsabban túl kell lenniük ezen, hogy el tudják indítani a versenytárgyalás folyamatát, rövid az idő szeptemberi fűtésszezon kezdetéig, indokolta.

Az, hogy mindez a lakosság szempontjából mit jelent, mennyi lesz a fűtésszámla szeptembertől, még nem tudta megmondani a jegyző, a versenytárgyalás eredményétől is függ.

S még miről lesz szó?

A múlt havi tanácsülésen a képviselőtestület nem hagyta jóvá ügyvéd fogadását a Nagy Zsigmond, a lakossági nyilvántartó iroda menesztett vezetője kontra városháza ügyhöz, de a polgármester kitartó, ismét napirendre tűzte a tervezetet.

Jóváhagyásra vár a februári tanácsülés szerkesztett jegyzőkönyve, a 2023-as zárszámadás, három, a polgármesteri hivatalnál megüresedett állás átalakítása, az idei évre a faanyag értékesítésével kapcsolatos rendelkezések és a város fenntartható fejlesztési stratégiáját is bővítenék.

Napirenden a sürgősségi helyzetekben nyújtható segélyek odaítélési szabályzata. Sürgősségi helyzetnek számít például, ha valakit természeti katasztrófa ér, a családtagja beteg, az egészségügyi biztosítás nem fedezi és nem is telik a kezelésre, illetve egyes sajnálatos esetekben a temetésekre is tud nyújtani támogatást a város.

A városi kórház ügyeleti vonalai várnak elfogadásra, valamint négy családorvosi rendelő helyiségeit is koncesszióba adja a város. A négyből egy a Gyepes bejárat 4. szám alatt van, a többi pedig a Sziget utca 1. szám alatt 6-os, 8-as és a 9-es számú rendelők.

Megvannak az egyházak számára nyújtandó pályázati támogatások kedvezményezettjei: a Kis Szent Teréz Plébánia javítási munkálatokra 71.960 lejt, a Szent Miklós Plébánia a templomfelújítás szakértői véleményezésére 21.000 lejt, a Bethlen negyedi (3-as számú) református egyházközség templomjavításra 52.080 lejt és a szintén Bethlen negyedi (2-es számú) unitárius egyházközség a parókia felújítására 25.000 lejt kap. A támogatások összértéke valamivel több mint 170 ezer lej.

Területi teszem-veszem

A 14. és a 17. napirendi pontokkal a Napsugár Napköziotthonhoz tartozó József Attila utca 1. szám alatti ingatlant visszaszolgáltatják a református egyháznak. A Hunyadi János utca zónájában területcserére készülnek az Euro Ecologic-al, a Kamilla utca zónájában egy magánszeméllyel, Antal Leventével.

Két napirendi pont is arról szól, hogy állami tulajdonban lévő területeket minősítenének magánszemélyek tulajdonává. A Templom utcában, a Keresztvápa zónában és a Kamilla utcában pedig a város belterületét köztulajdonba vennék utca és közterület létrehozása érdekében.

Kiemelt kép: GÁL ELŐD

Hirdetes