A képviselÅ‘ház kedden elfogadta az élelmiszer-pazarlás csökkentésérÅ‘l szóló törvénytervezetet, Ãrják az Agerpresen.
Az élelmiszer-pazarlás csökkentésérÅ‘l szóló 217/2016-os törvényttervezetet módosÃtó és kiegészÃtÅ‘ tervezet lehetÅ‘vé teszi, hogy a fogyasztók a szavatossági idÅ‘ lejárta elÅ‘tt részesüljenek a csökkentett élelmiszerárakból, és egyszerűsÃti a nem kormányzati szervezetek számára a nem könnyen romlandó élelmiszerek átvételét.
A törvényt 245-en szavaztak mellette, egy ellenszavazat és 13 tartózkodás mellett.
A törvény kezdeményezÅ‘i szerint a cél az, hogy Románia eleget tegyen azoknak a nemzetközi kötelezettségvállalásoknak, amelyek szerint 2030-ig csökkenteni kell az élelmiszer-pazarlást, mivel a románok által kidobott élelmiszer mennyisége magas, noha az átlagkereset alacsonyabb, mint Nyugat-Európában. Tanulmányok szerint a románok által vásárolt élelmiszerek 30-50%-át dobják ki havonta, Ãrják a Biziday-en.
Az üzletek, éttermek, étkezdék, állami intézmények legalább két intézkedést kell végrahajtsanak annak érdekében, hogy az élelmiszer ne a szeméttelepre kerüljön: ez lehet akár az élelmiszerek árának csökkentése, mielőtt lejárnak, az élelmiszerek eladományozása, állati takarmányozásra való felhasználása, komposztálása. Lesz egy digitális platform, amelyet a mezőgazdasági minisztérium hoz létre, ahol a gazdasági szereplők jelenteni fogják az élelmiszerpazarlásra vonatkozó adatokat, magyarázta Diana Buzoianu, az USR európai parlamenti képviselője, a projekt társkezdeményezője, hogy fog működni a tervezet a gyakorlatban.
Az elÅ‘Ãrások be nem tartása esetén a szankciók 10.000 lejig terjedÅ‘ pénzbÃrsággal járnak.