Akkor még túl fiatal ahhoz, hogy saját emlékei legyenek. De azért ünnepel.
fotó: KÅ‘rössy Andrea | a szÃnház Facebook-oldala
Az erdélyi kÅ‘szÃnházak közül a Tomcsa Sándor SzÃnház egyike a legfiatalabbaknak, igazán nagy sztorik nincsenek, amiket elmondhatnának, gondolják Å‘k. Ezért Tomcsa Sándor, a szÃnház névadója, a 20. század elejének nagy udvarhelyi történetmondója lesz a huszadik évforduló alkalmából rendezett ünnepségsorozat központi témája november 22. és 24. között. A rendezvénysorozat cÃme pedig épp ezért Tomcsa 20 – jelentette be Nagy Pál, az intézmény igazgatója szerdai sajtótájékoztatóján.
Mivel nincsenek újabb kiadások, a Tomcsa-művek eltűntek szem elÅ‘l. Ezért nem is igen adtak elÅ‘ a drámáiból az utóbbi húsz évben. Mondhatni, méltatlanul elhanyagolták. Legalábbis ahhoz képest, hogy róla nevezték el az intézményt. Csupán egy összeállÃtás, illetve egy felolvasószÃnházi elÅ‘adás kötÅ‘dött a drámaÃró-publicista-karikaturista nevéhez. Most azonban minden megváltozik. Leporolják a kultuszát. ElÅ‘adják legismertebb művét, a Műtét cÃmű drámát Zakariás Zalán rendezésében. Az emlékezés szemüvegén át cÃmmel lesz beszélgetés olyan emberekkel, akik még ismerhették a polgári Udvarhely jellegzetes alakját.
Lássuk, mit látunk
Csütörtökön, november 22-én Kulisszák elÅ‘tt és mögött cÃmmel emlékkiállÃtás lesz 18.00 órától, ahol az Ãró, udvarhelyiektÅ‘l összegyűjtött tárgyait, fényképeit, kéziratait stb. lehet megnézni. Ezután 19 órától a Tomcsa Sándor bemutató-bérletesek nézhetik meg a Műtét cÃmű elÅ‘adást, majd diszkrét koccintás következik.
Pénteken 17 órától Ferenczy Ferenc, az Ãró egyik jogutódja és más, ismert udvarhelyiek beszélgetnek Katona Zoltán újságÃróval arról, hogy milyen is volt életében az Ãró. A beszélgetés nyitott lesz, bárki bekapcsolódhat, aki ismerte a szerzÅ‘t. Az utolsó órában vagyunk, húsz év múlva már nem biztos, hogy lesznek olyan személyek, akik emlékeznek rá – mondta Nagy.
Pénteken rendhagyó módon 18 órától kezdÅ‘dik a NyirÅ‘ József-bérletesek számára az elÅ‘adás, mert nyolctól a Műtét könyvbemutatóját tartják. November 24-én, szombaton is lesz program azoknak, akik esetleg hétközben nem érnének rá. Pásztor Márk az Ãró humoreszkjeibÅ‘l tart egyéni elÅ‘adást 18 órától, 20 órától a dzsessz-folk-gipsy dallamokat játszó Cannaro zenekar tart koncertet New York Párizs Budapest cÃmmel, 22-tÅ‘l pedig születésnapi buli lesz a meghÃvottaknak. Mivel a helyek száma véges, a meghÃvottaké végtelen, a művelÅ‘dési ház jegypénztárában lehet majd érdeklÅ‘dni a belépÅ‘krÅ‘l.
Úgy ül ott, mintha Tomcsa Sándor lenne
Meglepetés programokat is terveznek, de az még nem biztos, hogy mi, a közönség meglepÅ‘dünk-e majd, vagy sem. Kicsit kifáradt a szÃnház a sok mulatozásban, sok rendezvényük volt, mióta elsÅ‘ alkalommal 1998 novemberében elÅ‘adták a Nem élhetek muzsikaszó nélkül cÃmű Móricz-drámát. Volt dráMa meg Interfeszt, és foglalt a szÃnpad is, merthogy az Udvarhely Táncműhely is húsz. Tudják, hogy a közönség úgyis szereti Å‘ket, ezért nem ragaszkodnak görcsösen a látszathoz.
Ha összejön, akkor megtörténhet, hogy Dunkler Róbert szÃnművész egy szép novemberi napon a borbélyüzlet elÅ‘tt álldogál, vagy üldögél, és úgy fog kinézni, mint Tomcsa Sándor. Akkor nézzünk oda, mert performansz lesz a levegÅ‘ben. Megtörténhet, hogy filmklub is lesz, és oda is nézzünk majd be. Az események pontos idÅ‘pontjáról a Facebookon és közleményekben értesÃtenek.
Addig is összegyűjtenek mindent, ami kell ahhoz, hogy legyen valamiféle sejtésünk arról, kirÅ‘l is nevezték el a szÃnházat, és beleszagolhatunk a kisvárosi polgári miliÅ‘be.